Skip to main content

Zdrowotne właściwości stewii i przeciwskazania do jej stosowania.

| MP | Zdrowie

Prowadzenie zdrowego trybu życia oznacza rezygnację z niektórych produktów, takich jak biały cukier. W takich przypadkach często jako alternatywę stosuje się naturalne słodziki np. stewię. Jednak pomimo swoich cennych właściwości nie zawsze jest do dobry wybór.

Często pragnąc zdrowo się odżywiać, rezygnuje się z białego cukru, szukając zdrowszych zamienników. Niektórzy muszą to zrobić z konieczności ze względu na stan zdrowia. Niezależnie od powodów odstawienie zwykłego słodzika przynosi wiele korzyści dla organizmu. Można pożegnać gwałtowne wyrzuty insuliny po zjedzeniu słodkiej przekąski odbierające całą energię. Ponadto można w ten sposób zadbać o zdrową sylwetkę i zdrowe zęby, a zwykłe pożywienie staje się o wiele słodsze naturalnie. Dodatkowo znikają negatywne emocje związane ze spadkiem cukru we krwi. Z tego powodu coraz popularniejsze są zamienniki pełniące funkcję słodzika - jednym z takich naturalnych słodzików jest stewia.

Stewia - co to takiego?

Stewia to roślina z rodziny astrowatych rosnąca naturalnie w Ameryce Południowej i Środkowej. Uważana jest za jedną najsłodszych roślin świata zawierającą stewiozydy odpowiedzialne za jej wyjątkowo słodki smak. Dzięki tym związkom ta bylina jest o wiele słodsza niż zwykły cukier i doskonale nadaje się na słodzik. Do produkcji wykorzystywana jest cała roślina, jednak to liście są jej najsłodszą częścią. W przemyśle występuje w różnej postaci m.in. proszku lub w płynie. Liście tej rośliny mogą być wykorzystywane bezpośrednio na skórę jako kompres. Ceniona jest za swoje zdrowotne właściwości i zerową kaloryczność.

Jakie właściwości ma stewia?

Stewia zyskała swoją popularność dzięki właściwościom korzystnie wpływającym na zdrowie. Przede wszystkim nie zawiera kalorii, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywana przez osoby na diecie. Ponadto nie podnosi poziomu cukru we krwi. Z tego powodu nie trzeba się obawiać wyrzutu insuliny do krwi, powodującego spadek energii. Dlatego może być stosowana również przez osoby z cukrzycą. Dodatkowo w odróżnieniu od białego cukru nie powoduje próchnicy. Stewia ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a stosowana miejscowo przyśpiesza gojenie się ran. Wykazuje również właściwości obniżające ciśnienie krwi.

Czy stewia jest zdrowa?

Ze względu na swoje właściwości zdrowotne stewia może z powodzeniem zastąpić biały cukier w kuchni. Dzięki zerowej kaloryczności nie trzeba się obawiać zwiększenia masy ciała, więc może być używana przez osoby pragnące schudnąć. Ponadto nie zwiększa poziomu cukru we krwi, co jest zaletą zwłaszcza przy cukrzycy. Jednak zbyt duże dawki stewi mogą nadmiernie obniżyć poziom cukru we krwi u osób z tą chorobą. Z tego powodu powinna być stosowana zgonie ze wskazówkami lekarza. Niestety także u osób z prawidłową normą cukru nadmierne spożycie produktu może wywołać niedobór. Stewia nie jest również zalecana dla osób z niskim ciśnieniem, gdyż może spowodować nadmierne obniżenie ciśnienia i spowolnienie pracy serca. Niewątpliwie stewia ma wiele cennych właściwości i jest zdrowym słodzikiem, jednak spożywając ją, należy stosować się do wskazówek producenta i nie przekraczać zalecanej dawki. Natomiast niektóre osoby powinny znaleźć inną alternatywę dla białego cukru.

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...