Przejdź do głównej treści

Prawo.pl: powszechny program szczepień na HPV bez kampanii informacyjnej

| MP | Zdrowie

Od 1 czerwca wszystkie dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Niestety, program ten nie doczekał się dotychczas odpowiedniej kampanii informacyjnej - podaje Prawo.pl.

Od 1 czerwca wszystkie dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Niestety, program ten nie doczekał się dotychczas odpowiedniej kampanii informacyjnej - podaje Prawo.pl.

Według informacji Prawo.pl, z ostatnich komunikatów przekazywanych przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wynika, że część szczepionek na HPV jest już na pewno w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, w rozmowie z serwisem Prawo.pl zaznacza, że są to szczepionki dwóch firm i typów: dziewięcio- lub dwuwalentna. Programem zostanie objętych 396 tys. dzieci z rocznika 2010 oraz 313 tys. dzieci z rocznika 2011.

Zdaniem serwisu Prawo.pl, wszystko wydaje się dopięte na ostatni guzik, poza powszechną informacją, kto i gdzie może się zaszczepić, oraz że cała procedura jest całkowicie darmowa. Jak zauważa Prawo.pl, w tej sytuacji pojawiają się wątpliwości w kwestii pożądanego sukcesu frekwencyjnego programu szczepień przeciw HPV.

„Nie ma żadnej informacji o kampanii edukacyjno-informacyjnej. Zmarnowano tyle czasu, mimo wiedzy o stosunku Polaków do szczepień. Mało kto wie, że takie szczepienia będą, kto może z nich korzystać i kto je będzie prowadził” - informuje Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska” na łamach serwisu Prawo.pl.

Zgodnie z opublikowanym zarządzeniem prezesa NFZ, dane o szczepieniu na HPV będą musiały trafić do elektronicznej Karty Szczepień, podobnie jak informacje o szczepieniu na COVID-19 czy grypę - czytamy w Prawo.pl.

Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia tym wirusem mogą prowadzić również do raka odbytu, pochwy, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej oraz okolic głowy i szyi - informuje Prawo.pl.

Więcej informacji: https://www.prawo.pl/zdrowie/darmowe-szczepienia-na-hpv-od-1-czerwca-2023-r,521344.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…