Jak przeprowadzić ustalenie ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa to bardziej skomplikowany proces, niż może się wydawać. Czasami wystarczy oświadczenie matki, czasami jednak konieczna jest sprawa sądowa. Jak przeprowadzić ustalenie ojcostwa? Sprawdź, jak ustalić, kto jest ojcem i na czym polega domniemanie ojcostwa.
Kto jest ojcem według prawa?
W polskim prawie funkcjonuje taki termin, jak domniemanie ojcostwa. Jest to zasada, która mówi, że ojcem dziecka jest mąż kobiety, która je urodziła. W małżeństwach więc nie trzeba robić żadnego oświadczenia o ojcostwie. Za ojca dziecka uznaje się także byłego męża matki, jeśli dziecko urodziło się w ciągu 300 dni od ustania małżeństwa lub rozwodu. Okres 300 dni jest liczony od momentu uprawomocnienia się wyroku sądu.
Jednak obecnie coraz więcej par decyduje się na życie w związku nieformalnym. Coraz więcej jest także rozwodów. To powoduje, że czasami ustalenie ojcostwa automatyczne poprzez domniemanie nie jest prawdziwe. Na szczęście jest to wzruszalne, to znaczy wystarczy rozprawa sądowa, by ustalić, że ojcem dziecka nie jest mąż lub były mąż matki. Jeśli obie strony się na to zgadzają, tak naprawdę wystarczy oświadczenie kobiety. Czasami jednak sprawa jest bardziej skomplikowana.
Ustalenie ojcostwa w związku nieformalnym
Jeśli kobieta jest w związku nieformalnym, jest panną, wdową lub rozwiodła się dawniej niż 300 dni przed urodzeniem dziecka, maluch automatycznie nie ma drugiego rodzica. Tutaj potrzebne jest ustalenie ojcostwa, ale na szczęście nie trzeba zakładać sprawy sądowej. Jeśli oboje rodzice się zgadają ze sobą i są pewni, że dziecko jest owocem ich związku, wystarczy krótka procedura w urzędzie stanu cywilnego.
Matka oświadcza przez kierownikiem dowolnego urzędu stanu cywilnego, że tatą jej dziecka jest konkretny mężczyzna. Jeśli on poświadczy to przed tym samym kierownikiem, na akcie urodzenia maleństwa widnieje jako ojciec. Takie poświadczenie ojcostwa można zrobić nie tylko po urodzeniu się dziecka. Jest możliwe także w czasie trwania ciąży. W przeciwnym wypadku, jeśli coś stałoby się matce w trakcie porodu lub jeśli musiałaby zostać w szpitalu z powodu powikłań, ojciec nie ma do dziecka żadnych praw, bo formalnie po prostu nie jest ojcem. Dlatego warto pomyśleć o wizycie w USC odpowiednio wcześniej.
Test na ojcostwo – kiedy wykonać?
Jeśli są jednak przesłanki, by obalić domniemanie ojcostwa lub w sytuacji, kiedy nie wiadomo, kto jest ojcem dziecka, trzeba wytoczyć sprawę sądową. Może ją wnieść mąż matki, który ma podstawy, by przypuszczać, że nie jest ojcem dziecka, matka, mężczyzna uważający, że jest biologicznym ojcem lub samo dziecko (oczywiście już po zdobyciu pełnoletności. W niektórych sytuacjach taką sprawę rozpoczyna prokurator.
Takie sprawy sądowe bywają skomplikowane. Jest jednak jeden niepodważalny argument dla sądu, który może skrócić całą batalię – jest to test na ojcostwo. Testy genetyczne wykonuje większość laboratoriów. Wystarczy próbka DNA. Oczywiście robi się je już po pojawieniu się malucha na świecie. Wyniki są najczęściej w zupełności wystarczające.