Skip to main content

Ucho pływaka

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Jest rodzaj infekcji, która przypisana jest do wąskiego kręgu osób wykonujących konkretną czynność, jednak może przytrafić się każdemu. Mowa tu o tzw. uchu pływaka, czyli o zapaleniu ucha zewnętrznego. Jakie są objawy zapalenia? Kto jest narażony na zachorowanie? Jak je leczyć? Jak uchronić się przed nawrotami infekcji.

Objawy

Zapalenie ucha zewnętrznego to infekcja spowodowana zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym. Zwykle atakuje przewód słuchowy zewnętrzny, ale zdarza się, że rozprzestrzenia się na całą małżowinę uszną a nawet na węzły chłonne. Głównymi objawami ucha pływaka jest gorączka, upośledzenie słuchu, kłujący ból ucha, świąd, bóle głowy, czasem ropna wydzielina. Długotrwale utrzymujące się objawy wymagają wizyty u lekarza, gdyż istnieje zagrożenie utraty słuchu i rozległego zapalenia tkanek wokół ucha.

Leczenie

Dobrze dobrane leczenie powinno być poprzedzone diagnostyką bakteriologiczną. Zanim zostanie wdrożone odpowiednie leczenie konieczne są badania bakteriologiczne, dermatologiczne oraz otolaryngologiczne. Dopiero uzyskane wyniki badań pozwolą dobrać odpowiednie leki. Jeżeli choroba ma podłoże bakteryjne, lekarz zaleci antybiotyki o działaniu ogólnym, czyli doustne, ale także miejscowe stosowane bezpośrednio na widoczne zmiany. Można stosować także leki przeciwbólowe. W przypadku zakażenia grzybiczego ucha zewnętrznego leczenie jest dosyć długotrwałe i należy stosować leki do dwóch tygodni po ustąpieniu objawów.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim należy dbać o higienę ucha, nie czyścić patyczkami tylko specjalnym płynem w spreyu, który rozrzedza woskowinę. Zapalenie ucha zewnętrznego zostało potocznie nazwane uchem pływaka, ponieważ zazwyczaj pojawia się po zamoczeniu i nadkażeniu ucha. Należy więc unikać zalewania ucha podczas kąpieli, szczególnie na basenie i innych zbiornikach wodnych. Po każdej kąpieli należy dokładnie osuszać, aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów.

Zapalenie ucha zewnętrznego jest dość przykre, a odwlekanie wizyty u lekarza może tylko przysporzyć więcej problemów w postaci powikłań. Nie powinniśmy leczyć go na własną rękę, gdyż najczęściej trzeba przyjmować odpowiednie antybiotyki.

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...