Skip to main content

Prawo.pl: powszechny program szczepień na HPV bez kampanii informacyjnej

| MP | Zdrowie

Od 1 czerwca wszystkie dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Niestety, program ten nie doczekał się dotychczas odpowiedniej kampanii informacyjnej - podaje Prawo.pl.

Od 1 czerwca wszystkie dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Niestety, program ten nie doczekał się dotychczas odpowiedniej kampanii informacyjnej - podaje Prawo.pl.

Według informacji Prawo.pl, z ostatnich komunikatów przekazywanych przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wynika, że część szczepionek na HPV jest już na pewno w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, w rozmowie z serwisem Prawo.pl zaznacza, że są to szczepionki dwóch firm i typów: dziewięcio- lub dwuwalentna. Programem zostanie objętych 396 tys. dzieci z rocznika 2010 oraz 313 tys. dzieci z rocznika 2011.

Zdaniem serwisu Prawo.pl, wszystko wydaje się dopięte na ostatni guzik, poza powszechną informacją, kto i gdzie może się zaszczepić, oraz że cała procedura jest całkowicie darmowa. Jak zauważa Prawo.pl, w tej sytuacji pojawiają się wątpliwości w kwestii pożądanego sukcesu frekwencyjnego programu szczepień przeciw HPV.

„Nie ma żadnej informacji o kampanii edukacyjno-informacyjnej. Zmarnowano tyle czasu, mimo wiedzy o stosunku Polaków do szczepień. Mało kto wie, że takie szczepienia będą, kto może z nich korzystać i kto je będzie prowadził” - informuje Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska” na łamach serwisu Prawo.pl.

Zgodnie z opublikowanym zarządzeniem prezesa NFZ, dane o szczepieniu na HPV będą musiały trafić do elektronicznej Karty Szczepień, podobnie jak informacje o szczepieniu na COVID-19 czy grypę - czytamy w Prawo.pl.

Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia tym wirusem mogą prowadzić również do raka odbytu, pochwy, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej oraz okolic głowy i szyi - informuje Prawo.pl.

Więcej informacji: https://www.prawo.pl/zdrowie/darmowe-szczepienia-na-hpv-od-1-czerwca-2023-r,521344.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.