Przejdź do głównej treści

Rezonans magnetyczny: bezinwazyjne badanie, do którego trzeba się przygotować

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Diagnostyka laboratoryjna to najskuteczniejszy sposób na wykrycie chorób i dolegliwości, a następnie wdrożenie szybkiego i skutecznego leczenia. Wyróżnia się dwa typy badań: inwazyjne, polegające na naruszeniu tkanki np. podczas pobierania krwi, a także nieinwazyjne, które wykonuje się bez żadnego dyskomfortu dla pacjenta. Do tej drugiej grupy należy między innymi rezonans magnetyczny.

Badanie podstawowe diagnostyki

W badaniu wykorzystuje się pole magnetyczne oraz towarzyszące mu fale radiowe, które odbijane są od tkanek wewnętrznych i tworzą wizualny obraz wnętrza organizmu. Całość nie powoduje u pacjenta żadnych zmian fizycznych, nie wymaga narkozy, znieczulenia ani stosowania specjalnych leków. Niekiedy dla lepszego zobrazowania rozmiarów choroby konieczne jest podanie dożylnie środka z kontrastem, który wypełnia tkanki i narządy, dzięki czemu są doskonale widoczne na obrazie z rezonansu. Ze względu na swoją nieinwazyjność sam zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Niezbędnym warunkiem jest pozostanie na czczo do 4 godzin przed badaniem. Dotyczy to zarówno jedzenia, picia jak i korzystania z różnych używek, w tym papierosów i alkoholu.

Przeciwwskazania do badania

Znacznie dłuższa jest lista przeciwwskazań wykluczających chorych z tego zabiegu. Rezonans magnetyczny nie powinien być stosowany u chorych, którzy mają wszczepione medyczne urządzenia lecznicze, np. rozrusznik serca albo różne rodzaje neurostymulatorów. Fale radiowe mogłyby zakłócić działanie takich urządzeń i doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia a nawet życia pacjenta. Ponieważ rezonans wykorzystuje pole magnetyczne, nie może być wykonywany osobom, które mają w organizmie ciała obce z metalu. Ze względów komfortu psychicznego i możliwości zafałszowania wyników poprzez stres i nerwowość, badania nie wykonuje się zazwyczaj u osób cierpiących na silną klaustrofobię lub robi się to po podaniu im środków uspokajających. Niektórzy lekarze i technicy laboratoryjny przestrzegają również przed przeprowadzaniem rezonansu u kobiet w I trymestrze ciąży.

***

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…