Skip to main content


Wybieraj produkty najlepsze dla Twojego organizmu, czyli dlaczego warto zamienić herbatę zwykłą na w pełni ekologiczną

| nadesłane do eoborniki | Zdrowie

Świadomość zdrowotna Polaków z roku na rok wzrasta. Konsumenci w naszym kraju uważniej czytają etykiety produktów spożywczych i wiedzą, jakie działanie mają poszczególne składniki.

A nie wszystkie środki stosowane np. do uprawiania roślin pozostają bez wpływu na właściwości listków rośliny. I zapewne stąd bierze się rosnąca popularność herbat ekologicznych. Okazuje się, że coraz więcej klientów przedkłada standardy produkcji ponad atrakcyjność cenową.

Nie każda herbata bio spełnia wyśrubowane normy. Szukaj odpowiednich oznaczeń na opakowaniu

Eksperci śledzący rynek spożywczy w Polsce szacują, że Polacy zaparzają ok. 20 000 herbaty rocznie. To czwarty najwyższy wynik w Europie, zaraz za Irlandią, Rosją oraz Wielką Brytanią. Przeważającą większość wciąż stanowi „zwykła” herbata czarna z hipermarketu, jednak udział produktów ekologicznych w herbacianym rynku systematycznie się zwiększa. I chodzi tutaj o produkty powstające i pakowane w określony sposób, a nie chwytliwe marketingowo nazwy. Jak tłumaczą specjaliści z firmy Organic Farma Zdrowia, prawdziwa herbata bio  rośnie na ziemi całkowicie wolnej od pestycydów oraz sztucznych nawozów. W pełni naturalne warunki wzrostu odczuwalnie wpływają na lepsze przyswajanie przez organizm, a także lepsze walory smakowe. Ważny jest również proces przetwarzania, pakowanie w materiały podatne na recykling oraz sposób transportu. Dopiero pełna nienaruszalność środowiska upoważnia do starania się o certyfikat jakości: tzw. „euro-liść”, czyli herbaciany listek z białych gwiazdek na zielonym tle.

Za żywność ekologiczną w Polsce odpowiada Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Charakterystyczny znak na etykiecie oznacza, że dana herbata bio powstała zgodnie z wymogami ekologii. Tuż obok symbolu powinny znajdować się informacje o kraju pochodzenia – a konkretniej to czy za użytą mieszankę ziół odpowiada rolnik ze wspólnoty europejskiej, czy też producent spoza Starego Kontynentu. Robiąc zakupy warto poszukać również oznaczenia jednostki certyfikującej daną herbatę. Według polskiego porządku prawnego odpowiednią instytucją do nadawania oznaczeń „eko-”, „bio-” i pokrewnych jest wspomniana wyżej IJHARS. Aby konkretna partia herbaty mogła uzyskać certyfikat jakości, jej zawartość w minimum 95% muszą stanowić czyste, ekologiczne składniki. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że plantacje produkujące najlepsze zioła stosują jednocześnie metody maksymalnie przyjazne środowisku. Troska o stan gleby czy wód gruntowych chroni zarówno prowadzone uprawy, jak też zdrowie konsumentów.

 

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...