Przejdź do głównej treści

Maseczki ochronne – jaką maskę wybrać podczas pandemii?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

 

W zamkniętej przestrzeni publicznej: sklepach, tramwajach, autobusach, kościołach czy placówkach instytucji obowiązuje nakaz noszenia maseczek. W aptekach i sklepach dostępny jest szeroki wybór różnych rodzajów masek. Jaki model wybrać?

 

W zależności od rodzaju maseczki wyróżniają się innymi właściwościami oraz przede wszystkim skutecznością. Które z nich są najefektywniejsze? Jak je prawidłowo stosować?

Różne rodzaje maseczek

Podstawowy podział masek obejmuje modele jedno- oraz wielorazowe. Pierwszy typ to przede wszystkim tzw. maseczki chirurgiczne, które po maksymalnie kilku godzinach stosowania należy wyrzucić do kosza. Maski wielorazowe nadają się do prania i powtórnego założenia.

Maski można także podzielić pod kątem zastosowanego materiału na m.in. modele lniane, bawełniane, flizelinowe, z polipropylenu, a także ze względu na sposób mocowania: na troczki albo gumki. Biorąc jednak pod uwagę skuteczność i poziom bezpieczeństwa, najważniejszy podział to ten pod względem stopnia właściwości filtrujących.

W tym zakresie wyróżnia się:

- maseczki chirurgiczne – stanowią one barierę przede wszystkim dla aerozoli i płynów ustrojowych rozpylanych podczas kichania czy kaszlu. Zatrzymują cząsteczki o wielkości powyżej 1 mikrometra, są więc przepuszczalne dla wirusów. To rodzaj masek jednorazowych;

- maseczki bawełniane – składają się z jednej albo kilku warstw materiału, zazwyczaj bawełny. Stanowią barierę przed aerozolami. Mogą być stosowane wielokrotnie po uprzednim wypraniu w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza;

- maseczki FPP2 i FPP3 – to maski, które ściśle przylegają do twarzy. Często zawierają wymienne filtry oraz specjalne zawory ułatwiające wentylację. Mogą być stosowane wielokrotnie, po wcześniejszej wymianie filtra. Zatrzymują nawet do 99% cząsteczek o średnicy poniżej 0,5 mikrometra;

- maseczki N95 – to półmaski odpowiadające stopniem filtracji maskom typu FFP2. Mogą więc zatrzymywać cząsteczki o średnicy do 0,5 mikrometra. Nie powinny być stosowane długotrwale, bo mogą utrudniać oddychanie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając maseczkę?

Wybierając maseczkę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym m.in. to, czy mamy kontakt z osobami chorymi na COVID-19, na jak długo i jak często opuszczamy miejsce zamieszkania, a także czy często przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych lub miejscach zatłoczonych.

Jeśli mamy bezpośredni kontakt z osobami chorymi na COVID-19, najlepszym rozwiązaniem są modele z filtrem FPP2, FPP3, zapewniające najwyższy poziom ochrony. Jeżeli natomiast maska ma spełniać przede wszystkim funkcję profilaktyczną, a równocześnie stosujemy bezpieczny dystans i nie przebywamy długo w pomieszczeniu zamkniętym, to wystarczającym wyborem są maski chirurgiczne bądź bawełniane.

Kto nie musi nosić maseczki?

Mimo że maski są wskazane w celu profilaktyki zakażeń COVID-19, to nie wszystkie osoby muszą je nosić. Z tego obowiązku są zwolnione m.in. dzieci w wieku do 4 lat, sportowcy, trenerzy, duchowni w trakcie obrzędów religijnych, pracownicy, którzy nie obsługują klientów, funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe czy też osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, np. astmę.

Więcej wartościowych artykułów medycznych znajdziesz na portalu o zdrowiu https://wylecz.to.

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…