Rezonans magnetyczny: bezinwazyjne badanie, do którego trzeba się przygotować

Diagnostyka laboratoryjna to najskuteczniejszy sposób na wykrycie chorób i dolegliwości, a następnie wdrożenie szybkiego i skutecznego leczenia. Wyróżnia się dwa typy badań: inwazyjne, polegające na naruszeniu tkanki np. podczas pobierania krwi, a także nieinwazyjne, które wykonuje się bez żadnego dyskomfortu dla pacjenta. Do tej drugiej grupy należy między innymi rezonans magnetyczny.
Badanie podstawowe diagnostyki
W badaniu wykorzystuje się pole magnetyczne oraz towarzyszące mu fale radiowe, które odbijane są od tkanek wewnętrznych i tworzą wizualny obraz wnętrza organizmu. Całość nie powoduje u pacjenta żadnych zmian fizycznych, nie wymaga narkozy, znieczulenia ani stosowania specjalnych leków. Niekiedy dla lepszego zobrazowania rozmiarów choroby konieczne jest podanie dożylnie środka z kontrastem, który wypełnia tkanki i narządy, dzięki czemu są doskonale widoczne na obrazie z rezonansu. Ze względu na swoją nieinwazyjność sam zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Niezbędnym warunkiem jest pozostanie na czczo do 4 godzin przed badaniem. Dotyczy to zarówno jedzenia, picia jak i korzystania z różnych używek, w tym papierosów i alkoholu.
Przeciwwskazania do badania
Znacznie dłuższa jest lista przeciwwskazań wykluczających chorych z tego zabiegu. Rezonans magnetyczny nie powinien być stosowany u chorych, którzy mają wszczepione medyczne urządzenia lecznicze, np. rozrusznik serca albo różne rodzaje neurostymulatorów. Fale radiowe mogłyby zakłócić działanie takich urządzeń i doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia a nawet życia pacjenta. Ponieważ rezonans wykorzystuje pole magnetyczne, nie może być wykonywany osobom, które mają w organizmie ciała obce z metalu. Ze względów komfortu psychicznego i możliwości zafałszowania wyników poprzez stres i nerwowość, badania nie wykonuje się zazwyczaj u osób cierpiących na silną klaustrofobię lub robi się to po podaniu im środków uspokajających. Niektórzy lekarze i technicy laboratoryjny przestrzegają również przed przeprowadzaniem rezonansu u kobiet w I trymestrze ciąży.
***