Skip to main content

Jak zadbać o swoje zatoki?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Zatoki pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Często jednak zdarza się, że nie funkcjonują tak, jak powinny. Najczęściej zapalenie zatok atakuje nas w miesiącach zimowych i jest spowodowane różnego rodzaju infekcjami. Jakie są sposoby na jego uniknięcie?

Czemu dotyka nas zapalenie zatok?

Możemy wyróżnić zatoki szczękowe, klinowe, sitowe oraz czołowe. Zatoki mają do spełnienia w naszym organizmie bardzo wiele ważnych zadań. Jednym z nich jest ogrzewanie i nawilżanie powietrza, które my wdychamy. Nieprawidłowe funkcjonowanie zatok wiąże się dla nas z bardzo przykrymi konsekwencjami i nieprzyjemnymi objawami. Są nimi najczęściej ból głowy przy pochylaniu się, niedrożność nosa, a w cięższych przypadkach nawet wysoka gorączka. Najczęściej przyczyną zapalenia zatok jest infekcja. Może mieć ona różny charakter – spowodowana może być bowiem przez bakterie, wirusy czy grzyby. Warto odwiedzić wówczas naszego lekarza, który dzięki badaniom będzie mógł zdiagnozować, z jakiego rodzaju infekcją ma do czynienia. Starajmy się zawsze skonsultować nasz stan ze specjalistą. Zbagatelizowanie problemu może prowadzić do bardzo wielu nieprzyjemnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu czy zapalenie nerwu wzrokowego. Lekarz dobierze dla nas odpowiednią kurację – być może konieczne okaże się przyjęcie antybiotyku.

Jak przeciwdziałać zapaleniu zatok?

O zatoki powinniśmy dbać codziennie – nie tylko wtedy, gdy już dopadnie nas ich zapalenie. Podstawową zasadą jest to, aby nie doprowadzać do przeziębienia. Ubierajmy się więc zawsze adekwatnie do pogody – zimą załóżmy czapkę i szalik i nigdy nie wychodźmy na zewnątrz z mokrą głową. Starajmy się także, aby temperatura powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, wynosiła mniej więcej 18 stopni Celsjusza. Czyśćmy regularnie filtry od klimatyzacji i nie pozostawajmy zbyt długo pomieszczeniach, w których powietrze jest przesuszone oraz w których jest nadmiernie gorąco. Dla naszych zatok jest to bowiem zabójcze. Gdy czujemy, że coś złego się z nimi dzieje, możemy spróbować zastosować płukanie zatok. Zrobimy to bardzo łatwo za pomocą preparatów dostępnych dziś w aptekach bez recepty. Są to na przykład Zatoxin, Irigasin czy Gargarin. Na zatoki możemy stosować również inhalacje, które są bardzo proste w przygotowaniu za pomocą domowych metod. Wystarczy, że pochylimy się nad miską z gorącą wodą, w której rozpuścimy sól kuchenną. Przez parę minut wdychajmy opary, a aby efekt był jeszcze lepszy, nakryjmy głowę ręcznikiem.

 

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.