Przejdź do głównej treści


Czy każdy sportowiec powinien suplementować kreatynę?

| Artykuł sponsorowany (T) | Zdrowie

Gdybyśmy mieli wskazać najpopularniejszy suplement diety dla sportowców, prawdopodobnie zdecydowana większość z nas wskazałaby na kreatynę. I nie ma w tym nic dziwnego – jest to jeden z najlepiej przebadanych produktów, stosowany zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów, którzy tylko okazjonalnie chodzą na siłownię i pracują nad sylwetką. Czy w takim razie kreatyna jest dla każdego? A może są osoby, które powinny zrezygnować z jej suplementowania? Właśnie o tym mówimy w poniższym artykule.

Kreatyna – co to jest?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, co to jest kreatyna. Najprościej mówiąc, jest to związek chemiczny pochodzenia organicznego — kwas betametyloguanidynooctowy – który występuje w organizmach zwierzęcych z grupy kręgowców – głównie w mięśniach i ścięgnach.

Znajdująca się w mięśniach i ścięgnach kreatyna podlega przemianie chemicznej, czyli fosforylacji i jest przekształcana w fosfokreatynę, co umożliwia magazynowanie energii oraz uwalnianie jej. Energia ta jest wykorzystywana między innymi do syntezy białek mięśniowych.

Chociaż kreatyna naturalnie znajduje się w organizmie ludzkim, jej ilości są zbyt małe, by mogły znacząco zwiększyć możliwości sportowe. To właśnie dlatego amatorscy i profesjonalni sportowcy sięgają po suplementy kreatyny.

Kreatyna – na co pomaga?

Po kreatynę sięgają przede wszystkim osoby, które pracują nad swoją sylwetką – chcą przybrać na wadze i zwiększyć beztłuszczową masę ciała oraz wyrzeźbić mięśnie. I faktycznie, wspomaganie syntezy białek mięśniowych sprawia, że suplementując kreatynę łatwiej i szybciej można zbudować masę mięśniową.

Ale to nie wszystko! Kreatynę, jaką można kupić na przykład na stronie https://mlonutrition.pl/kategoria/kreatyny/, mogą brać także inni sportowcy, którzy poddają się treningowi. Kreatyna pozytywnie wpływa na zdolność regeneracji włókien mięśniowych i gojenie się ran po intensywnym wysiłku fizycznym. Przyspiesza zatem regenerację i rekonwalescencję po treningach i urazach, jednocześnie sprawiając, że łatwiej jest robić postępy treningowe i zwiększać obciążenia.

Kreatyna jest polecana także osobom, które stosują trening odchudzający – chroni wówczas osobę przed utratą mięśni. Więcej na temat tego, jakie preparaty należy stosować przy odchudzaniu się, możesz przeczytać w artykule „Kreatyna na redukcji – jaka kreatyna sprawdzi się najlepiej”.

Czy kreatyna jest dla każdego?

Czysto teoretycznie, suplementy kreatyny mogą być korzystnym wyborem dla każdego. Warto jednak pamiętać o tym, że z jej suplementacją powinny uważać osoby trenujące wytrzymałościowo. Podczas uprawiania dyscyplin o niskiej intensywności, ale długim czasie trwania, energia pobierana jest w inny sposób, co sprawia, że zwiększanie poziomu kreatyny mija się z celem – tym bardziej że przez wiązanie wody przez kreatynę sportowiec staje się cięższy. 

Trzeba też uważać z kreatyną, gdy zaczyna się przygodę z siłownią. Łatwo „pójść na skróty” i w perspektywie szybkiego zbudowania masy mięśniowej sięgnąć po kreatynę od razu. Lepiej jednak wstrzymać się z jej braniem do momentu, gdy samoistne efekty rozpoczęcia treningu będą nieco słabsze i będzie niezbędny dodatkowy stymulant do zwiększenia obciążeń.

Zupy to jedne z najprostszych i jednocześnie najbardziej uniwersalnych dań, jakie można włączyć do codziennej diety. Są smaczne, sycące i pełne cennych składników odżywczych.
Kampania Movember to międzynarodowa akcja, która co roku w listopadzie promuje profilaktykę zdrowotną w zakresie męskich nowotworów, szczególnie raka prostaty i raka jąder, a także zdrowia psychicznego mężczyzn. Do badań zachęca Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.
Bezpłatne badania mammograficzne w Obornikach – warto się badać!
Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i cieszyło się dobrym zdrowiem. Zdarza się jednak, że pewne objawy mogą budzić niepokój i wymagać konsultacji ze specjalistą. W jakich sytuacjach warto udać się do neurologa dziecięcego? W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym prz...
Wiesz, czym jest adaptogen? Mówi Ci coś termin medycyna ajurwedyjska? Oba te pojęcia związane są z bohaterką tego artykułu, czyli ashwagandhą. To roślina, której przyjmowanie wpływa na redukcję stresu, poprawia odporność i działa przeciwzapalne. W jakiej formie można suplementować ashwagandhę? Kt...
W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!