Przejdź do głównej treści

Bez godziny policyjnej w sylwestra?

| eoborniki.pl, Kancelaria Premiera RP | Zdrowie

Rząd wycofuje się z pomysłu wprowadzenia w sylwestra godziny policyjnej.

Po przekazaniu przez rząd informacji o wprowadzeniu w sylwestra godziny policyjnej przez kraj przelała się fala krytyki. Wielu radców podkreślało niejednoznaczność podstawy prawnej do podjęcia takiej decyzji. Zakaz przemieszczania się, oprócz wyjątkowych sytuacji, miał obowiązywać od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 06:00 1 stycznia. W niedzielne popołudnie odbyła się konferencja z udziałem Premiera RP, która daje nowe światło na sprawę.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaapalewał do Polaków o pozostanie w domach.

Apelujemy o to, by sylwestra spędzić w gronie kameralnym. Tylko grupy zawodowe, które muszą korzystać z baz hotelowych, będą do tego uprawnione - w tym przypadku trwają jeszcze konsultacje. Prosimy i apelujemy o pozostanie w domach. My godziny policyjnej nie wdrażamy. Aby ona mogła być zastosowana, to - za zgodą prezydenta - należałoby wdrożyć stan wyjątkowy - powiedział. - Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, bo ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego [premier miał zapewne na myśli ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - red.] daje nam wszystkie instrumenty, może poza właśnie tą godziną policyjną - dodał. - Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków. Wiem, że nie tego oczekiwaliśmy po sylwestrze, ale w tym roku tak właśnie powinno to wyglądać - podkreślił. (więcej na gazeta.pl)

Bez względu na słowa premiera Morawieckiego należy pamiętać, że rozporządzenie ograniczające poruszanie się w noc sylwestrową obowiązuje. Akt prawny wchodzi w życie już 28 grudnia i dotyczy kwarantanny narodowej. Zgodnie z nim za łamanie obostrzeń w noc sylwestrową można otrzymąć mandat w wysokości 1000 zł. 

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…