Przejdź do głównej treści

Prosto w serce… - zapalenie serca po koronawirusie

Koronawirus atakuje nie tylko płuca, ale i serce. Potwierdzają to wyniki badań płynące do nas zza granicy jak i nasze rodzime analizy.

O ile do tej pory o wpływie koronawirusa na nasz organizm wiedzieliśmy zasadniczo mało, o tyle w ostatnich miesiącach karty tej tajemnicy odkrywane są systematycznie jedna po drugiej. Dziś z całą pewnością stwierdzić można, że płuca jak i serce to dwa organy, które wystawione są na pierwszy front w starciu z infekcją koronawirusa. O ile pierwszy z nich daje dość bezpośredni objawy, o tyle drugi – serce – może długo nie dawać nam żadnego znaku, że coś jest z nim nie w porządku, a to tylko pogarsza rozpoznanie i diagnozę.

 

Najważniejsze informacje ze świata

Negatywny pływ wirusa COVID-19 na miesień sercowy sygnalizowano już od początku pandemii. Nawet w Wuhan wskazywano go jako jeden z często wymienianych przez pacjentów problemów zdrowotnych. Prawdą jest jednak, że równie często ukrywał się on pod przykryciem ogólnego spadku kondycji i wydolności organizmu, którego przyczyny często nie można było jednoznacznie określić. Pierwsze badania wpływu COVID-19 na serce przedstawili Niemcy. Zespół kardiologów z Frankfurtu zbadał serca 100 pacjentów, którzy przeszli zakażenie COVID-19. U niespełna 80% z nich wykryto infekcję serca, a u 60% badanych stan zapalny mięśnia sercowego. Co szczególnie ważne, infekcje te były diagnozowane u pacjentów z różnym przebiegiem choroby – zarówno „ciężkim” jak i „lekkim”.

12 miesięcy po pierwszym zdiagnozowanym w Polsce przypadku COVID-19 pojawiły się kolejne badania, tym razem dotyczące modelu infekcji serca. Pokazują one, że wirus COVID-19 wnika do komórek mięśnia sercowego i replikuje się, równocześnie niszcząc komórki serca zakażonego. Co szczególnie istotne, nie zawsze zniszczenia tkanek serca implikowały w zapalenie mięśnia sercowego. Schodzenia te występowały niezależnie od siebie.

Przebieg zakażenia serca został przeprowadzony także na specjalnie wyhodowanych w tym celu tkankach serca z komórek macierzystych. Ich infekcja zawsze kończyła się uszkodzeniem mięśnia sercowego.

Polskie badania nad COVID-19

Jak wynika ze statystyk udostępnianych przez Ministerstwo Zdrowia w roku 2020 diagnozowano niemal 17% przyrost zgonów, względem roku 2019. Schodzenia serca były wiodącą przyczyną zgonów wśród pacjentów po 65 roku życia. Nasze rodzime, choć dużo mniejsze badania, przeprowadzone były na grupie 39 pacjentów zmarłych z powodu COVID-19. Sekcja zwłok wykazała obecność SARS-CoV-2 w komórkach serca 24 pacjentów, aż 40 % z nich doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego w wyniku replikacji komórek wirusa.

Profilaktyka najlepsza strategią

Oczywiście w przypadku, gdy podejrzewamy u siebie infekcję koronawirusem lub po prostu stwierdzono u nas zakażenie, leczenie ciężko nazwać profilaktyką. W przypadku jeśli COVID-19 udało nam się przejść łagodnie lub bezobjawowo mieć się musimy na baczności. Tlące się w naszym organizmie zakażenie może być tragiczne w skutkach. Stąd serce i płuca warto dla zasady prześwietlić. Jednym z podstawowych, a przy tym dającym dużo informacji badaniem będzie badanie echo serca. Dzięki niemu kardiolog może ocenić zarówno budowę jak i pracę serca, a przez to wykryć dwa omawiane powyżej schorzenia. Jak wynika z opublikowanych badań schorzenia te dotyczyć mogą każdego zainfekowanego koronawirusem, także kilka miesięcy po przebytym zakażeniu. Czując spadek samopoczucia, kondycji organizmu warto gruntownie zbadać nie tylko płuca, ale i serce.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…