Przejdź do głównej treści

Jak szybko dojść do siebie po imprezie?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Prawie każdemu z nas choć raz w życiu zdarzyło się przesadzić na imprezie z ilością spożytego alkoholu. Następny dzień z pewnością nie należał wtedy do najlepszych. Czy są sposoby na uniknięcie zatrucia alkoholowego, a jeśli już nastąpi – jak sobie z nim radzić?

 Jak zapobiec zatruciu alkoholowemu?

Niestety lek na kaca nie został do tej pory wynaleziony. Stuprocentową pewność uniknięcia kaca daje tylko i wyłącznie unikanie alkoholu. Jeśli jednak chcemy na imprezie się napić, warto robić to z głową, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zatrucia alkoholowego. Żelazną zasadą jest to, aby dobrze się wyspać i być wypoczętym w dzień, w którym mamy zamiar więcej wypić. Gdy jesteśmy zmęczeni, alkohol zadziała na nas mocniej i silniejsze będą również skutki jego spożycia następnego dnia. Pamiętajmy także, aby przed imprezą zjeść treściwy posiłek – najlepiej, gdyby była to potrawa dość tłusta. Picie alkoholu na pusty żołądek lub jedzenie w trakcie picia nie jest dobrym pomysłem. Warto także przed imprezą zdecydować się, co będziemy pić danego wieczoru. Mieszanie trunków może skończyć się dla nas bardzo źle. Pamiętajmy także o tym, aby pomiędzy kolejnymi porcjami alkoholu robić sobie przerwy. Wskazane jest także w trakcie picia trunków spożywanie niegazowanej wody mineralnej. Znaczną jej porcję powinniśmy wypić także bezpośrednio przed położeniem się spać. Wtedy również można zażyć preparat zawierający witaminę C. W aptekach dostępnych jest też obecnie wiele środków, które należy zażyć przed planowanym spożyciem alkoholu. Mają one złagodzić objawy ewentualnego zatrucia alkoholowego.

Co na kaca?

Objawy kaca pojawiają się najczęściej tuż po przebudzeniu, rankiem po udanej imprezie. Dokucza nam ból głowy, mdłości, a niekiedy nawet wymioty, drżenie rąk, uczucie ogólnego rozbicia i zmęczenia. Jest kilka sposobów, które pomogą nam złagodzić te symptomy. Przede wszystkim powinniśmy wstać z łóżka – leżenie w nim cały dzień bez ruchu nie spowoduje, że poczujemy się lepiej. Wskazany w takich przypadkach jest chłodny prysznic, a nawet spacer, który pozwoli dostarczyć naszemu mózgowi odpowiednią dawkę tlenu. Tuż po przebudzeniu warto wypić wodę z sokiem z cytryny czy szklankę soku pomidorowego. Dobrym pomysłem będzie także zjedzenie niedługo potem porządnego posiłku, na przykład porcję żurku. W cięższych przypadkach możemy sięgnąć po lek przeciwbólowy, jednak nie przesadzajmy z ilością łykanych przez nas medykamentów. Bardzo możliwe, że nasz żołądek nie zareaguje na nie przychylnie, szczególnie jeśli poprzedniego dnia został zmęczony dużą ilością alkoholu.

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…