Przejdź do głównej treści

Co to jest aspartam i gdzie go można spotkać?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Stosowanie słodzików zamiennie dla cukrów ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest aspartam, który jest prawie 200 razy słodszy od cukru. Czym dokładnie jest i gdzie jest stosowany ten popularny słodzik?

Aspartam to związek chemiczny należący do grupy estrów peptydowych. Znakowany jest kodem E951 na opakowaniach. Dodawany jest do żywności ze względu na olbrzymie walory słodzące. Zastępuje czy nawet rekompensuje brak cukru i tłuszczy. Nawet nieduża ilość słodzika może zagwarantować słodki posmak. Do tego jego kaloryczność jest niemal równa zeru, co sprawia, że doskonale sprawdza się podczas diet. Stosowanie słodzików nie jest szkodliwe, a więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Czy słodziki są szkodliwe? Aspartam, acesulfam, stewia i inne”. Jego walory smakowe oraz niska kaloryczność sprawiają, że aspartam stosowany jest wielu produktach oraz preparat słodzący zamiast cukru.

W jakich produktach można spotkać aspartam?

Aspartam można spotkać w napojach gazowanych czy słodzonych wodach mineralnych – smakowych. Dzięki niemu napoje uzyskują słodycz, a nie zawierają zbędnych cukrów. Niektóre produkty naturalne takie jak jogurty również zawierają aspartam.

Herbata mrożona czy rozpuszczalne kakao również są wzbogacone o ten popularny słodzik. Zastępuje cukry proste, dzięki temu dzieci nie spożyją nadmiernej ich ilości. Podczas rozwoju dziecka jest to szczególnie ważne, aby nie doprowadzać do otyłości w młodym wieku. Dzieci mogą również spożywać dropsy, gumy do żucia, drażetki bez obaw o dużą ilość cukru. Także w tych produktach aspartam zastępuje cukier. Ważne jest, aby na opakowaniu znajdował się symbol E951 oznaczający aspartam.

Miłośnicy deserów mrożonych czy galaretek nie muszą rezygnować z tych przyjemności. Aspartam często jest stosowanych w wymienionych produktach. Świetnie zastępuje cukry przez słodki smak. Do tego jest niskokaloryczny, co sprawia, że desery nadal rozkoszują podniebienie bukietem słodkich smaków, ale nie wpływają na przyrost wagi przez nadmiar cukrów.

Leki, suplementacja i napoje izotoniczne

Aspartam bywa składnikiem wielu tabletek rozpuszczających i tabletek do ssania na gardło. Jest dostępny w suplementach i zastępuje cukry. Przede wszystkim poprawia smak niezbyt lubianych lekarstw i uprzyjemnia ich spożywanie. Występuje także w formie granulatu w popularnych lekach na grypę czy przeziębienia.

Aspartam dostępny jest także w napojach izotonicznych, które często używają osoby uprawiające sport. Słodzik eliminuje cukry proste z diety i „puste” kalorie. Ułatwia odchudzanie, co jest ważne szczególnie w pierwszej fazie treningów – redukcji masy.

Aspartam a przyswajalność

Aspartam jest jedynym słodzikiem przetwarzanym przez ludzkie organy. Poprzez procesy trawienne rozbijany jest na dwa podstawowe aminokwasy naturalne. Mowa o kwasie asparginowym i fenyloalaninie. Ten drugi aminokwas szkodzi osobom chorym na rzadką i dziedziczną chorobę – fenyloketonurię. Oprócz tego w wyniku procesów metabolicznych powstaje metanol w bardzo niskim stężeniu, nieszkodliwym dla człowieka.

Aspartam jest słodzikiem zastępującym cukier i doskonałą alternatywą dla restrykcyjnej diety oraz rezygnacji z deserów czy słodyczy. Spotkać go można w wielu produktach, a jego symbolu należy szukać na opakowaniu.

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…