Przejdź do głównej treści

Zakończyła się druga akcja krwiodawstwa w Parkowie

| Magda Jezierska | Zdrowie

Zakończyła się druga zbiórka krwi w Parkowie. Pierwsza zorganizowana była z myślą o chorym z rozsianym rakiem żołądka i bardzo rzadką grupą krwi. 

Kiedyś, przed zabiegami, zbierało się zaświadczenia o oddanej dla pacjenta krwi. Dzisiaj taka rezerwacja jest niemożliwa - bezcenny lek zawsze trafia najpierw do najbardziej potrzebujących. Dlatego dbanie o odpowiednie ilości krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest konieczne. Można to robić propagując, organizując lub biorąc udział w krwiodawstwie. W tym jednym przedsięwzięciu możemy wykorzystać edukacyjny i sprawczy wymiar działania, mając nadzieję, że założony cel zostanie osiągnięty.

Zakończyła się druga zbiórka krwi w Parkowie. Cykliczna już akcja krwiodawstwa zgromadziła 37 chętnych, z których 29 oddało krew oraz 1 potencjalnego dawcę szpiku kostnego. Zgormadziliśmy 13050 mlm krwi. Środa była dniem pracowitym zarówno dla uczniów piszących ostatni z cyklu egzaminów ósmoklasisty, jak i dawców. Na płycie boiska Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie gościliśmy lokalnych krwiodawcówm ale również i tych z odległych miejscowości, a wszystkiemu przyglądała się najstarsza młodzież. Mamy nadzieję, że dziś widzowie, w przyszłości staną się pokoleniem krwiodawców.

Dziękujemy ekipie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniuz profesjonalnym kierowcą, którego umiejętności pozwoliły zorgnizować wydarzenie bezpośrednio na terenie szkoły. Dziękujemy także wszystkim tym, którzy pomogli w tworzeniu akcji poprzez: zabezpieczenie terenu - OSP Parkowo, udostępnienie informajci w internecie, z ambony(!), czy na plakatach w swoich sklepach.

                                                                                                                               Magda Jezierska

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…