Przejdź do głównej treści


Najczęstsze objawy astygmatyzmu

| Artykuł sponsorowany (T) | Zdrowie

 

Jedną z najczęściej występujących wad wzroku — niezależnie od płci, wieku czy ogólnego stanu zdrowia — jest astygmatyzm. Nie jest to choroba groźna dla zdrowia, aczkolwiek jej występowanie może utrudnić codzienne funkcjonowanie i stanowić źródło poważnego dyskomfortu. Czym jest astygmatyzm i jakie są jego najczęstsze objawy? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Powodzenia!

 

Astygmatyzm — podstawowe informacje na temat schorzenia

Zastanawiasz się, czym jest astygmatyzm? Według książkowej definicji jest to zaburzenie symetrii obrotowej gałek ocznych, co przekłada się na powstawanie niepunktowego (zaburzonego) obrazu. Dość skomplikowane wytłumaczenie, prawda?

Aby uniknąć medycznego żargonu, wystarczy stwierdzić, że jest to taka wada, której efektem jest wzrok nieostry oraz mniej czuły na kontrast. Występowaniu astygmatyzmu bardzo często towarzyszy dalekowzroczność lub krótkowzroczność.

Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości astygmatyzm jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych wad wzroku. Szacuje się, że w niektórych społeczeństwa na schorzenie to cierpi nawet połowa wszystkich osób noszących okulary.

Astygmatyzm objawy

Na podstawie wieloletnich badań stwierdzono, że wśród osób chorujących na astygmatyzm objawy, które występują w największej częstotliwości, to między innymi:

  • konieczność mrużenia oczu w celu poprawy widzenia — jest to jeden z najczęściej występujących, a jednocześnie niezwykle charakterystyczny objaw,
  • łzawienie oczu,
  • swędzenie i pieczenie oczu,
  • widzenie z różną ostrością różnych kształtów, w tym np. pionowych oraz poziomych linii.

Wyżej wymienione symptomy to objawy, które występują stosunkowo często. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie są to jedyne oznaki. Do bardziej poważnych objawów astygmatyzmu należą: uczucie silnego zmęczenia podczas wysiłku umysłowego (w tym szczególnie pracy przy komputerze) oraz powracające bóle głowy np. podczas pracy przed monitorem, tabletem lub smartfonem. W takiej sytuacji u osób mających astygmatyzm objawy mogą skutecznie utrudniać codzienne aktywności, w tym także pracę zawodową.

Astygmatyzm objawy. Jak możemy zwalczyć astygmatyzm?

Został u Ciebie stwierdzony astygmatyzm? Jeśli tak, to absolutnie nie ma powodów do paniki. Wręcz przeciwnie: w XXI wieku dostępne są metody, które skutecznie niwelują negatywne konsekwencje astygmatyzmu. Specjaliści w zakresie okulistyki stosują w tym celu soczewki — ich celem jest korekcja wzroku.

Generalnie, w celu skorygowania astygmatyzmu stosuje się soczewki okularowe oraz kontaktowe (miękkie i twarde). Działają one niejako „odwrotnie", to znaczy zniekształcają obraz w kierunku odwrotnym, niż robi to astygmatyzm. Dzięki temu obraz widziany przez astygmatyka jest wyraźny i niewiele różni się od tego, co ma przed oczami osoba ze zdrowym wzrokiem.

 

U osób cierpiących na astygmatyzm objawy są zwalczane m.in. przez soczewki kontaktowe Acuvue (więcej informacji na temat produktów tej marki można znaleźć na stronie internetowej Acuvue.pl).

 

Zupy to jedne z najprostszych i jednocześnie najbardziej uniwersalnych dań, jakie można włączyć do codziennej diety. Są smaczne, sycące i pełne cennych składników odżywczych.
Kampania Movember to międzynarodowa akcja, która co roku w listopadzie promuje profilaktykę zdrowotną w zakresie męskich nowotworów, szczególnie raka prostaty i raka jąder, a także zdrowia psychicznego mężczyzn. Do badań zachęca Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.
Bezpłatne badania mammograficzne w Obornikach – warto się badać!
Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i cieszyło się dobrym zdrowiem. Zdarza się jednak, że pewne objawy mogą budzić niepokój i wymagać konsultacji ze specjalistą. W jakich sytuacjach warto udać się do neurologa dziecięcego? W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym prz...
Wiesz, czym jest adaptogen? Mówi Ci coś termin medycyna ajurwedyjska? Oba te pojęcia związane są z bohaterką tego artykułu, czyli ashwagandhą. To roślina, której przyjmowanie wpływa na redukcję stresu, poprawia odporność i działa przeciwzapalne. W jakiej formie można suplementować ashwagandhę? Kt...
W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!