Skip to main content

Prosto w serce… - zapalenie serca po koronawirusie

Koronawirus atakuje nie tylko płuca, ale i serce. Potwierdzają to wyniki badań płynące do nas zza granicy jak i nasze rodzime analizy.

O ile do tej pory o wpływie koronawirusa na nasz organizm wiedzieliśmy zasadniczo mało, o tyle w ostatnich miesiącach karty tej tajemnicy odkrywane są systematycznie jedna po drugiej. Dziś z całą pewnością stwierdzić można, że płuca jak i serce to dwa organy, które wystawione są na pierwszy front w starciu z infekcją koronawirusa. O ile pierwszy z nich daje dość bezpośredni objawy, o tyle drugi – serce – może długo nie dawać nam żadnego znaku, że coś jest z nim nie w porządku, a to tylko pogarsza rozpoznanie i diagnozę.

 

Najważniejsze informacje ze świata

Negatywny pływ wirusa COVID-19 na miesień sercowy sygnalizowano już od początku pandemii. Nawet w Wuhan wskazywano go jako jeden z często wymienianych przez pacjentów problemów zdrowotnych. Prawdą jest jednak, że równie często ukrywał się on pod przykryciem ogólnego spadku kondycji i wydolności organizmu, którego przyczyny często nie można było jednoznacznie określić. Pierwsze badania wpływu COVID-19 na serce przedstawili Niemcy. Zespół kardiologów z Frankfurtu zbadał serca 100 pacjentów, którzy przeszli zakażenie COVID-19. U niespełna 80% z nich wykryto infekcję serca, a u 60% badanych stan zapalny mięśnia sercowego. Co szczególnie ważne, infekcje te były diagnozowane u pacjentów z różnym przebiegiem choroby – zarówno „ciężkim” jak i „lekkim”.

12 miesięcy po pierwszym zdiagnozowanym w Polsce przypadku COVID-19 pojawiły się kolejne badania, tym razem dotyczące modelu infekcji serca. Pokazują one, że wirus COVID-19 wnika do komórek mięśnia sercowego i replikuje się, równocześnie niszcząc komórki serca zakażonego. Co szczególnie istotne, nie zawsze zniszczenia tkanek serca implikowały w zapalenie mięśnia sercowego. Schodzenia te występowały niezależnie od siebie.

Przebieg zakażenia serca został przeprowadzony także na specjalnie wyhodowanych w tym celu tkankach serca z komórek macierzystych. Ich infekcja zawsze kończyła się uszkodzeniem mięśnia sercowego.

Polskie badania nad COVID-19

Jak wynika ze statystyk udostępnianych przez Ministerstwo Zdrowia w roku 2020 diagnozowano niemal 17% przyrost zgonów, względem roku 2019. Schodzenia serca były wiodącą przyczyną zgonów wśród pacjentów po 65 roku życia. Nasze rodzime, choć dużo mniejsze badania, przeprowadzone były na grupie 39 pacjentów zmarłych z powodu COVID-19. Sekcja zwłok wykazała obecność SARS-CoV-2 w komórkach serca 24 pacjentów, aż 40 % z nich doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego w wyniku replikacji komórek wirusa.

Profilaktyka najlepsza strategią

Oczywiście w przypadku, gdy podejrzewamy u siebie infekcję koronawirusem lub po prostu stwierdzono u nas zakażenie, leczenie ciężko nazwać profilaktyką. W przypadku jeśli COVID-19 udało nam się przejść łagodnie lub bezobjawowo mieć się musimy na baczności. Tlące się w naszym organizmie zakażenie może być tragiczne w skutkach. Stąd serce i płuca warto dla zasady prześwietlić. Jednym z podstawowych, a przy tym dającym dużo informacji badaniem będzie badanie echo serca. Dzięki niemu kardiolog może ocenić zarówno budowę jak i pracę serca, a przez to wykryć dwa omawiane powyżej schorzenia. Jak wynika z opublikowanych badań schorzenia te dotyczyć mogą każdego zainfekowanego koronawirusem, także kilka miesięcy po przebytym zakażeniu. Czując spadek samopoczucia, kondycji organizmu warto gruntownie zbadać nie tylko płuca, ale i serce.

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...