Skip to main content

Czy każdy sportowiec powinien suplementować kreatynę?

| Artykuł sponsorowany (T) | Zdrowie

Gdybyśmy mieli wskazać najpopularniejszy suplement diety dla sportowców, prawdopodobnie zdecydowana większość z nas wskazałaby na kreatynę. I nie ma w tym nic dziwnego – jest to jeden z najlepiej przebadanych produktów, stosowany zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów, którzy tylko okazjonalnie chodzą na siłownię i pracują nad sylwetką. Czy w takim razie kreatyna jest dla każdego? A może są osoby, które powinny zrezygnować z jej suplementowania? Właśnie o tym mówimy w poniższym artykule.

Kreatyna – co to jest?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, co to jest kreatyna. Najprościej mówiąc, jest to związek chemiczny pochodzenia organicznego — kwas betametyloguanidynooctowy – który występuje w organizmach zwierzęcych z grupy kręgowców – głównie w mięśniach i ścięgnach.

Znajdująca się w mięśniach i ścięgnach kreatyna podlega przemianie chemicznej, czyli fosforylacji i jest przekształcana w fosfokreatynę, co umożliwia magazynowanie energii oraz uwalnianie jej. Energia ta jest wykorzystywana między innymi do syntezy białek mięśniowych.

Chociaż kreatyna naturalnie znajduje się w organizmie ludzkim, jej ilości są zbyt małe, by mogły znacząco zwiększyć możliwości sportowe. To właśnie dlatego amatorscy i profesjonalni sportowcy sięgają po suplementy kreatyny.

Kreatyna – na co pomaga?

Po kreatynę sięgają przede wszystkim osoby, które pracują nad swoją sylwetką – chcą przybrać na wadze i zwiększyć beztłuszczową masę ciała oraz wyrzeźbić mięśnie. I faktycznie, wspomaganie syntezy białek mięśniowych sprawia, że suplementując kreatynę łatwiej i szybciej można zbudować masę mięśniową.

Ale to nie wszystko! Kreatynę, jaką można kupić na przykład na stronie https://mlonutrition.pl/kategoria/kreatyny/, mogą brać także inni sportowcy, którzy poddają się treningowi. Kreatyna pozytywnie wpływa na zdolność regeneracji włókien mięśniowych i gojenie się ran po intensywnym wysiłku fizycznym. Przyspiesza zatem regenerację i rekonwalescencję po treningach i urazach, jednocześnie sprawiając, że łatwiej jest robić postępy treningowe i zwiększać obciążenia.

Kreatyna jest polecana także osobom, które stosują trening odchudzający – chroni wówczas osobę przed utratą mięśni. Więcej na temat tego, jakie preparaty należy stosować przy odchudzaniu się, możesz przeczytać w artykule „Kreatyna na redukcji – jaka kreatyna sprawdzi się najlepiej”.

Czy kreatyna jest dla każdego?

Czysto teoretycznie, suplementy kreatyny mogą być korzystnym wyborem dla każdego. Warto jednak pamiętać o tym, że z jej suplementacją powinny uważać osoby trenujące wytrzymałościowo. Podczas uprawiania dyscyplin o niskiej intensywności, ale długim czasie trwania, energia pobierana jest w inny sposób, co sprawia, że zwiększanie poziomu kreatyny mija się z celem – tym bardziej że przez wiązanie wody przez kreatynę sportowiec staje się cięższy. 

Trzeba też uważać z kreatyną, gdy zaczyna się przygodę z siłownią. Łatwo „pójść na skróty” i w perspektywie szybkiego zbudowania masy mięśniowej sięgnąć po kreatynę od razu. Lepiej jednak wstrzymać się z jej braniem do momentu, gdy samoistne efekty rozpoczęcia treningu będą nieco słabsze i będzie niezbędny dodatkowy stymulant do zwiększenia obciążeń.

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...