Skip to main content

Ucho pływaka

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Jest rodzaj infekcji, która przypisana jest do wąskiego kręgu osób wykonujących konkretną czynność, jednak może przytrafić się każdemu. Mowa tu o tzw. uchu pływaka, czyli o zapaleniu ucha zewnętrznego. Jakie są objawy zapalenia? Kto jest narażony na zachorowanie? Jak je leczyć? Jak uchronić się przed nawrotami infekcji.

Objawy

Zapalenie ucha zewnętrznego to infekcja spowodowana zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym. Zwykle atakuje przewód słuchowy zewnętrzny, ale zdarza się, że rozprzestrzenia się na całą małżowinę uszną a nawet na węzły chłonne. Głównymi objawami ucha pływaka jest gorączka, upośledzenie słuchu, kłujący ból ucha, świąd, bóle głowy, czasem ropna wydzielina. Długotrwale utrzymujące się objawy wymagają wizyty u lekarza, gdyż istnieje zagrożenie utraty słuchu i rozległego zapalenia tkanek wokół ucha.

Leczenie

Dobrze dobrane leczenie powinno być poprzedzone diagnostyką bakteriologiczną. Zanim zostanie wdrożone odpowiednie leczenie konieczne są badania bakteriologiczne, dermatologiczne oraz otolaryngologiczne. Dopiero uzyskane wyniki badań pozwolą dobrać odpowiednie leki. Jeżeli choroba ma podłoże bakteryjne, lekarz zaleci antybiotyki o działaniu ogólnym, czyli doustne, ale także miejscowe stosowane bezpośrednio na widoczne zmiany. Można stosować także leki przeciwbólowe. W przypadku zakażenia grzybiczego ucha zewnętrznego leczenie jest dosyć długotrwałe i należy stosować leki do dwóch tygodni po ustąpieniu objawów.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim należy dbać o higienę ucha, nie czyścić patyczkami tylko specjalnym płynem w spreyu, który rozrzedza woskowinę. Zapalenie ucha zewnętrznego zostało potocznie nazwane uchem pływaka, ponieważ zazwyczaj pojawia się po zamoczeniu i nadkażeniu ucha. Należy więc unikać zalewania ucha podczas kąpieli, szczególnie na basenie i innych zbiornikach wodnych. Po każdej kąpieli należy dokładnie osuszać, aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów.

Zapalenie ucha zewnętrznego jest dość przykre, a odwlekanie wizyty u lekarza może tylko przysporzyć więcej problemów w postaci powikłań. Nie powinniśmy leczyć go na własną rękę, gdyż najczęściej trzeba przyjmować odpowiednie antybiotyki.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...