
W przestrzeni publicznej pojawia się bardzo dużo informacji, wypowiedzi, opisów sytuacjizwiązanych z pandemią COVID-19. Nadmiar informacji szkodzi i powoduje sytuacje w której nieprawdziwe lub specjalnie sfabrykowane poglądy mogą łatwo zmanipulować opinie publiczną. Naukowcy z PAN przygotowali specjalne opracowanie prostując wiele mitów.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem polskich naukowców działających przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Postarali się oni stworzyć kompendium obecnej wiedzy na temat COVID-19 podanej w przystępnej dla szarego człowieka formie.
Zachęcając do zapoznania się dość obszernym materiałem cytujemy wnioski końcowe zawarte w opublikowanym opracowaniu:
Celem naszego opracowania było przybliżenie społeczeństwu, decydentom i mediom podstawowego zakresu wiadomości o chorobie i epidemii COVID-19. Wiedza o nich jest intensywnie gromadzona i niewątpliwie będzie wymagała ciągłej aktualizacji. Taka jest natura procesu naukowego. Obecnie z naszego opracowania wyłania się stan rzeczy, który można przedstawić w następujących punktach:
- Blisko 7 milionów osób w Polsce to osoby starsze niż 65 lat, a z nich ok. 90% jest obciążonych chorobami przewlekłymi, często kilkoma na raz. Osobny młodsze niż 65 lat, ale już obciążone poważnym obciążeniem zdrowotnym, stanowią dodatkowo również istotną część społeczeństwa.
- To dla tej licznej grupy naszych rodaków zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 i wywiązanie się choroby COVID-19 jest z reguły poważnym niebezpieczeństwem.
- Powszechne stosowanie się do zaleceń sanitarnych przedstawionych w tym opracowaniu może efektywnie chronić osoby z grup najwyższego ryzyka przed niebezpieczeństwem COVID-19 i ograniczyć intensywność epidemii COVID-19 w Polsce. Unikniemy w ten sposób kryzysu służby zdrowia.
- Jeśli nie uda się wprowadzić powszechnego stosowania się do zaleceń sanitarnych, trzeba będzie się uciec do ponownego zamrożenia gospodarki i życia społecznego (lockdown). Koszty tego rozwiązania będą olbrzymie dla obywateli i państwa. Dlatego należy uczynić wszystko co możliwe, abyśmy mogli poprzestać na powszechnym, konsekwentnym, empatycznym i solidarnym stosowaniu się do zaleceń sanitarnych ogłaszanych przez właściwe służby państwowe.
Zrozumieć COVID-19 -> link do całego raportu