Przejdź do głównej treści

I trymestr ciąży

| nadesłane do eoborniki | Zdrowie

pregnant 534471 640

Od momentu zapłodnienia zaczyna się bardzo intensywny rozwój płodu. W pierwszym trymestrze dynamika wzrostu jest największa, w tym okresie dochodzi też do rewolucyjnych zmian w organizmach kobiet.

Kalendarz ciąży można dzielić na trymestry, miesiące czy tygodnie, w każdym z nich wskazując poszczególne etapy rozwoju dziecka. W tym artykule skupimy się na części kalendarza – I trymestrze.

Pierwszy miesiąc ciąży

Po zapłodnieniu, do którego dochodzi w jajowodzie, komórka jajowa natychmiast zaczyna się dzielić i wolno wędruje do macicy, w której zagnieżdża się, w środowisku idealnym dla rozwoju dziecka. Już w pierwszym miesiącu zapłodnione jajeczko dysponuje całą informacją genetyczną. Właśnie wtedy natura programuje płeć i wygląd maluszka. Tygodniowy embrion z pełną informacją genetyczną zagnieżdża się w macicy. Pod koniec kolejnego tygodnia zaczyna wykształcać się układ nerwowy,  a w trzecim tygodniu (dwadzieścia jeden dni po zapłodnieniu) zaczyna pracować serce dziecka.

Drugi miesiąc ciąży

W drugim miesiącu tworzą się zalążki pozostałych organów. Zaczyna kształtować się żołądek, jelita, wątroba i płuca. Stopniowo wykształcają się też organy zewnętrzne – widoczne są usta i nos. Już w siódmym tygodniu, u rozwijającego się w macicy dziecka, pojawiają się zawiązki zębów, podniebienia i szczęk. Układy nerwowy i mięśniowy są już wykształcone na tyle dobrze, że zaczynają normalnie pracować. Dziecko powoli przestaje przypominać fasolkę, a przybiera wygląd małego człowieczka.

Trzeci miesiąc ciąży

W trzecim miesiącu u małego człowieczka można już wyraźnie wskazać jego indywidualne cechy. Narządy wewnętrzne, których zalążki powstały w miesiącu poprzednim, podejmują regularną pracę. Żołądek dziecka zaczyna wydzielać soki trawienne, trzustka wytwarza insulinę, a nerki filtrują krew i wychwytują z niej kwas moczowy. W dziewiątym tygodniu dziecko staje się ruchliwe – może już się przeciągać, obracać głowę, poruszać kończynami, a nawet paluszkami rąk i nóg. Matka tych ruchów nie wyczuwa, bo dziecko wciąż jest bardzo malutkie.

Kalendarz ciąży w I trymestrze – zmiany w kobiecym organizmie

Moment zajścia w ciążę jest niewyczuwalny i niezauważalny, ale już po kilku tygodniach pojawia się ospałość, mdłości, zmęczenie lub wahania nastrojów. To efekt wydzielania ciążowych hormonów. Ciąża w trzech pierwszych miesiącach jest niewidoczna, choć brzuch może się leciutko powiększyć. Najbardziej zauważalnym objawem zewnętrznym jest wyraźne powiększenie się piersi.

Więcej na: kalendarz ciąży

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…