Skip to main content


Kiedy stosować elektrolity u dzieci?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Elektrolity są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zaliczamy do nich magnez, sód, jod, a także potas. Niedobór elektrolitów, który powoduje niedotlenienie komórek jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, a także dla osób w podeszłym wieku.

 Jakie są objawy niedoboru elektrolitów?

Bardzo często zdarza się, że u dziecka dochodzi do odwodnienia. Zwykle bywa tak, gdy maluchowi dokuczają wymioty lub biegunka. Każda infekcja jest również czynnikiem, który zwiększa ryzyko odwodnienia – szczególnie, gdy towarzyszy jej wysoka gorączka. W takich przypadkach należy szczególnie zadbać o to, by dziecko przyjmowało w tym okresie dużą ilość płynów. Odwodnieniu towarzyszą uciążliwe i groźne dla zdrowia objawy. Pierwszym symptomem jest zazwyczaj zbyt rzadkie oddawanie moczu. Odwodnione dziecko odczuwa także bóle oraz zawroty głowy, a często również wzmożone pragnienie. Niedobór elektrolitów jest związany także zwykle z apatią, sennością, a nawet omdleniami. Na odwodnienie narażone są także niemowlęta. U nich zauważamy jednak bardzo charakterystyczny objaw, który powinien wzbudzić nasz niepokój – jest to zapadnięte ciemiączko.

Elektrolity dla dzieci – jakie wybrać?

Gdy nasze dziecko przechodzi infekcję, wymiotuje czy ma biegunkę, zawsze przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby przyjmowało ono wystarczającą ilość płynów. Chcąc uchronić malucha przed odwodnieniem, możemy w tym okresie podawać mu elektrolity dla dzieci. Są one bardzo łatwo dostępne i nabędziemy je bez recepty właściwie w każdej aptece. Elektrolity dla dzieci najczęściej mają postać proszku, który powinniśmy rozpuścić w wodzie i w tej formie podać naszemu dziecku. Jeśli maluch nie chce przyjmować takiego płynu, warto nabyć elektrolity, których smak będzie dla niego atrakcyjny. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele elektrolitów o przyjemnych dla maluchów smakach, na przykład owocowych. Być może dziecko przyjmie dzięki temu elektrolity, które mogą uchronić go przed bardzo nieprzyjemnymi i uciążliwymi dla niego objawami odwodnienia. Jeśli jednak doszło już do odwodnienia, obserwujmy nasze dziecko bardzo uważnie. Gdy symptomy będą się nasilać i nasz maluch będzie czuć się z godziny na godzinę coraz gorzej, niezwłocznie udajmy się do lekarza pediatry. Specjalista powinien zdiagnozować nasze dziecko i pokierować dalszym leczeniem. Czasem niezbędna okazuje się być hospitalizacja. Ważne jest więc, by zareagować w porę, aby uchronić nasze dziecko przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi.

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...