Przejdź do głównej treści

Czym różnią się szczoteczki soniczne od elektrycznych?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Nie ulega wątpliwości, że szczoteczki elektryczne gwarantują znacznie bardziej efektywną pielęgnację jamy ustnej od swoich manualnych odpowiedników.

Posiadać w łazience powinien je każdy, komu zależy na maksymalnie skutecznej ochronie zębów i dziąseł. Na rynku poza tradycyjnymi szczoteczkami elektrycznymi znajdziemy jednak również szczoteczki soniczne, które potrafią poruszać się jeszcze szybciej i uważane są obecnie za najbardziej zaawansowane urządzenia do codziennej pielęgnacji. Czym zatem konkretnie różnią się od siebie oba modele szczoteczek i który z nich lepiej wybrać?

Pierwsza szczoteczka elektryczna pojawiła się na rynku jeszcze przed II wojną światową. W 1939 roku szwajcarski naukowiec Phillippe Guy Woog jako pierwszy opracował szczoteczkę, która – w początkowych założeniach – miała służyć głównie osobom z aparatami ortodontycznymi i użytkownikom z obniżoną sprawnością motoryczną. Z czasem jednak szczoteczki elektryczne stały się prawdziwym hitem i zaczęły być produkowane masowo, czego konsekwencją były ich kolejne ewolucje, w tym również powstanie w latach 90. ubiegłego wieku pierwszej szczoteczki sonicznej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej obu typom szczoteczek zasilanych akumulatorowo i porównajmy zastosowaną w nich technologię.

Sposób działania szczoteczki elektrycznej

Pierwszą różnicę pomiędzy szczoteczkami elektrycznymi a sonicznymi stanowi sposób działania obu urządzeń. Klasyczne szczoteczki elektryczne usuwają bowiem osady mechanicznie obmywając bakterie z powierzchni zębów, natomiast te soniczne działają przy pomocy fal dźwiękowych.

W jaki sposób wygląda usuwanie bakterii przy pomocy wspomnianych fal? Otóż w trakcie szczotkowania emitowane przez szczoteczkę fale dźwiękowe doprowadzają do zmieszania się ze sobą wody i pasty do zębów. Tak powstała mieszanina przekształca się następnie w tysiące mikrobąbelków, które wnikają w powierzchnie zębów i przestrzenie międzyzębowe, pozbywając się z nich tym samym niechcianych nalotów.

Prędkość pracy

Kolejną różnicę pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną stanowi prędkość pracy obu urządzeń. Otóż szczoteczki elektryczne są w stanie w ciągu minuty wykonać maksymalnie około 8800 ruchów, co jest prędkością znacznie większą niż ta, którą jesteśmy w stanie osiągnąć podczas korzystania z klasycznej szczoteczki manualnej (nią jesteśmy w stanie wykonać około 200 ruchów na minutę). Ponadto, oprócz tradycyjnych ruchów rotacyjnych, wyższe modele szczoteczek elektrycznych są także w stanie wykonywać ruchy pulsacyjne z prędkością 40 000 na minutę.

Szybkość tradycyjnych szczoteczek elektrycznych może zatem imponować, jednak nadal nie jest ona się w stanie równać z tym, co mogą nam zaproponować szczoteczki soniczne. Te w ciągu minuty potrafią bowiem wykonać nawet 96 000 ruchów sonicznych, co stanowi wynik wprost trudny do wyobrażenia. Z tak dużą prędkością są w stanie pracować chociażby najbardziej zaawansowane modele od firm Phillips Sonicare i Smilesonic.

Rodzaj główki czyszczącej

Następna różnica pomiędzy oboma typami urządzeń to rodzaj główki czyszczącej. Szczoteczki elektryczne posiadają główkę okrągłą, przywodzącą na myśl profesjonalny sprzęt dentystyczny. Dzięki takiej konstrukcji, są one w stanie znakomicie otoczyć wszystkie obszary zęba, i tym samym skutecznie usunąć z nich bakterie; pewien mankament może tu jednak stanowić fakt, że okrągła główka nie jest w stanie docierać do przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczki soniczne charakteryzują się zaś podłużnymi główkami czyszczącymi, podobnymi do tych, które możemy zaobserwować w standardowych szczoteczkach manualnych. Ich wyprofilowanie w połączeniu z technologią soniczną i wykonywanymi ruchami wymiatającymi pozwala „wymyć” drobnoustroje nie tylko z powierzchni zębów, ale także z trudno dostępnych obszarów, w tym również przestrzeni międzyzębowych.

Którą szczoteczkę elektryczną wybrać?

Jak widać, różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną są zasadnicze. Którą zatem szczoteczkę lepiej wybrać dla siebie? Otóż nie powstały żadne badania, które jednoznacznie wskazywałyby, która ze szczoteczek skuteczniej usuwa z jamy ustnej bakterie. Porównanie różnych popularnych modeli szczoteczek oraz ich testy znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl Wybór odpowiedniego urządzenia powinien być zatem podyktowany głównie naszymi indywidualnymi preferencjami, innymi słowy tym, który z prezentowanych sposobów pracy bardziej nam odpowiada.

Na koniec warto podkreślić, że szczoteczki elektryczne i soniczne różnią się również od siebie pod względem cenowym; z reguły te pierwsze stanowią nieco tańszą opcję. Wprawdzie szczoteczki elektryczne z najwyższej półki wiążą się z wydatkiem rzędu 800 złotych, jednak przeciętną tego typu szczoteczkę możemy pozyskać już za mniej więcej 150-200 złotych, podczas gdy szczoteczka soniczna ze „średniej półki” to wydatek rzędu 300-400 złotych.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…