fbpx

Jakie badania powinny robić regularnie osoby po 40. roku życia?

Badania w ramach profilaktyki powinny być stałym elementem troski o własne zdrowie. Warto wykonywać je regularnie, a po ukończeniu 40 lat zwiększyć ich częstotliwość i zmodyfikować zakres. Wraz z wiekiem rośnie bowiem ryzyko pojawienia się niektórych chorób. Co do zasady rokowania zawsze są korzystniejsze, jeśli schorzenia zostaną wykryte na wczesnym etapie. O jaki pakiet badań należy się zatem zatroszczyć po 40-tce?

Badania profilaktyczne receptą na radość życia

Profilaktyka zdrowotna, choć przez wielu zaniedbywana i spychana na dalszy plan wobec codziennych obowiązków, w dużej mierze odpowiada za długość i komfort życia. Wraz z wiekiem ryzyko chorób cywilizacyjnych staje się coraz większe. Mowa tu o takich schorzeniach, jak np.:

 • zwyrodnienia stawów;
 • cukrzyca;
 • miażdżyca.

Oczywiście nie tylko wiek jest tutaj głównym winowajcą. Niewłaściwe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia, używki czy przewlekły stres nie sprzyjają zdrowiu. Niektóre z postępujących na ich skutek zmian w organizmie są nie do zatrzymania czy wyleczenia. Właśnie dlatego podstawowe badania zalecane po 40. roku życia to dość obszerna lista, którą można dostosować do dokładnego wieku czy płci pacjenta.

Gdzie dbać o profilaktykę zdrowia?

Zanim przystąpisz do wykonania poszczególnych badań, zastanów się nad indywidualnym pakietem medycznym. Zwykle obejmuje on szereg specjalistycznych konsultacji oraz pogłębioną diagnostykę realizowane w nowoczesnych, komfortowych warunkach. Na rynku działa obecnie kilku dużych operatorów medycznych, dzięki którym szybko i sprawnie przeprowadzisz pełną profilaktykę po 40. roku życia. W sklepach online dopasujesz odpowiedni do swoich potrzeb i możliwości finansowych pakiet.

Przykładowo na stronie https://zdrowie.pzu.pl/sklep PZU prezentuje kilka wariantów całorocznych pakietów medycznych czy samych badań profilaktycznych. Są one przeznaczone dla konkretnych grup wiekowych lub osób o określonych problemach zdrowotnych.

Kontrola stanu zdrowia u czterdziestolatków – które badania są kluczowe?

Pierwszym krokiem jest konsultacja w gabinecie lekarza rodzinnego. W trakcie wizyty przeprowadzi on z pacjentem szczegółowy wywiad, zmierzy ciśnienie czy osłucha klatkę piersiową. Jeśli pacjent znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na jedną z chorób cywilizacyjnych, lekarz ogólny może wystawić skierowanie na badania krwi oraz moczu. Inne istotne w tym wypadku badania to:

 • profil lipidowy;
 • stężenie glukozy we krwi;
 • stężenie hormonów tarczycy i transaminazy.

Decydując się na pełną profilaktykę, warto wziąć pod uwagę również:

 • EKG;
 • próbę wysiłkową;
 • badanie kału, zwłaszcza na obecność krwi utajonej;
 • USG;
 • gastroskopię;
 • kolonoskopię;
 • przegląd stomatologiczny;
 • przegląd okulistyczny.

Diagnostyka kobiet i mężczyzn różnią się od siebie

Kobiety, które ukończyły 40. rok życia, powinny szczególną wagę przywiązywać do kontroli w gabinecie ginekologa. Cytologia to badanie, dzięki któremu można skutecznie i odpowiednio wcześnie wykryć raka szyjki macicy, nawet w jego początkowym stadium. USG przezpochwowe macicy i przydatków pozwala z kolei na pierwsze rozpoznanie zmian, takich jak mięśniaki, torbiele czy polipy. Takiej kontroli warto poddać się co ok. 1,5 roku.

Coraz bardziej docenianym przez kobiety badaniem jest również USG piersi, zwłaszcza u pań znajdujących się w grupie ryzyka ze względu na geny. Także mammografia i samobadanie piersi mogą uchronić kobietę przed poważnymi konsekwencjami nowotworu.

Badania u panów po ukończeniu 40 lat mają na celu np. ocenę gruczołu krokowego. Nawet jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów, wskazana jest kontrola raz w roku. Do podstawowej diagnostyki w tym względzie zalicza się m.in. test PSA (antygen gruczołu krokowego). Jeśli stężenie będzie podwyższone, diagnostykę poszerza się o dokładniejsze badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny.