Przejdź do głównej treści

Co wybrać: podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Wszystko zależy od okoliczności, upodobań, doświadczeń i zdania naszego ginekologa. Bo wyboru mamy masę produktów, które mają za zadanie sprawić, aby miesiączka była jak najmniej uciążliwa dla kobiety. Producenci prześcigają się u ulepszaniu swoich produktów, dzięki czemu wybór jest coraz większy.

Podpaski

Kiedyś kojarzyły się z grubą warstwą waty z ceratką pod spodem. W sklepach można było dostać jeden lub dwa ich rodzaje. Obecnie co producent to inne rozmiary czy grubości. Możemy dostać podpaski pachnące rumiankiem, aloesem, ultra cienkie i te tradycyjne, na skąpy a także na bardzo obfity okres, długie czy też ze skrzydełkami. Generalnie dla każdego coś się znajdzie. Podpasek może używać każda kobieta.

Tampony

Wynalezione już w starożytnym Egipcie opatentowane zostały w USA w 1929 roku. Niesamowicie ułatwiają życie. Dzięki nim kobieta nie musi zachodzić w głowę czy przypadkiem podpaska nie odznacza się przez cienkie spodnie. Tampon daje możliwość założenia dowolnie wykrojonej bielizny podczas okresu a także korzystanie z basenu, masażu czy hydroterapii. Nie powinny z nich korzystać kobiety, które mają częste, nawracające infekcje dróg rodnych, skłonne do podrażnień i otarć lub są uczulone. Tampon można stosować nawet na noc, trzeba jednak pamiętać, aby go wymienić przed upływem ośmiu godzin.

Kubeczki menstruacyjne

Rozwiązanie ostatnio modne choć nie ma jeszcze znacznej liczby zwolenniczek. Dużym plusem jest oszczędność – kubeczek jest wielorazowy i koszt jego użytkowania jest dużo niższy niż podpasek czy tamponów, a do tego jest bardziej ekologiczny. Problemem jest jednak, że po każdym opróżnieniu kubeczka należy go umyć i osuszyć przed kolejną aplikacją. Może to być kłopotliwe szczególnie w publicznych toaletach. Przeciwwskazania do stosowania kubeczków są takie same jak do stosowania tamponów.

To, czy zdecydujemy się na podpaskę, tampon czy kubeczek menstruacyjny zależy od tego w czym czujemy się najlepiej. Są kobiety, które nie wyobrażają sobie okresu bez tamponów oraz takie które by sobie nigdy go nie zaaplikowały. Nie ważne czego używają ważne, żeby czuły się z tym komfortowo.

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…