Skip to main content

Połóg - co dzieje się po porodzie i jak się do tego przygotować?

| tekst sponsorowany | Zdrowie

Połóg to okres, podczas którego ciało kobiety regeneruje się i wraca do pełni sił po ciąży i porodzie. Wiąże się on z wieloma obniżającymi komfort dolegliwościami, dlatego warto wcześniej je poznać i odpowiednio się na nie przygotować.

Czym jest połóg?

Jest to okres następujący bezpośrednio po porodzie, pojawiający się zawsze, bez względu na to, czy odbył się on siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. W połogu stopniowo ustępują zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży. Zazwyczaj trwa on około 6 tygodni. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia – u jednych kobiet może być nieco krótszy, a u innych dłuższy. Ważne jest, aby w tym czasie młoda matka miała możliwość odpoczynku i regeneracji. Powinna być również pod opieką lekarza oraz położnej środowiskowej i zgłaszać im wszelkie niepokojące symptomy.

Dolegliwości połogowe

Połóg to czas wiążący się z wieloma kłopotliwymi zmianami fizjologicznymi oraz dolegliwościami bólowymi. Niestety nie da się ich unikną, można jednak odpowiednio się na nie przygotować i złagodzić. Do głównych problemów tego okresu zalicza się:

  • Odchody połogowe – oczyszczająca się macica powoduje wytwarzanie dużej ilości wydzieliny – w pierwszych dniach po porodzie jest ona najbardziej obfita i krwistoczerwona, później jej ilość stopniowo się zmniejsza i nabiera coraz mniej intensywnego koloru. Krwawienie ustępuje zazwyczaj 5-6 tygodni po porodzie. Ważne jest, aby zaopatrzyć się w tym czasie w dużą ilość podpasek w dużym rozmiarze oraz podkładów poporodowych (przydatnych szczególnie w pierwszych dobach). Należy również pamiętać, że w czasie połogu nie wolno używać tamponów.
  • Intensywne skurcze i bóle brzucha — są one wywołane obkurczaniem się macicy, która w czasie połogu musi zmniejszyć swoją objętość o ponad połowę. Najsilniejsze bóle występują kilka dni po porodzie, szczególnie podczas karmienia piersią. Dzieje się tak, ponieważ odpowiedzialna za wytwarzanie pokarmu oksytocyna, powoduje również skurcze macicy. Jeśli dolegliwości bólowe są intensywne, 2-3 razy dziennie można przyjmować łagodne środki przeciwbólowe, takie jak np. Paracetamol. Dobrze więc wcześniej się w nie zaopatrzyć.
  • Ból krocza – szwy założone w miejscu nacięcia, czy pęknięcia mogą powodować nieprzyjemne uczucie ciągnięcia, a po porodzie całe krocze jest obolałe, co utrudnia chodzenie, czy siedzenie. Zazwyczaj dolegliwości te mijają po 1-2 tygodniach. Na ten czas warto zaopatrzyć się w odpowiednią poduszkę poporodową, która poprawia komfort siedzenia. Warto również kupić maść zmniejszającą ból i przyspieszającą gojenie ran.
  • Wahanie nastroju, złe samopoczucie – są one spowodowane zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi i zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach od porodu. Warto podejść do nich wyrozumiale i dać sobie czas na poczcie się pewnie w nowej roli.

Jak przygotować się na połóg?

Najważniejszym elementem przygotowań do tego okresu jest zrozumienie jego fizjologii. To trudny dla kobiety czas, w którym powinna pozwolić sobie przede wszystkim na odpoczynek i regenerację. Niezwykle cenna będzie pomoc bliskim osób, wyręczających w codziennych obowiązkach. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja i higiena. Najlepiej jednak zrezygnować z długich – szczególnie gorących – kąpieli, zastępując je prysznicem. Zalecana jest również ograniczenie wysiłku oraz aktywności fizycznej.

Więcej porad dotyczących tego jak przygotować się do połogu przeczytasz na: https://humana-baby.pl/blog/polog-mozesz-sie-niego-przygotowac-bedac-ciazy/

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.