Przejdź do głównej treści

Magnez a nadciśnienie: w czym konkretnie pomaga i czy można go stosować codziennie?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, na które cierpi coraz więcej osób. Nieleczone prowadzi do wielu problemów z układem krążenia oraz do chorób serca.

Niezwykle istotna jest dbałość o aktywność fizyczną oraz dietę. Coraz większą rolę przypisuje się również pierwiastkom w zwalczaniu problemów z nadciśnieniem. To potas i magnez, dzięki którym możliwe jest utrzymanie prawidłowej pracy serca. W naszym artykule zajmiemy się rolą magnezu w łagodzeniu i zwalczaniu nadciśnienia.

Magnez - jaką rolę odgrywa w organizmie?

Magnez to pierwiastek, który odgrywa kluczową rolę w regulowaniu całego organizmu. Bierze udział aż w 300 reakcjach zachodzących w ciele każdego człowieka i wpływa na wiele jego układów, m.in. na układ kostny, krwionośny oraz nerwowy. Jest kluczowy dla pracy mięśni, w tym dla pracy najważniejszego mięśnia w naszym organizmie - serca. Wraz z wapniem, witaminą D oraz fosforem dba o prawidłowy stan kości i zębów. Jest również nieoceniony w walce ze stresem. Jego rola jest wręcz niedoceniana, a niedobory dość powszechne w społeczeństwie. Wszystko przez nadmierny stres i stosowanie używek, w szczególności alkoholu, kawy, mocnej herbaty i cukru.

magnezanadcisnieniewczymkonkretniepomaga3

Magnez - czy nadciśnienie jest jedynym objawem niedoboru?

Jednym z pierwszych objawów braku magnezu są drżenia mięśni, zmęczenie i problemy ze snem. Dodatkowo to również zdenerwowanie, drżenia mięśni, kołatanie serca, zawroty głowy, problemy z płodnością, PMS i zaburzenia hormonalne. Kiedy problemy z niedoborem pogłębiają się, może dojść do nadciśnienia tętniczego, a także wielu schorzeń serca. Na Wapteka.pl można znaleźć wiele produktów z magnezem, które wspierają prawidłową pracę serca. Pamiętajmy, że nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do wielu poważnych zaburzeń i chorób, dlatego należy zadbać o jego wyregulowanie. 

Magnez - czy wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego krwi?

Pomimo iż magnez wykazuje niezwykłe właściwości w łagodzeniu nadciśnienia, nadal wiele mechanizmów jego działania pozostaje nieodkrytych. Najczęściej wskazuje się, że magnez reguluje procesy krzepnięcia krwi i pozwala na prawidłową pracę serca. Obniżanie ciśnienia krwi jest związane ze zwiększonym obkurczaniem ścian naczyń krwionośnych w czasie zażywania magnezu i jego odpowiedniej ilości w organizmie. Ze względu na świetne działanie magnezu w regulowaniu ciśnienia obniża się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Magnez usprawniając pracę serca, wzmacnia śródbłonek, który pomaga w rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać do organizmu odpowiednie ilości magnezu. Więcej o jego niedoborach sprawdź na blogu Wapteka.pl

magnezanadcisnieniewczymkonkretniepomaga1

Badania naukowców jasno wskazują, że codzienne spożycie odpowiedniej ilości magnezu pozwala na zachowanie odpowiedniego ciśnienia krwi. Kiedy w badaniach wykazują się niedobory tego pierwiastka, wzrasta ryzyko nadciśnienia tętniczego, dlatego warto pilnować, aby jego poziom był stały w odpowiednich wartościach. 

Gdzie znajdziemy magnez?

Oprócz suplementów diety z magnezem warto również postawić na zdrową dietę, a także zrezygnować z używek, w szczególności kawy, herbaty, alkoholu i nadmiaru cukru. Wśród żywności o dużej zawartości magnezu znajdziemy:

  • kaszę gryczaną, 
  • płatki owsiane, 
  • ryż, 
  • pełnoziarniste i ciemne pieczywo,
  • szpinak, 
  • natkę pietruszki, 
  • białą fasolę, 
  • banany, 
  • owoce morza, 
  • ryby, 
  • orzechy, 
  • migdały, 
  • pestki dyni, 
  • banany, 
  • mleko, 
  • jaja, 
  • ser żółty,
  • kakao, 
  • czekolada.

Magnez znajdziemy również w wysokozmineralizowanej wodzie. Co istotne, dla zachowania odpowiednich ilości magnezu w organizmie ważne jest, aby prowadzić mniej stresujący tryb życia. 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…