Skip to main content


Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

W takich sytuacjach wybór odpowiedniego środka przeciwbólowego może stanowić wyzwanie, ponieważ nie wszystkie leki są bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Dlatego też istnieje potrzeba świadomego podejścia do wyboru leków przeciwbólowych w ciąży.

Paracetamol – bezpieczny wybór

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę paracetamol. Jest to lek, który uznaje się za bezpieczny dla płodu, gdy jest stosowany w zalecanych dawkach. Paracetamol może być skutecznym sposobem na łagodzenie bólu głowy, bólów mięśniowych czy gorączki, które mogą wystąpić u przyszłych mam.

Kofeina jako alternatywa

Innym bezpiecznym wyborem jest kofeina, która może być stosowana w połączeniu z paracetamolem do walki z bólami głowy. Jednakże zaleca się unikanie wysokich dawek kofeiny, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na rozwijające się dziecko. Kofeina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co powoduje przyspieszeniem wchłaniania składników leku.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – kontrowersyjna kwestia

Jeśli chodzi o niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy (aspiryna), ich stosowanie w ciąży jest kwestią kontrowersyjną. Istnieją badania sugerujące, że długotrwałe stosowanie NLPZ w ciąży może zwiększać ryzyko powikłań, takich jak opóźnienie zamknięcia przewodu tętniczego u dziecka czy zwiększone ryzyko poronienia. Dlatego też w przypadku bólu w ciąży zaleca się unikanie NLPZ, zwłaszcza w trzecim trymestrze.

Zachowaj ostrożność z preparatami złożonymi

Należy również pamiętać, że nie wszystkie środki przeciwbólowe dostępne bez recepty są bezpieczne w ciąży. W przypadku preparatów złożonych należy zwracać uwagę na ich skład i konsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem.

Wybór bezpiecznego środka przeciwbólowego w ciąży wymaga świadomości i ostrożności. Paracetamol pozostaje najczęściej zalecanym lekiem w przypadku łagodzenia bólu w ciąży, pod warunkiem stosowania go zgodnie z zaleceniami lekarza. Natomiast NLPZ, zwłaszcza ibuprofen i aspiryna, powinny być stosowane wyłącznie w przypadku wyraźnej konieczności i po konsultacji z lekarzem. 

W każdym przypadku, przed podjęciem decyzji o zażyciu jakiegokolwiek leku przeciwbólowego w ciąży, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i dziecka.

Kolagen w tabletkach czy kapsułkach – jaki wybrać?

Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...

Czy ginekolog może wystawić L4 z powodu bolesnej miesiączki?

Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.