fbpx

Co to jest terapia integralna?

Terapia integralna to podejście do leczenia, które polega na doborze technik z różnych orientacji terapeutycznych najlepiej dopasowanych do konkretnego problemu pacjenta. Dostosowując terapię do indywidualnych potrzeb, terapeuci integracyjni mają nadzieję na uzyskanie najbardziej znaczących efektów.

Terapia integralna – leczenie dostosowane do pacjenta

W przeciwieństwie do niektórych podejść, terapia integracyjna nie ogranicza się do określonej metodologii lub szkoły myślenia. Zamiast tego terapeuci mogą korzystać z różnych technik w razie potrzeby. Celem tego jest poprawa skuteczności i leczenia oraz dostosowanie go do specyficznych potrzeb jednostki. Wielu terapeutów z niej korzysta. Psychiatrzy i psycholodzy Warszawa chętnie korzystają z tej metody.

Rodzaje terapii integralnej

Dostępne są setki różnych rodzajów terapii. Ten, który jest najskuteczniejszy w danej sytuacji, często zależy od rodzaju leczonego problemu. Niektóre z różnych specyficznych rodzajów terapii stosowanych przez terapeutę integralną, z których może korzystać w zależności od sytuacji i problemu, obejmują:

  • Terapia poznawczo-behawioralna: To podejście, które koncentruje się na zmianie sposobu myślenia ludzi. Terapia sugeruje, że automatyczne negatywne myśli, których doświadczają ludzie, przyczyniają się do problemów psychologicznych.
  • Terapia psychodynamiczna: Terapia  wykorzystuje techniki psychoanalityczne, aby pomóc ludziom zrozumieć niektóre nieświadome siły i motywacyjne, które wpływają na ich zachowanie i bieżące funkcjonowanie.
  • Terapia humanistyczna: To podejście do terapii koncentruje się na pomaganiu ludziom w osiągnięciu pełnego potencjału i lepszym zrozumieniu rzeczy, które pomogą im uszczęśliwić.
  • Skupienie: To jedna z technik, która jest coraz częściej stosowana w ostatnich latach, polega na uczeniu się skupiania na chwili obecnej, zamiast martwienia się o przeszłość lub martwienia się o przyszłość.

Celem terapii integralnej jest dostosowanie technik terapeutycznych, których skuteczność w leczeniu konkretnego problemu została udowodniona empirycznie. Dzięki temu jest powszechnie stosowaną techniką. Stosują ją praktycznie wszyscy psycholodzy Warszawa. Stolica to jedno z wielu miast gdzie możesz odbyć tego rodzaju terapię. 

Korzyści z terapii integralnej

Terapia integralna ma wiele zalet. Niektóre z nich to:

  • Indywidualność: Ponieważ terapia integracyjna jest wysoce zindywidualizowana, można ją dostosować w zależności od indywidualnej sytuacji. Może być stosowany podczas pracy z dziećmi i nastolatkami oraz dorosłymi. Może być również stosowana zarówno w sesjach indywidualnych, jak i w terapii grupowej.
  • Elastyczność: tam, gdzie pojedyncze formy terapii są często bardziej sztywne, terapia integracyjna może dostosowywać się z czasem i opierać się na wszelkich wydarzeniach, zmianach lub doświadczeniach, które mogą wystąpić podczas leczenia.
  • Możliwa do dostosowania : Kolejną zaletą terapii integracyjnej jest to, że można ją modyfikować w zależności od zaburzenia lub problemu psychologicznego, z jakim boryka się dana osoba. Na przykład, jeśli dana osoba ma do czynienia z depresją, terapeuta może skorzystać z wielu opcji leczenia, które są skuteczne w leczeniu tej choroby.
  • Holistyczna: terapia integralna może również pomóc ludziom nauczyć się integrować i rozumieć różne aspekty siebie, w tym umysł, ciało, relacje, duchowość, myśli i emocje. Zamiast skupiać się na problemie z jednej perspektywy lub w izolacji, ten rodzaj terapii może zachęcać do szerszego, bardziej holistycznego punktu widzenia.

Istotne jest, aby zdać sobie sprawę, że chociaż terapia integralna jest elastyczna, nie oznacza to, że jest całkowicie pozbawiona struktury. Zamiast tego terapeuci wykorzystują swoje szkolenie i wiedzę, aby wybrać najbardziej korzystne techniki dla określonego celu, a następnie zintegrować te podejścia w spójne doświadczenie terapeutyczne.