Skip to main content

Jak szybko dojść do siebie po imprezie?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Prawie każdemu z nas choć raz w życiu zdarzyło się przesadzić na imprezie z ilością spożytego alkoholu. Następny dzień z pewnością nie należał wtedy do najlepszych. Czy są sposoby na uniknięcie zatrucia alkoholowego, a jeśli już nastąpi – jak sobie z nim radzić?

 Jak zapobiec zatruciu alkoholowemu?

Niestety lek na kaca nie został do tej pory wynaleziony. Stuprocentową pewność uniknięcia kaca daje tylko i wyłącznie unikanie alkoholu. Jeśli jednak chcemy na imprezie się napić, warto robić to z głową, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zatrucia alkoholowego. Żelazną zasadą jest to, aby dobrze się wyspać i być wypoczętym w dzień, w którym mamy zamiar więcej wypić. Gdy jesteśmy zmęczeni, alkohol zadziała na nas mocniej i silniejsze będą również skutki jego spożycia następnego dnia. Pamiętajmy także, aby przed imprezą zjeść treściwy posiłek – najlepiej, gdyby była to potrawa dość tłusta. Picie alkoholu na pusty żołądek lub jedzenie w trakcie picia nie jest dobrym pomysłem. Warto także przed imprezą zdecydować się, co będziemy pić danego wieczoru. Mieszanie trunków może skończyć się dla nas bardzo źle. Pamiętajmy także o tym, aby pomiędzy kolejnymi porcjami alkoholu robić sobie przerwy. Wskazane jest także w trakcie picia trunków spożywanie niegazowanej wody mineralnej. Znaczną jej porcję powinniśmy wypić także bezpośrednio przed położeniem się spać. Wtedy również można zażyć preparat zawierający witaminę C. W aptekach dostępnych jest też obecnie wiele środków, które należy zażyć przed planowanym spożyciem alkoholu. Mają one złagodzić objawy ewentualnego zatrucia alkoholowego.

Co na kaca?

Objawy kaca pojawiają się najczęściej tuż po przebudzeniu, rankiem po udanej imprezie. Dokucza nam ból głowy, mdłości, a niekiedy nawet wymioty, drżenie rąk, uczucie ogólnego rozbicia i zmęczenia. Jest kilka sposobów, które pomogą nam złagodzić te symptomy. Przede wszystkim powinniśmy wstać z łóżka – leżenie w nim cały dzień bez ruchu nie spowoduje, że poczujemy się lepiej. Wskazany w takich przypadkach jest chłodny prysznic, a nawet spacer, który pozwoli dostarczyć naszemu mózgowi odpowiednią dawkę tlenu. Tuż po przebudzeniu warto wypić wodę z sokiem z cytryny czy szklankę soku pomidorowego. Dobrym pomysłem będzie także zjedzenie niedługo potem porządnego posiłku, na przykład porcję żurku. W cięższych przypadkach możemy sięgnąć po lek przeciwbólowy, jednak nie przesadzajmy z ilością łykanych przez nas medykamentów. Bardzo możliwe, że nasz żołądek nie zareaguje na nie przychylnie, szczególnie jeśli poprzedniego dnia został zmęczony dużą ilością alkoholu.

 

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.