Przejdź do głównej treści

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

W takich sytuacjach wybór odpowiedniego środka przeciwbólowego może stanowić wyzwanie, ponieważ nie wszystkie leki są bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Dlatego też istnieje potrzeba świadomego podejścia do wyboru leków przeciwbólowych w ciąży.

Paracetamol – bezpieczny wybór

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę paracetamol. Jest to lek, który uznaje się za bezpieczny dla płodu, gdy jest stosowany w zalecanych dawkach. Paracetamol może być skutecznym sposobem na łagodzenie bólu głowy, bólów mięśniowych czy gorączki, które mogą wystąpić u przyszłych mam.

Kofeina jako alternatywa

Innym bezpiecznym wyborem jest kofeina, która może być stosowana w połączeniu z paracetamolem do walki z bólami głowy. Jednakże zaleca się unikanie wysokich dawek kofeiny, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na rozwijające się dziecko. Kofeina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co powoduje przyspieszeniem wchłaniania składników leku.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – kontrowersyjna kwestia

Jeśli chodzi o niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy (aspiryna), ich stosowanie w ciąży jest kwestią kontrowersyjną. Istnieją badania sugerujące, że długotrwałe stosowanie NLPZ w ciąży może zwiększać ryzyko powikłań, takich jak opóźnienie zamknięcia przewodu tętniczego u dziecka czy zwiększone ryzyko poronienia. Dlatego też w przypadku bólu w ciąży zaleca się unikanie NLPZ, zwłaszcza w trzecim trymestrze.

Zachowaj ostrożność z preparatami złożonymi

Należy również pamiętać, że nie wszystkie środki przeciwbólowe dostępne bez recepty są bezpieczne w ciąży. W przypadku preparatów złożonych należy zwracać uwagę na ich skład i konsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem.

Wybór bezpiecznego środka przeciwbólowego w ciąży wymaga świadomości i ostrożności. Paracetamol pozostaje najczęściej zalecanym lekiem w przypadku łagodzenia bólu w ciąży, pod warunkiem stosowania go zgodnie z zaleceniami lekarza. Natomiast NLPZ, zwłaszcza ibuprofen i aspiryna, powinny być stosowane wyłącznie w przypadku wyraźnej konieczności i po konsultacji z lekarzem. 

W każdym przypadku, przed podjęciem decyzji o zażyciu jakiegokolwiek leku przeciwbólowego w ciąży, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i dziecka.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…