Przejdź do głównej treści

Jak sprawnie wesprzeć układ nerwowy?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

 

Jednym z najważniejszych układów w ciele, jest układ nerwowy. Jego zawiłość i odpowiedzialna rola, czyni go jednym ze składników organizmu, który jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania. Codzienność, jaka jest narzucona przez rewolucję technologiczną, sprawia jednak, że ilość i wielkość bodźców, sprawia, że układ słabnie, a wiele jego właściwości tracą na sile i sprawności. Jak jednak temu zapobiec?

 

Co może pomóc w ćwiczeniu pamięci?

Jednym z ważnych funkcji układu nerwowego, jest zapamiętywanie. To właśnie dzięki niemu można mówić, o postępie i edukacji. Współczesny człowiek skierowany w stronę telefonu jest w stanie zasięgnąć odpowiedzi na każde pytanie, bez wielkich problemów, dlatego powoli traci się umiejętność zapamiętywania, gdyż przestaje to być potrzebne do przetrwania. Ma to jednak kluczową rolę w wielu etapach życia, dlatego warto zadbać o dobrą kondycję swojej pamięci i w tym celu trenować ją i sukcesywnie rozwijać.

Można robić to, poprzez:

  • zdrowy tryb życia,
  • brak używek,
  • trenowanie pamięci poprzez uczenie się np. obcych języków,
  • czytanie książek,
  • wysypianie się,
  • prowadzenie regularnego stylu życia.

To i wiele innych rzeczy można zrobić w celu poprawienia stanu i kondycji swojej pamięci. Świetnym pomysłem jest dbanie o to, by w twojej diecie znajdowały się składniki, które odpowiadają za strukturę komórek nerwowych. Można to również wykonać poprzez przyjmowanie regularne leków na poprawę pamięci, takich jak sesja, lecytyna 1200 czy brain up. Wszystkie te preparaty mają na celu udoskonalić układ nerwowy i poprawić jego funkcjonowanie. Dzięki temu można w sędziwym wieku cieszyć się dobrą pamięcią i logicznym myśleniem. Co więcej, udowodniono naukowo, że rozwijanie pamięci i wspieranie układu nerwowego może być znacznym hamulcem w niektórych chorobach podeszłego wieku, takich jak Alzheimer, Parkinson czy zwyczajnie demencja.

Czy stres szkodzi naszemu układowi nerwowemu?

Jednym z trudniejszych przypadków, jaki może szkodzić naszej pamięci, mózgowi i całemu organizmowi, jest przewlekły stres. To uczucie, które powinno wzbudzać w trudnych sytuacjach mobilizację organizmu, potrafi go zniszczyć. Stresująca praca w połączeniu ze złą higieną życia potrafi odcisnąć realne skutki na naszym mózgu.

Dlatego szczególnie ważne jest, by radzić sobie ze stresem i napływającymi kolejnymi problemami związanymi z codziennością. Wysoki poziom stresu w organizmie może skończyć się zanikami pamięci i utratą pełnych funkcji układu nerwowego. Kontrolując to, można być pewnym, że organizm przetrwa jeszcze wiele, świetnie służąc jako pośrednik między tobą a światem zewnętrznym.

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…