Skip to main content

Rola sportu w zapobieganiu uzależnieniom

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Według danych, jakie przedstawiono w „Raporcie o stanie narkomanii w Polsce 2020”, aż 5,4% populacji naszego kraju sięga po narkotyki. Niedozwolone substancje psychoaktywne, niezależnie od tego, czy mówimy o marihuanie, heroinie, LSD czy ecstasy, mogą wywoływać różnego rodzaju negatywne skutki, zaczynając od pogorszenia samopoczucia, a kończąc na ciężkim uzależnieniu i zagrożeniu życia. Specjaliści regularnie podkreślają, jak dużą rolę w zapobieganiu uzależnieniom odgrywa sport: zarówno profesjonalny, jak i amatorski.

Jakie są przyczyny sięgania po narkotyki?

Żeby zrozumieć, jak aktywność fizyczna i uprawiania sportu może przyczynić się do zapobiegania uzależnieniom, trzeba wiedzieć, dlaczego w ogóle sięga się po narkotyki i inne substancje psychoaktywne. Wśród najczęstszych przyczyn u młodzieży wymienia się między innymi:

  • poczucie odrzucenia przez rówieśników, trudności z funkcjonowaniem w społeczności oraz brak akceptacji ze strony innych osób;
  • obawę przed wykluczeniem, co wiąże się z łatką outsidera;
  • ucieczka przed problemami wieku dojrzewania i odpowiedzialnością;
  • ciekawość i brak wiedzy na temat narkotyków, często połączone z nadmiarem wolnego czasu i brakiem zobowiązań oraz chęcią zrelaksowania się.

To oczywiście tylko niektóre przyczyny wpadania w szpony nałogu. Wiele zależy też od towarzystwa, w jakim przebywa osoba młodsza. Jeśli w grupie znajomych przeważają osoby niemające zobowiązań i zainteresowań, łatwiej „sens codzienności” odnaleźć w odurzających środkach psychoaktywnych.

Sport a zapobieganie uzależnieniom

Błędem byłoby wychodzenie z założenia, że sport stanie się cudownym remedium na wszystkie problemy i na pewno pozwoli zapobiec uzależnieniu. Niemniej faktycznie aktywność fizyczna przynosi korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego i pomaga zaspokoić podobne potrzeby, które skłaniają do sięgnięcia po narkotyki.

Zacznijmy od tego, że sport pomaga zaspokoić potrzebę ekscytujących doznań, stymulacji czy osiągnięcia akceptacji od grupy rówieśników. Są to te same powody, które skłaniają osoby młode do sięgania po używki. Jednak co więcej, uprawianie sportów zespołowych pozwala doskonalić umiejętności społeczne – komunikację, pracę zespołową, budowanie relacji z innymi osobami – których braki też przyczyniają się do wyobcowania i zwrotu w stronę narkotyków. Zwróćmy też uwagę na pewien rygor, który jest wymagany przy uprawianiu sportu – konieczność dbania o organizm powoduje, że sportowcy są mniej skłonni do sięgania po substancje psychoaktywne i cechują się większą asertywnością.

Najlepsze jest jednak to, że wcale nie trzeba zapisywać się do sekcji sportowej w profesjonalnym klubie. Już sam regularny jogging czy wizyty na siłowni zmniejszają stres i poprawiają nastrój oraz pewność siebie.

Narkotest SIMON – pomoc dla sportowców

Osoby uprawiające sport powinny też wykazywać się zwiększoną świadomością na temat potrzeb, wymagań i ograniczeń swojego organizmu. W obliczu różnego rodzaju skandali dopingowych ważne jest regularne badanie przyjmowanych substancji, w czym mogą pomóc narkotesty dostępne na stronie https://protestkit.pl/. Przykładem może tu być narkotest SIMON, o którym więcej można przeczytać na stronie https://protestkit.pl/simon-pro-test/.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...