Skip to main content


Jak pozbyć się zapalenia dziąseł?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Jednym z bardziej bolesnych i niebezpiecznych schorzeń, jakie tyczą się jamy ustnej, jest zapalenie dziąseł. Choć przyczyny mogą być różne, to konsekwencje mogą wiązać się nawet z utratą zębów. To ważne i niepokojące, gdyż jak się okazuje przez nieleczone zapalenie dziąseł, można nawet stracić zęby.

Skąd bierze się zapalenie dziąseł i jakie są tego objawy?

Zapalenie dziąseł to schorzenie, które ma najróżniejsze podłoże. W zależności od genetycznych skłonności, po tryb życia, można przysporzyć sobie wielu problemów w jamie ustnej. Zazwyczaj samo zapalenie bierze się z niedokładnej higieny jamy ustnej. Jeśli po posiłku między zębami pozostaną drobinki jedzenia, to mogą one zablokować odpowiednie kanaliki i doprowadzić do zapalenia dziąseł. To bolesne i nieprzyjemne schorzenie może być również efektem przebytej choroby lub chociażby przyjmowaniem używek.

 

Objawami zapalenia dziąseł, są:

  • krwawienie z dziąseł,
  • napuchnięte i miękkie dziąsło,
  • chwiejące się zęby,
  • pojawienie się ropy,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

W konsekwencji dochodzi do wypadania zębów. To niebezpieczne i nieprzyjemne schorzenie jest jednak wyleczalne. Z pierwszymi objawami można wybrać się do lekarza specjalisty, który przepisze lek na zapalenie w jamie ustnej. Ważna jest jednak profilaktyka w domu.

Ważne jest, by wykryć szybko objawy zapalenia dziąseł. Już szczotkując zęby podczas codziennej higieny jamy ustnej, zwróć uwagę, czy na szczoteczce nie pojawiła się krew. Co więcej, myjąc zęby, zastanów się, czy nie odczuwasz bólu, jeśli tak, to przyjrzyj się temu. Ważne jest również, by zwracać uwagę podczas codziennych czynności, na zamykanie jamy ustnej. Jeśli pojawi się nowy uczucie nierównych zębów, to może okazać się, że spuchnięte dziąsło wypycha ząb, który z czasem może całkowicie wypaść.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Chociaż najskuteczniejsze jest leczenie u specjalisty, to można radzić sobie również domowymi metodami. Najważniejszą kwestią jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Po każdym posiłku trzeba upewnić się, że między zębami nie pozostały żadne fragmenty jedzenia. Można to sprawdzić za pomocą nitki dentystycznej. Warto również płukać usta za pomocą płynu do higieny jamy ustnej. Jest on stworzony w celu zabijania bakterii, które znajdują się w jamie ustnej i mogłyby zapoczątkować zapalenie dziąseł. Dobrą metodą jest również przepłukiwanie jamy ustnej rumiankiem lub szałwią, które mają działanie anty zapalne i łagodzące. Jednak przy regularnej higienie jamy ustnej i dokładnym dbaniu o jej czystość, zapalenie nie pojawia się często, a jeśli tak, to zazwyczaj w łagodniejszej wersji. Z długotrwałym zapaleniem, które nie chce zejść, mimo stosowanych środków, należy się wybrać do lekarza, gdyż może okazać się, że podłoże zapalenia nie jest tak proste, jak może się wydawać.

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...