Skip to main content

Rezonans magnetyczny: bezinwazyjne badanie, do którego trzeba się przygotować

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Diagnostyka laboratoryjna to najskuteczniejszy sposób na wykrycie chorób i dolegliwości, a następnie wdrożenie szybkiego i skutecznego leczenia. Wyróżnia się dwa typy badań: inwazyjne, polegające na naruszeniu tkanki np. podczas pobierania krwi, a także nieinwazyjne, które wykonuje się bez żadnego dyskomfortu dla pacjenta. Do tej drugiej grupy należy między innymi rezonans magnetyczny.

Badanie podstawowe diagnostyki

W badaniu wykorzystuje się pole magnetyczne oraz towarzyszące mu fale radiowe, które odbijane są od tkanek wewnętrznych i tworzą wizualny obraz wnętrza organizmu. Całość nie powoduje u pacjenta żadnych zmian fizycznych, nie wymaga narkozy, znieczulenia ani stosowania specjalnych leków. Niekiedy dla lepszego zobrazowania rozmiarów choroby konieczne jest podanie dożylnie środka z kontrastem, który wypełnia tkanki i narządy, dzięki czemu są doskonale widoczne na obrazie z rezonansu. Ze względu na swoją nieinwazyjność sam zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Niezbędnym warunkiem jest pozostanie na czczo do 4 godzin przed badaniem. Dotyczy to zarówno jedzenia, picia jak i korzystania z różnych używek, w tym papierosów i alkoholu.

Przeciwwskazania do badania

Znacznie dłuższa jest lista przeciwwskazań wykluczających chorych z tego zabiegu. Rezonans magnetyczny nie powinien być stosowany u chorych, którzy mają wszczepione medyczne urządzenia lecznicze, np. rozrusznik serca albo różne rodzaje neurostymulatorów. Fale radiowe mogłyby zakłócić działanie takich urządzeń i doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia a nawet życia pacjenta. Ponieważ rezonans wykorzystuje pole magnetyczne, nie może być wykonywany osobom, które mają w organizmie ciała obce z metalu. Ze względów komfortu psychicznego i możliwości zafałszowania wyników poprzez stres i nerwowość, badania nie wykonuje się zazwyczaj u osób cierpiących na silną klaustrofobię lub robi się to po podaniu im środków uspokajających. Niektórzy lekarze i technicy laboratoryjny przestrzegają również przed przeprowadzaniem rezonansu u kobiet w I trymestrze ciąży.

***

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...