Przejdź do głównej treści

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (05.12.2021)

| MP | Zdrowie

Mamy za sobą kolejny trudny tydzień (29.11 – 05.12) w którym stwierdzono aż 261 zakażeń wirusem SARS-COV-2.

W historii całej pandemii COVID-19 w powiecie obornickim największą liczbę zakażeń w ciągu jednego dnia stwierdzono 2.04.2021, wówczas było to 99 osób. W tym tygodniu (5.12.2021) stwierdzono aż 76 zakażeń. Gorzej było tylko w trzy dni ( 23.03.21 – 77 zakażeń, 31.03.21 – 81 zakażeń, 2.04.2021 – 99 zakażeń).

Zestawienie informacji dla powiatu obornickiego

 05 12 2021 podsumowanie

W naszym regionie systematycznie powiększana jest baza łóżek na oddziałach covidowych, wszystko kosztem prawidłowości funkcjonowania opieki zdrowotnej. Szpital w Szamotułach od 29.11 praktycznie został przekształcony w szpital covidowy. Obecnie dysponuje 103 łóżkami dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19, w tym 5 łóżek intensywnej terapii.  Pacjenci wymagający hospitalizacji z powodów innych niż zakażenie wirusem SARS-CoV-2 leczeni są na szpitalnych oddziałach w najbliższych placówkach medycznych, czyli również w Obornikach, gdzie oddział covidowy cały czas obłożony jest w 100%.

W Szpitalu Tymczasowym w Poznaniu na MTP, 4 grudnia uruchomiony został kolejny moduł. Dzięki temu dysponuje on obecnie 234 łóżkami, w tym 10 respiratorowymi. Według stanu na 4.12 zajęte tam były 184 łóżka.

Szczepienia w Powiecie Obornickim

Miniony tydzień to kolejny okres w którym szczepieniu poddało się około 500 osób, w tym 315 pierwszą dawką. Coraz częściej szczepią się osoby poniżej 40 roku życia, jest to jednak nadal niski odsetek. W ogólnopolskim rankingu gmin Oborniki zajmują 146 miejsce, Rogoźno 453, Ryczywół 512, poziom szczepień w gminie Ryczywół wynosi 53,6%.

Zestawienia szczepień dla powiatu obornickiego stan na 05.12.2021

5 12 2021 analiza szczepien

05 12 2021 ilosc szczepien

Na tle innych krajów w UE sytuacja w Polsce nie budzi optymizmu. Brak zdecydowanych działań i ucieczka rządzących od podejmowania konkretnych decyzji wpływa na bardzo niski poziom zaszczepień. Obecnie Polska jest 5 krajem o najniższym poziomie szczepień.

14-dniowy wskaźnik zgłoszeń, wskaźnik testów i pozytywnych wyników testów, aktualizacja 02.12.2021 r. źródło: Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (www.ecdc.europa.eu)

2021w47 COVID19 EU EEA Subnational Combined traffic

05 12 2021 UE

Źródła:

https://www.gov.pl/web/szczepienia-gmin/

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/podgrup/temat/3/7/2577

PS. Jeżeli zauważycie Państwo jakikolwiek błąd w prezentowanych wyliczeniach, prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Z niedawno opublikowanego badania opinii publicznej wynika, że czterech na pięciu respondentów w wieku 18-25 lat spożywa alkohol. 28% robi to tylko przy konkretnej okazji.
Na terenie szpitala w Obornikach rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze związane z budową nowego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Obecnie na placu budowy pojawiła się tablica informacyjna przedstawiająca orientacyjny plan inwestycji.
Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko potrzebuje odrobaczania. Temat ten budzi niepokój, zwłaszcza gdy maluch zaczyna uczęszczać do żłobka lub przedszkola.
Współczesny styl życia często prowadzi do zaniedbywania podstawowej potrzeby, jaką jest sen. Ile więc godzin powinieneś spać, aby czuć się wypoczętym i funkcjonować optymalnie? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.