fbpx

Jak można zarazić się wszawicą?

Wszawica wciąż kojarzona jest z chorobą ludzi brudnych i skrajnie biednych. Tymczasem statystyki pokazują, że jest to jedynie powtarzany często mit. Przypadki wszawicy mogą zdarzyć się w każdym środowisku, nawet u osób bardzo dbających o swoją higienę.

Kto jest narażony na wszawicę?

Wszawica atakuje najczęściej dzieci. Jest to spowodowane tym, że przebywają one bardzo często w dużych skupiskach ludzi – w przedszkolu, szkole, na koloniach, na podwórku z rówieśnikami. Dziecięce zabawy ponadto bardzo sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się wszy. Nie oznacza to jednak, że wszawica to problem, który dotyczy tylko dzieci. Statystycznie to właśnie najmłodsi najczęściej narażeni są na wszy, jednak u dorosłych nierzadko również zdarzają się takie przypadki. Wszawicą możemy zarazić się bowiem nawet w przepełnionym ludźmi tramwaju. Wszy potrafią bowiem bardzo skutecznie się przemieszczać i przy bliższym kontakcie z inną, zarażoną osobą możemy bardzo łatwo nabawić się wszawicy. Niewiele osób wie, że oprócz wszy głowowych wyróżniamy także wszy łonowe oraz wszy odzieżowe. Wszy łonowe atakują najczęściej dorosłych z tego względu, że przenoszone są one z reguły poprzez kontakty płciowe. Wszy odzieżowe natomiast, jak sama nazwa wskazuje, bytują na naszych ubraniach, jednak tego rodzaju wszawica dotyczy głównie osób bezdomnych – takich, które nie dbają o swoją higienę. Niewykluczone, że właśnie dlatego wciąż funkcjonuje mit o tym, że wszy atakują tylko osoby, które żyją w brudzie. Nie powinniśmy jednak wstydzić się na przykład wtedy, gdy szkoła poinformuje nas, że nasze dziecko cierpi na wszawicę. Należy jednak szybko zareagować, aby pozbyć się tej dolegliwości.

Wszawica – jak z nią walczyć?

Kiedyś pozbycie się wszy było bardzo trudnym zadaniem. Nie było bowiem dostępnych środków, które mogłyby skutecznie pomóc nam wyeliminować ten problem. Próbowano różnych praktyk – golenie głowy na łyso, trzymanie włosów przez długi czas w wodzie czy też moczenie ich w occie. Dziś jednak pozbycie się wszy jest dużo łatwiejsze. W aptekach dostępnych jest bardzo wiele środków, które są właśnie do tego przeznaczone. Najczęściej są to szampony, które zwalczają nie tylko dorosłe osobniki wszy, ale także i gnidy. Warto pamiętać, że jeśli wszawica dotknęła któregokolwiek z domowników, kuracja powinna być przeprowadzona na każdym z nich. Po jej przeprowadzeniu należy wyprać pościel w wysokiej temperaturze, a także solidnie odkurzyć wszelkie kanapy, fotele, a także dywany.

 

Dwa potwierdzone przypadki koronawirusa

11-08-2020 | Wyświetleń:6160

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Obornikach podaje aktualną sytuacje epidemiologiczną w powiecie obornicki...

Rekord zakażeń koronawirusem, 13 zgonów

07-08-2020 | Wyświetleń:683

W Polsce odnotowano kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem. 

Dobowy rekord zakażeń Covid-19

04-08-2020 | Wyświetleń:903

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 680 przypadkach zakażenia koronawirusem.

Kolejny dzień z dużą liczbą zakażeń

03-08-2020 | Wyświetleń:222

W poniedziałek odnotowano w Polsce 575 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie obornickim 22…

22-07-2020 | Wyświetleń:2194

W powiecie obornickim żadna osoba nie przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroc…

19-07-2020 | Wyświetleń:2292

W niedzielę 19 lipca odnotowano w Polsce 358 nowych przypadków zakażeń Covid-19.

Pozostałe - zdrowie ...