Skip to main content


Jaki smoczek jest najlepszy dla dziecka?

| Dynamite | Zdrowie

Na temat smoczków dla dzieci istnieje wiele opinii. Jedni twierdzą, iż po smoczek sięgają jedynie leniwi rodzice, którzy nie wyrażają chęci poświęcić własnemu dziecku odpowiedniej uwagi. Inny natomiast uważają, iż smoczek jest remedium na wszystkie potrzeby i troski dziecka oraz doradzają, aby pozostał jego nieodłącznym przyjacielem do 5 roku życia. Czy warto dać maluszkowi smoczek? Jak tak, to jaki?

 

Smoczek – po co on jest?

Smoczek jest między innymi po to, aby pomóc dziecku zaspokoić silną potrzebę odruchu ssania. Są dzieci, u których potrzeba ta jest nadzwyczaj silna i nie jest możliwe zaspokojenie jej wyłącznie piersią mamy. Smoczek wspiera opanowanie emocji, frustracji, wyciszenie i zasypianie. Oczywiście nie ma to, jak ramiona mamy czy taty, ale nawet czasem one bywają zajęte domowymi obowiązkami, a czasem rodzeństwem.

Co ciekawe, smoczek wielokrotnie zalecany jest dzieciom z różnymi problemami i wcześniakom. Pomaga on odciąć się od pełnego bodźców świata zewnętrznego, ułatwia przetrwanie procedur medycznych, jak i ćwiczy mięśnie i umiejętności, które będą niezbędne, gdy dziecko zacznie ssać pierś.

Dlaczego smoczek jest powodem wielu dyskusji?

Niezależnie czy mowa o zwykłym smoczku, czy chodzi o bardziej renomowany produkt jak smoczek MAM, może być on jako produkt powodem wielu problemów np. ze zdrowiem zębów, z wymową, czy ze zgryzem. Jednak tak naprawdę, to nie smoczek jest głównym źródłem kłopotów, lecz sposób, w jaki był stosowany: podawany zbyt często, a czasem nawet wtykany dziecku do buzi non stop, źle dobrany rozmiarem, niewymienny, maczany w słodkich napojach. W przypadku unikania tych błędów smoczek nie wyrządzi dziecku krzywdy, a zarazem może pomóc maluszkowi i rodzicom.

Czym się różnią poszczególne smoczki?

Smoczki można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane oraz biorąc pod uwagę ich kształt. Tak więc ich pierwszy podział wygląda następująco:

  • smoczki kauczukowe, lateksowe – można poznać je na pierwszy rzut oka, ponieważ są one brązowe. Naturalny kauczuk jest miękki, przyjemny, bezpieczny, przypomina sutek, ma swój smak i zapach. Smoczki lateksowe szybciej się odkształcają i zużywają. Zdarza się, iż kauczuk może wywołać reakcję alergiczną. Po pewnym czasie gumka staje się mniej estetyczna i matowieje.
  • Smoczki silikonowe – gumka jest bezbarwna, nie odkształca się, jest trwała, bezwonna i bezsmakowa.

Drugi podział, ze względu na kształt gumki, wygląda następująco:

  • smoczki okrągłe,
  • smoczki płaskie lub symetryczne,
  • smoczki anatomiczne lub smoczki ortodontyczne,
  • smoczki dynamiczne – są smoczkami, których celem jest prowokacja właściwego tzn. naturalnego sposobu ssania. Są bardziej miękkie w części, która znajduje się w buzi i nieco twardsze u nasady. Kurczą się i rozciągają, imitując „zachowanie piersi” w czasie karmienia i dopasowując się do indywidualnego rytmu ssania dziecka.
W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...