Skip to main content


Najczęstsze objawy astygmatyzmu

| Artykuł sponsorowany (T) | Zdrowie

 

Jedną z najczęściej występujących wad wzroku — niezależnie od płci, wieku czy ogólnego stanu zdrowia — jest astygmatyzm. Nie jest to choroba groźna dla zdrowia, aczkolwiek jej występowanie może utrudnić codzienne funkcjonowanie i stanowić źródło poważnego dyskomfortu. Czym jest astygmatyzm i jakie są jego najczęstsze objawy? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Powodzenia!

 

Astygmatyzm — podstawowe informacje na temat schorzenia

Zastanawiasz się, czym jest astygmatyzm? Według książkowej definicji jest to zaburzenie symetrii obrotowej gałek ocznych, co przekłada się na powstawanie niepunktowego (zaburzonego) obrazu. Dość skomplikowane wytłumaczenie, prawda?

Aby uniknąć medycznego żargonu, wystarczy stwierdzić, że jest to taka wada, której efektem jest wzrok nieostry oraz mniej czuły na kontrast. Występowaniu astygmatyzmu bardzo często towarzyszy dalekowzroczność lub krótkowzroczność.

Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości astygmatyzm jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych wad wzroku. Szacuje się, że w niektórych społeczeństwa na schorzenie to cierpi nawet połowa wszystkich osób noszących okulary.

Astygmatyzm objawy

Na podstawie wieloletnich badań stwierdzono, że wśród osób chorujących na astygmatyzm objawy, które występują w największej częstotliwości, to między innymi:

  • konieczność mrużenia oczu w celu poprawy widzenia — jest to jeden z najczęściej występujących, a jednocześnie niezwykle charakterystyczny objaw,
  • łzawienie oczu,
  • swędzenie i pieczenie oczu,
  • widzenie z różną ostrością różnych kształtów, w tym np. pionowych oraz poziomych linii.

Wyżej wymienione symptomy to objawy, które występują stosunkowo często. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie są to jedyne oznaki. Do bardziej poważnych objawów astygmatyzmu należą: uczucie silnego zmęczenia podczas wysiłku umysłowego (w tym szczególnie pracy przy komputerze) oraz powracające bóle głowy np. podczas pracy przed monitorem, tabletem lub smartfonem. W takiej sytuacji u osób mających astygmatyzm objawy mogą skutecznie utrudniać codzienne aktywności, w tym także pracę zawodową.

Astygmatyzm objawy. Jak możemy zwalczyć astygmatyzm?

Został u Ciebie stwierdzony astygmatyzm? Jeśli tak, to absolutnie nie ma powodów do paniki. Wręcz przeciwnie: w XXI wieku dostępne są metody, które skutecznie niwelują negatywne konsekwencje astygmatyzmu. Specjaliści w zakresie okulistyki stosują w tym celu soczewki — ich celem jest korekcja wzroku.

Generalnie, w celu skorygowania astygmatyzmu stosuje się soczewki okularowe oraz kontaktowe (miękkie i twarde). Działają one niejako „odwrotnie", to znaczy zniekształcają obraz w kierunku odwrotnym, niż robi to astygmatyzm. Dzięki temu obraz widziany przez astygmatyka jest wyraźny i niewiele różni się od tego, co ma przed oczami osoba ze zdrowym wzrokiem.

 

U osób cierpiących na astygmatyzm objawy są zwalczane m.in. przez soczewki kontaktowe Acuvue (więcej informacji na temat produktów tej marki można znaleźć na stronie internetowej Acuvue.pl).

 

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...

Uzależnienie od ekranów i gier dotyczy nawet małych dzieci

Ponad połowa maluchów do sześciu lat korzysta z urządzeń mobilnych – wynika z badania „Brzdąc w sieci”. Niemal dwie trzecie rodziców daje swoim pociechom urządzenia cyfrowe jako nagrodę lub gdy płaczą i marudzą, nieświadomie ucząc dzieci regulowania emocji za pomocą technologii. Zdaniem ekspertów...

Catering dr Dąbrowskiej- posiłki, które pozwolą przywrócić doskonały stan zdrowia

Post Dąbrowskiej, to menu, które docenia niezwykle szerokie grono odbiorców. Już dziś oferta może poszczyć się bogatym dorobkiem i znaczącymi osiągnięciami.