Przejdź do głównej treści

Obostrzenia w kolejnych województwach

| gov.pl | Zdrowie

Ministerstwo Zdrowia poinfomowało w czwartek o wprowadzeniu obostrzeń w kolejnych województwach.

Podczas konferencji prasowej minister Niedzielski poinformował o wprowadzeniu ograniczeń w kolejnych województwach. Jako pierwsze lockdownem zostało objęte woj. warmińsko-mazurskie. Dołączyło do niego także pomorskie. W czwartek 11 marca resort zdrowia poinfomował o wprowadzeniu ograniczeń w kolejnych 2 regionach. Od poniedziałku 15 marca lockdownem mają zostać objęte woj. lubuskie i mazowieckie.

Aktualne dane – liczba i dynamika zakażeń rośnie

Od wielu dni mamy do czynienia ze stałym wzrostem zakażeń. W ciągu ostatniego tygodnia zwiększyło się obłożenie łóżek covidowych. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 15,8 tys. zakażeń – to o ponad 4 tys. więcej przypadków niż tydzień wcześniej.

Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Na Warmii i Mazurach średnia ta wynosi 57,4, na Pomorzu zaś – 44,6, a dalsza dynamika zachorowań jest niekorzystna. To dlatego podjęliśmy decyzję, żeby wprowadzić szczególne zasady bezpieczeństwa w tych regionach kraju.

Obowiązujące zasady w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim od 13 do 20 marca

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa w województwie warmińsko-mazurskim będą obowiązywały do 12 marca. Od 13 marca do Warmii i Mazur dołącza także Pomorze – tutaj również zaczną obowiązywać ostrzejsze zasady sanitarne.

Ważne! Dotychczas w woj. warmińsko-mazurskim klasy I-III szkoły podstawowej pobierały naukę wyłącznie zdalnie. Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim będą one mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Dyrektorzy szkół przez najbliższy tydzień podejmą decyzję, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej.

Oprócz tego swoją działalność muszą zawiesić:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego trafi łącznie 15 mln maseczek

W związku z pogarszającymi się wynikami dotyczącymi nowych zachorowań, hospitalizacją pacjentów w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskiego, podjęliśmy decyzję o wyposażeniu mieszkańców tych regionów w maseczki ochronne. Każdy z mieszkańców będzie mógł otrzymać 4 sztuki. Agencja Rezerw Strategicznych dostarczy do wojewodów łącznie 15 mln maseczek – 9,3 mln dla regionu pomorskiego oraz 5,7 mln dla warmińsko-mazurskiego. Różnica w liczbie maseczek wynika z liczby osób zamieszkujących te regiony. W nadchodzących tygodniach - zależnie od sytuacji epidemicznej - będziemy dostarczać maseczki do kolejnych województw.

Uruchamiany kolejne szpitale rezerwowe w 9 województwach

Rząd już wcześniej przygotował właściwe zasoby na taki wariant rozwoju epidemii. W tym tygodniu, na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kolejnych szpitali rezerwowych w dziewięciu województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim.

Szpitale rezerwowe mogą zacząć przyjmować pacjentów 2-3 dni po decyzji o uruchomieniu tych placówek. Decyzja o tworzeniu miejsc rezerwowych dla chorych, którzy zakażenie koronawirusem przechodzą ciężko była słuszna. Pacjenci, którzy potrzebują hospitalizacji w szpitalu, pod opieką medyków, mogą liczyć na pomoc.

Przedłużamy zasady bezpieczeństwa dla reszty kraju do 28 marca

W pozostałej części kraju przedłużamy dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca:

  • Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu ścisłych zasad sanitarnych (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
  • Stoki otwarte.
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  • Siłownie dalej zamknięte.
  • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
  • Sauny, salony masażu, łaźnie tureckie, łaźnie parowe, solaria – otwarte zgodnie ze ścisłymi zasadami sanitarnymi.
  • Uzdrowiska – działalność wznowiona od 11 marca.
  • Zakaz zakrywania ust i nosa przyłbicami itp. Rekomendujemy używanie maseczek chirurgicznych.

Żródło: gov.pl

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…