Przejdź do głównej treści

" Zauważ mnie" w Obornikach

| Zdrowie

Członkowie stowarzyszenia Włóczykije wzięli udział w akcji Zauważ mnie, która to zawitała do Obornik 6 lutego br. Spontaniczna decyzja o uczestnictwie w akcji przyniosła ogromną radość i uznanie dla organizatorów. Celem była chęć zaznaczenia w naszym środowisku problemów ludzi borykających się z epilepsją i konsekwencjami tej choroby.

Włóczykije wprowadzili do Obornik grupę wolontariuszy,  która o 8:30 wyruszyła z Poznania - do naszego miasta. Osobom które pokonują całą trasę z kijami (z Wrocławia do Koszalina!) towarzyszą na poszczególnych etapach zwolennicy tej akcji i pasjonaci Nordic Walking.

O godz.12:00 w środę 6.02.2013 r, oborniccy Włóczykije wyruszyli na spotkanie grupie maszerującej z Poznania. Ten odcinek w całości to 31 km. Do spotkania doszło na wysokości Wargowa/ Świerkówek. To było bardzo serdeczne spotkanie. Dalej cała grupa ruszyła do Obornik.

Wejście na rynek w nastąpiło o godz.14:00 i tam grupa została powitana przez p. Krzysztofa Srokę (Kierownika Referatu Promocji UM w Obornikach). Krótka informacja organizatorki i inicjatorki akcji "Zauważ mnie" pani Jadwigi Grochowalskiej rozbudziła zainteresowanie słuchających i na pewno zachęciła do udziału w popołudniowym spotkaniu w Bibliotece Publicznej. Tak mało wiemy o epilepsji... - tak mało potrafimy zrobić w obliczu ataku tej choroby - tak okrutne jest życie ludzi borykających się nie tylko z cierpieniem lecz także z ignorancją społeczeństwa , "zaściankowymi" i średniowiecznymi poglądami.

Akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na ludzi chorych, zrozumienie i pochylenie się nad problemem. "Zauważ mnie"! Jestem taki jak ty! Naucz się pomagać ! Naucz się żyć z problemem... Tak właśnie określała swoją działalność - na krótkim spotkaniu przy herbatce i kawie -pani Grochowalska.  Jej marzeniem jest aby problem epilepsji, udzielanie pomocy w trakcie ataku - nie wywoływało uczucia strachu. Chciałaby żeby szkolenia i informacje na ten temat stały się powszechnym obowiązkiem. Chciałaby żeby wszyscy mogli godnie żyć.

7 lutego uczestnicy akcji pomaszerowali do Wągrowca przez Rogoźno.

źródło KaJa/ nw-wloczykije.pl

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…