Przejdź do głównej treści

Ananas na zatoki

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Wszystkiemu co wkładamy do ust można przypisać pewne właściwości lecznicze. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, na co działa dany pokarm. Są powszechnie znane właściwości niektórych warzyw czy owoców jak na przykład moczopędne działanie truskawek czy uodparniające cebuli. A co wiemy o ananasie?

Na stawy

Ananas ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe dzięki zawartości bromelainy. Doskonale sprawdzi się jako składnik diety osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów czy chorobie zwyrodnieniowej. Dodatkowo na choroby stawów stosuje się dietę bogatą w kolagen.

Na gojenie się ran

Bromelaina, która ma tak wiele właściwości potrzebna jest ananasowi do ochrony przed larwami pasożytów i zakażeniami. U ludzi doskonale sprawdzi się jako środek wspomagający przy gojeniu się ran i oparzeń. W niektórych krajach bromelaina jest stosowana przy ukąszeniach owadów i ugryzieniach przez zwierzęta.

Na zatoki

Ananas charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwobrzękowymi. W połączeniu z rutozydem i wyciągiem z kwiatu bzu będzie dobrym suplementem w profilaktyce infekcji zatok przynosowych. Zatoki można wspomagać środkami takimi jak Bromelan, RenoPuren, Sinulan Forte. Popularne są także irygacje, czyli płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej, a także inhalacje.

Odchudzanie

Bromelaina zawarta w ananasie posiada właściwości odchudzające gdyż przyśpiesza przemianę materii, a także oczyszcza organizm poprawiając mikrokrążenie i wspomagając usuwanie nadmiaru płynów z organizmu. Ananas jest również źródłem błonnika pokarmowego, który oczyszcza jelita z resztek pokarmowych i wspomaga proces detoksykacji organizmu.

Każdemu pokarmowi, który bierzemy do ust można przypisać pewnego rodzaju działanie prozdrowotne – na tym polega dietoterapia. Jednak biorąc pod uwagę stężenie pożądanej substancji w pokarmie jest to działanie profilaktyczne, uzupełniające. Aby dostarczyć właściwą dawkę leczniczego składnika przy celowanej terapii warto czasem sięgnąć po suplement diety. Oczywiście powinniśmy skonsultować to z naszym lekarzem

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…