Skip to main content


Niesamowite właściwości prozdrowotne podbiału pospolitego

| Dynamite | Zdrowie

Podbiał pospolity wspiera leczenie chorób górnych dróg oddechowych, takich jak przewlekły suchy kaszel, mokry kaszel z zalegającą wydzieliną, zapalenie krtani czy ból gardła. Ta powszechnie występująca w Polsce roślina wykorzystywana jest od wieków w medycynie ludowej. Jakie inne właściwości prozdrowotne wykazuje podbiał pospolity?

 

Podbiał pospolity – ogólna charakterystyka

Podbiał pospolity (Tussilago farfara L., ośla stopa, białkuch, boże liczko, końskie kopyto, kniat, grzebień, kaczyniec, gęsie łebki, białodrzew, kwiat szczupaczy) preferuje wilgotne i gliniaste podłoże, co sprawia, że bardzo często rośnie przy brzegach jezior i rzek, na polach, łąkach, nadmorskich klifach, przydrożnych rowach, gdzie jednocześnie ma dostęp do słońca. Nie jest rośliną zbyt okazałą – osiąga maksymalnie około 30 cm wysokości, ma drobną łodygę, dość duże charakterystyczne liście i żółte kwiaty. To właśnie przede wszystkim liście są wykorzystywane w ziołolecznictwie, ponieważ zawierają wiele cennych składników, m.in.:

  • garbniki,
  • flawonoidy,
  • związki śluzowe i mineralne,
  • karotenoidy,
  • olejek eteryczny,
  • kwasy fenolowe.

To właśnie dzięki tym składnikom podbiał pospolity wykazuje działanie:

  • osłonowe,
  • przeciwskurczowe,
  • przeciwzapalne,
  • wykrztuśne,

W związku z tym, że podbiał pospolity jest rośliną kwitnącą bardzo wcześnie, należy zwrócić uwagę, aby zebrać go we właściwym czasie. W celach leczniczych stosuje się małe liście bez ogonka, a czasem także koszyczki podbiału – jedne i drugie należy dobrze wysuszyć, aby nie wdała się w nie wilgoć.

Ośla stopa – kiedy ją stosować?

Podbiał pospolity jest zalecany przede wszystkim w przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych. Kwiatów podbiału można użyć do kąpieli – wtedy zadziała on zarówno łagodząco na stany zapalne skóry, jak i da efekt wyciszający i relaksujący.

Dzięki właściwościom wykrztuśnym doskonale sprawdza się w infekcjach przebiegających z kaszlem z zalegającą wydzieliną. Wspiera odkrztuszanie, ponieważ pobudza ruchy rzęsek nabłonka oddechowego. Jednocześnie wykazuje działanie rozkurczowe, dlatego dodatkowo stosuje się go przy astmie, zapaleniach oskrzeli czy rozedmie płuc.

Co więcej, dzięki właściwościom dezynfekującym i osłaniającym stosuje się go także przy bólach gardła, zapaleniu krtani oraz przy przewlekłym suchym kaszlu, który pojawia się przy infekcjach, lecz także u osób palących papierosy.

Natomiast kwiaty podbiału stosowane są przede wszystkim zewnętrznie do łagodzenia zmian skórnych i odkażania. Najpierw przygotowuje się odwar, którym można przemywać wszelkiego rodzaju czyraki, wypryski, ropnie, wrzody, odciski, siniaki.

Jakie są przeciwwskazania do stosowanie podbiału?

Podbiał pospolity zaleca się stosować z rozwagą, ponieważ zawiera również niewielkie ilości toksycznych związków. Właśnie dlatego nie powinno się stosować go dłużej niż 6 tygodni w ciągu całego roku. Podbiału pospolitego nie należy podawać dzieciom do 12 roku życia oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...