Przejdź do głównej treści

Jak pozbyć się zapalenia dziąseł?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Jednym z bardziej bolesnych i niebezpiecznych schorzeń, jakie tyczą się jamy ustnej, jest zapalenie dziąseł. Choć przyczyny mogą być różne, to konsekwencje mogą wiązać się nawet z utratą zębów. To ważne i niepokojące, gdyż jak się okazuje przez nieleczone zapalenie dziąseł, można nawet stracić zęby.

Skąd bierze się zapalenie dziąseł i jakie są tego objawy?

Zapalenie dziąseł to schorzenie, które ma najróżniejsze podłoże. W zależności od genetycznych skłonności, po tryb życia, można przysporzyć sobie wielu problemów w jamie ustnej. Zazwyczaj samo zapalenie bierze się z niedokładnej higieny jamy ustnej. Jeśli po posiłku między zębami pozostaną drobinki jedzenia, to mogą one zablokować odpowiednie kanaliki i doprowadzić do zapalenia dziąseł. To bolesne i nieprzyjemne schorzenie może być również efektem przebytej choroby lub chociażby przyjmowaniem używek.

 

Objawami zapalenia dziąseł, są:

  • krwawienie z dziąseł,
  • napuchnięte i miękkie dziąsło,
  • chwiejące się zęby,
  • pojawienie się ropy,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

W konsekwencji dochodzi do wypadania zębów. To niebezpieczne i nieprzyjemne schorzenie jest jednak wyleczalne. Z pierwszymi objawami można wybrać się do lekarza specjalisty, który przepisze lek na zapalenie w jamie ustnej. Ważna jest jednak profilaktyka w domu.

Ważne jest, by wykryć szybko objawy zapalenia dziąseł. Już szczotkując zęby podczas codziennej higieny jamy ustnej, zwróć uwagę, czy na szczoteczce nie pojawiła się krew. Co więcej, myjąc zęby, zastanów się, czy nie odczuwasz bólu, jeśli tak, to przyjrzyj się temu. Ważne jest również, by zwracać uwagę podczas codziennych czynności, na zamykanie jamy ustnej. Jeśli pojawi się nowy uczucie nierównych zębów, to może okazać się, że spuchnięte dziąsło wypycha ząb, który z czasem może całkowicie wypaść.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Chociaż najskuteczniejsze jest leczenie u specjalisty, to można radzić sobie również domowymi metodami. Najważniejszą kwestią jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Po każdym posiłku trzeba upewnić się, że między zębami nie pozostały żadne fragmenty jedzenia. Można to sprawdzić za pomocą nitki dentystycznej. Warto również płukać usta za pomocą płynu do higieny jamy ustnej. Jest on stworzony w celu zabijania bakterii, które znajdują się w jamie ustnej i mogłyby zapoczątkować zapalenie dziąseł. Dobrą metodą jest również przepłukiwanie jamy ustnej rumiankiem lub szałwią, które mają działanie anty zapalne i łagodzące. Jednak przy regularnej higienie jamy ustnej i dokładnym dbaniu o jej czystość, zapalenie nie pojawia się często, a jeśli tak, to zazwyczaj w łagodniejszej wersji. Z długotrwałym zapaleniem, które nie chce zejść, mimo stosowanych środków, należy się wybrać do lekarza, gdyż może okazać się, że podłoże zapalenia nie jest tak proste, jak może się wydawać.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…