Przejdź do głównej treści

Jakie zdrowotne skarby ukryte są pod wodą?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

 

Jeśli można podać coś, co jest największym źródłem wspaniałych leków i substancji odżywczych, jest to matka natura. Jeden z nich schowany jest w morzu. Jest to morszczyn, który dzięki swoim właściwościom ma obecnie zastosowanie zarówno w przemyśle gastronomicznym, kosmetycznym, jak i medycznym. Choć jego spożywanie jest świetnym pomysłem, to niektóre osoby powinny uważać na to lub przyjmować pod kontrolą lekarza.

 

Jakie właściwości posiada morszczyn?

Morszczyn jest glonem, który w zależności od miejsca występowania, nieco różni się od siebie swoimi składnikami odżywczymi. Jednymi z najważniejszych są jednak składniki związane z jodem, gdyż to ich skład jest znaczny w każdym pojedynczym morszczynie.

Inne właściwości tego glonu, są następujące:

  • łagodnie przeczyszcza organizm,
  • hamuje apetyt,
  • świetnie wpływa na układ krążenia,
  • działa przeciw wirusom,
  • zmniejsza wchłanianie węglowodanów,
  • jest źródłem magnezu, potasu i manganu.

Morszczyn nie powinien być przyjmowany jednak przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wiąże się to z tym, że nie ma pewności, że dany morszczyn nie został zanieczyszczony przez to, w jakim miejscu urósł. Nie zawsze bowiem znajduje się on w czystej i zdrowej wodzie. Ze względu na możliwość występowania w nich metali ciężkich, kobiety w ciąży nie powinny go stosować.

Glon ten używany jest obecnie w wielu przemysłach w związku z wieloma właściwościami leczniczymi, jakie mogą się w nim znajdować. W przemyśle spożywczym wykorzystywane są ususzone liście morszczynu. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do wielu dań. To właśnie dzięki nim można uzyskać wiele odżywczych składników w codziennej diecie. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu korzysta się z morszczynu również w kosmetyce i medycynie. W odpowiednio przyrządzonym preparacie może rewelacyjnie powstrzymywać widoczne objawy starzenia się skóry.

Morszczyn, a niedoczynność tarczycy

Największą zaletą, jaką ma morszczyn, jest duża ilość jodu. Stąd pomysł, by powinny przyjmować go osoby z niedoczynnością tarczycy, spowodowaną zbyt małą ilością jodu w organizmie. Niestety może przynieść to całkowicie odwrotne w skutkach efekty. Przede wszystkim jest to problematyczne, gdyż każdy glon posiada inną ilość jodu w składzie. Przyjmowanie nierównomiernej ilości jodu może powodować, że pojawią się przykre oznaki nadczynności tarczycy. W takim przypadku najlepiej skierować się do lekarza specjalisty i kontrolować przyjmowaną dawkę. Dzięki temu uniknie się wielu trudnych do wyleczenia i nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych. Można przyjmować morszczyn pod kontrolą lekarza lub w małych ilościach, tak, by nie zakłócać procesu leczenia.

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…