Skip to main content


Co to jest aspartam i gdzie go można spotkać?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Stosowanie słodzików zamiennie dla cukrów ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest aspartam, który jest prawie 200 razy słodszy od cukru. Czym dokładnie jest i gdzie jest stosowany ten popularny słodzik?

Aspartam to związek chemiczny należący do grupy estrów peptydowych. Znakowany jest kodem E951 na opakowaniach. Dodawany jest do żywności ze względu na olbrzymie walory słodzące. Zastępuje czy nawet rekompensuje brak cukru i tłuszczy. Nawet nieduża ilość słodzika może zagwarantować słodki posmak. Do tego jego kaloryczność jest niemal równa zeru, co sprawia, że doskonale sprawdza się podczas diet. Stosowanie słodzików nie jest szkodliwe, a więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Czy słodziki są szkodliwe? Aspartam, acesulfam, stewia i inne”. Jego walory smakowe oraz niska kaloryczność sprawiają, że aspartam stosowany jest wielu produktach oraz preparat słodzący zamiast cukru.

W jakich produktach można spotkać aspartam?

Aspartam można spotkać w napojach gazowanych czy słodzonych wodach mineralnych – smakowych. Dzięki niemu napoje uzyskują słodycz, a nie zawierają zbędnych cukrów. Niektóre produkty naturalne takie jak jogurty również zawierają aspartam.

Herbata mrożona czy rozpuszczalne kakao również są wzbogacone o ten popularny słodzik. Zastępuje cukry proste, dzięki temu dzieci nie spożyją nadmiernej ich ilości. Podczas rozwoju dziecka jest to szczególnie ważne, aby nie doprowadzać do otyłości w młodym wieku. Dzieci mogą również spożywać dropsy, gumy do żucia, drażetki bez obaw o dużą ilość cukru. Także w tych produktach aspartam zastępuje cukier. Ważne jest, aby na opakowaniu znajdował się symbol E951 oznaczający aspartam.

Miłośnicy deserów mrożonych czy galaretek nie muszą rezygnować z tych przyjemności. Aspartam często jest stosowanych w wymienionych produktach. Świetnie zastępuje cukry przez słodki smak. Do tego jest niskokaloryczny, co sprawia, że desery nadal rozkoszują podniebienie bukietem słodkich smaków, ale nie wpływają na przyrost wagi przez nadmiar cukrów.

Leki, suplementacja i napoje izotoniczne

Aspartam bywa składnikiem wielu tabletek rozpuszczających i tabletek do ssania na gardło. Jest dostępny w suplementach i zastępuje cukry. Przede wszystkim poprawia smak niezbyt lubianych lekarstw i uprzyjemnia ich spożywanie. Występuje także w formie granulatu w popularnych lekach na grypę czy przeziębienia.

Aspartam dostępny jest także w napojach izotonicznych, które często używają osoby uprawiające sport. Słodzik eliminuje cukry proste z diety i „puste” kalorie. Ułatwia odchudzanie, co jest ważne szczególnie w pierwszej fazie treningów – redukcji masy.

Aspartam a przyswajalność

Aspartam jest jedynym słodzikiem przetwarzanym przez ludzkie organy. Poprzez procesy trawienne rozbijany jest na dwa podstawowe aminokwasy naturalne. Mowa o kwasie asparginowym i fenyloalaninie. Ten drugi aminokwas szkodzi osobom chorym na rzadką i dziedziczną chorobę – fenyloketonurię. Oprócz tego w wyniku procesów metabolicznych powstaje metanol w bardzo niskim stężeniu, nieszkodliwym dla człowieka.

Aspartam jest słodzikiem zastępującym cukier i doskonałą alternatywą dla restrykcyjnej diety oraz rezygnacji z deserów czy słodyczy. Spotkać go można w wielu produktach, a jego symbolu należy szukać na opakowaniu.

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...