Skip to main content

Magnez a nadciśnienie: w czym konkretnie pomaga i czy można go stosować codziennie?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, na które cierpi coraz więcej osób. Nieleczone prowadzi do wielu problemów z układem krążenia oraz do chorób serca.

Niezwykle istotna jest dbałość o aktywność fizyczną oraz dietę. Coraz większą rolę przypisuje się również pierwiastkom w zwalczaniu problemów z nadciśnieniem. To potas i magnez, dzięki którym możliwe jest utrzymanie prawidłowej pracy serca. W naszym artykule zajmiemy się rolą magnezu w łagodzeniu i zwalczaniu nadciśnienia.

Magnez - jaką rolę odgrywa w organizmie?

Magnez to pierwiastek, który odgrywa kluczową rolę w regulowaniu całego organizmu. Bierze udział aż w 300 reakcjach zachodzących w ciele każdego człowieka i wpływa na wiele jego układów, m.in. na układ kostny, krwionośny oraz nerwowy. Jest kluczowy dla pracy mięśni, w tym dla pracy najważniejszego mięśnia w naszym organizmie - serca. Wraz z wapniem, witaminą D oraz fosforem dba o prawidłowy stan kości i zębów. Jest również nieoceniony w walce ze stresem. Jego rola jest wręcz niedoceniana, a niedobory dość powszechne w społeczeństwie. Wszystko przez nadmierny stres i stosowanie używek, w szczególności alkoholu, kawy, mocnej herbaty i cukru.

magnezanadcisnieniewczymkonkretniepomaga3

Magnez - czy nadciśnienie jest jedynym objawem niedoboru?

Jednym z pierwszych objawów braku magnezu są drżenia mięśni, zmęczenie i problemy ze snem. Dodatkowo to również zdenerwowanie, drżenia mięśni, kołatanie serca, zawroty głowy, problemy z płodnością, PMS i zaburzenia hormonalne. Kiedy problemy z niedoborem pogłębiają się, może dojść do nadciśnienia tętniczego, a także wielu schorzeń serca. Na Wapteka.pl można znaleźć wiele produktów z magnezem, które wspierają prawidłową pracę serca. Pamiętajmy, że nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do wielu poważnych zaburzeń i chorób, dlatego należy zadbać o jego wyregulowanie. 

Magnez - czy wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego krwi?

Pomimo iż magnez wykazuje niezwykłe właściwości w łagodzeniu nadciśnienia, nadal wiele mechanizmów jego działania pozostaje nieodkrytych. Najczęściej wskazuje się, że magnez reguluje procesy krzepnięcia krwi i pozwala na prawidłową pracę serca. Obniżanie ciśnienia krwi jest związane ze zwiększonym obkurczaniem ścian naczyń krwionośnych w czasie zażywania magnezu i jego odpowiedniej ilości w organizmie. Ze względu na świetne działanie magnezu w regulowaniu ciśnienia obniża się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Magnez usprawniając pracę serca, wzmacnia śródbłonek, który pomaga w rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać do organizmu odpowiednie ilości magnezu. Więcej o jego niedoborach sprawdź na blogu Wapteka.pl

magnezanadcisnieniewczymkonkretniepomaga1

Badania naukowców jasno wskazują, że codzienne spożycie odpowiedniej ilości magnezu pozwala na zachowanie odpowiedniego ciśnienia krwi. Kiedy w badaniach wykazują się niedobory tego pierwiastka, wzrasta ryzyko nadciśnienia tętniczego, dlatego warto pilnować, aby jego poziom był stały w odpowiednich wartościach. 

Gdzie znajdziemy magnez?

Oprócz suplementów diety z magnezem warto również postawić na zdrową dietę, a także zrezygnować z używek, w szczególności kawy, herbaty, alkoholu i nadmiaru cukru. Wśród żywności o dużej zawartości magnezu znajdziemy:

  • kaszę gryczaną, 
  • płatki owsiane, 
  • ryż, 
  • pełnoziarniste i ciemne pieczywo,
  • szpinak, 
  • natkę pietruszki, 
  • białą fasolę, 
  • banany, 
  • owoce morza, 
  • ryby, 
  • orzechy, 
  • migdały, 
  • pestki dyni, 
  • banany, 
  • mleko, 
  • jaja, 
  • ser żółty,
  • kakao, 
  • czekolada.

Magnez znajdziemy również w wysokozmineralizowanej wodzie. Co istotne, dla zachowania odpowiednich ilości magnezu w organizmie ważne jest, aby prowadzić mniej stresujący tryb życia. 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...