Przejdź do głównej treści

Ucho pływaka

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Jest rodzaj infekcji, która przypisana jest do wąskiego kręgu osób wykonujących konkretną czynność, jednak może przytrafić się każdemu. Mowa tu o tzw. uchu pływaka, czyli o zapaleniu ucha zewnętrznego. Jakie są objawy zapalenia? Kto jest narażony na zachorowanie? Jak je leczyć? Jak uchronić się przed nawrotami infekcji.

Objawy

Zapalenie ucha zewnętrznego to infekcja spowodowana zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym. Zwykle atakuje przewód słuchowy zewnętrzny, ale zdarza się, że rozprzestrzenia się na całą małżowinę uszną a nawet na węzły chłonne. Głównymi objawami ucha pływaka jest gorączka, upośledzenie słuchu, kłujący ból ucha, świąd, bóle głowy, czasem ropna wydzielina. Długotrwale utrzymujące się objawy wymagają wizyty u lekarza, gdyż istnieje zagrożenie utraty słuchu i rozległego zapalenia tkanek wokół ucha.

Leczenie

Dobrze dobrane leczenie powinno być poprzedzone diagnostyką bakteriologiczną. Zanim zostanie wdrożone odpowiednie leczenie konieczne są badania bakteriologiczne, dermatologiczne oraz otolaryngologiczne. Dopiero uzyskane wyniki badań pozwolą dobrać odpowiednie leki. Jeżeli choroba ma podłoże bakteryjne, lekarz zaleci antybiotyki o działaniu ogólnym, czyli doustne, ale także miejscowe stosowane bezpośrednio na widoczne zmiany. Można stosować także leki przeciwbólowe. W przypadku zakażenia grzybiczego ucha zewnętrznego leczenie jest dosyć długotrwałe i należy stosować leki do dwóch tygodni po ustąpieniu objawów.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim należy dbać o higienę ucha, nie czyścić patyczkami tylko specjalnym płynem w spreyu, który rozrzedza woskowinę. Zapalenie ucha zewnętrznego zostało potocznie nazwane uchem pływaka, ponieważ zazwyczaj pojawia się po zamoczeniu i nadkażeniu ucha. Należy więc unikać zalewania ucha podczas kąpieli, szczególnie na basenie i innych zbiornikach wodnych. Po każdej kąpieli należy dokładnie osuszać, aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów.

Zapalenie ucha zewnętrznego jest dość przykre, a odwlekanie wizyty u lekarza może tylko przysporzyć więcej problemów w postaci powikłań. Nie powinniśmy leczyć go na własną rękę, gdyż najczęściej trzeba przyjmować odpowiednie antybiotyki.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…