fbpx

Połóg - co dzieje się po porodzie i jak się do tego przygotować?

Połóg to okres, podczas którego ciało kobiety regeneruje się i wraca do pełni sił po ciąży i porodzie. Wiąże się on z wieloma obniżającymi komfort dolegliwościami, dlatego warto wcześniej je poznać i odpowiednio się na nie przygotować.

Czym jest połóg?

Jest to okres następujący bezpośrednio po porodzie, pojawiający się zawsze, bez względu na to, czy odbył się on siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. W połogu stopniowo ustępują zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży. Zazwyczaj trwa on około 6 tygodni. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia – u jednych kobiet może być nieco krótszy, a u innych dłuższy. Ważne jest, aby w tym czasie młoda matka miała możliwość odpoczynku i regeneracji. Powinna być również pod opieką lekarza oraz położnej środowiskowej i zgłaszać im wszelkie niepokojące symptomy.

Dolegliwości połogowe

Połóg to czas wiążący się z wieloma kłopotliwymi zmianami fizjologicznymi oraz dolegliwościami bólowymi. Niestety nie da się ich unikną, można jednak odpowiednio się na nie przygotować i złagodzić. Do głównych problemów tego okresu zalicza się:

  • Odchody połogowe – oczyszczająca się macica powoduje wytwarzanie dużej ilości wydzieliny – w pierwszych dniach po porodzie jest ona najbardziej obfita i krwistoczerwona, później jej ilość stopniowo się zmniejsza i nabiera coraz mniej intensywnego koloru. Krwawienie ustępuje zazwyczaj 5-6 tygodni po porodzie. Ważne jest, aby zaopatrzyć się w tym czasie w dużą ilość podpasek w dużym rozmiarze oraz podkładów poporodowych (przydatnych szczególnie w pierwszych dobach). Należy również pamiętać, że w czasie połogu nie wolno używać tamponów.
  • Intensywne skurcze i bóle brzucha — są one wywołane obkurczaniem się macicy, która w czasie połogu musi zmniejszyć swoją objętość o ponad połowę. Najsilniejsze bóle występują kilka dni po porodzie, szczególnie podczas karmienia piersią. Dzieje się tak, ponieważ odpowiedzialna za wytwarzanie pokarmu oksytocyna, powoduje również skurcze macicy. Jeśli dolegliwości bólowe są intensywne, 2-3 razy dziennie można przyjmować łagodne środki przeciwbólowe, takie jak np. Paracetamol. Dobrze więc wcześniej się w nie zaopatrzyć.
  • Ból krocza – szwy założone w miejscu nacięcia, czy pęknięcia mogą powodować nieprzyjemne uczucie ciągnięcia, a po porodzie całe krocze jest obolałe, co utrudnia chodzenie, czy siedzenie. Zazwyczaj dolegliwości te mijają po 1-2 tygodniach. Na ten czas warto zaopatrzyć się w odpowiednią poduszkę poporodową, która poprawia komfort siedzenia. Warto również kupić maść zmniejszającą ból i przyspieszającą gojenie ran.
  • Wahanie nastroju, złe samopoczucie – są one spowodowane zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi i zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach od porodu. Warto podejść do nich wyrozumiale i dać sobie czas na poczcie się pewnie w nowej roli.

Jak przygotować się na połóg?

Najważniejszym elementem przygotowań do tego okresu jest zrozumienie jego fizjologii. To trudny dla kobiety czas, w którym powinna pozwolić sobie przede wszystkim na odpoczynek i regenerację. Niezwykle cenna będzie pomoc bliskim osób, wyręczających w codziennych obowiązkach. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja i higiena. Najlepiej jednak zrezygnować z długich – szczególnie gorących – kąpieli, zastępując je prysznicem. Zalecana jest również ograniczenie wysiłku oraz aktywności fizycznej.

Więcej porad dotyczących tego jak przygotować się do połogu przeczytasz na: https://humana-baby.pl/blog/polog-mozesz-sie-niego-przygotowac-bedac-ciazy/

400.000 zł na karetkę dla Powiatu Obornickiego (…

24-11-2020 | Wyświetleń:50

Czek na 400.000 zł trafił dziś na ręce Dyrektor SP ZOZ Oborniki Małgorzaty Ludzkowskiej.

Kolejne zakażenia w naszym regionie

23-11-2020 | Wyświetleń:639

Ponad 15 tysięcy nowych zakażeń zostało zarejestrowanych w ostatniej dobie.

Ile kosztuje wizyta u psychologa?

22-11-2020 | Wyświetleń:66

Do psychologa można zapisać się na NFZ, czyli w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, ale także prywatnie. Ile trzeba za...

Nowe zakażenia w Wielkopolsce. 39 nowych przypadk…

22-11-2020 | Wyświetleń:858

Ministestwo Zdrowia poinformowało o 18467 nowych przypadkach zakażeń Covid-19.

Ponad 22 tysiące zakażeń. Mamy dane z powiatu o…

20-11-2020 | Wyświetleń:886

Kolejny dzień przyniósł ponad 22 tysiące nowych zakażeń. Najnowsze dane opublikowało Ministerstwo Zdrowia...

Czy warto nosić soczewki kontaktowe? Jakie szkła…

19-11-2020 | Wyświetleń:194

Chociaż zazwyczaj nie mamy nic przeciwko okularom, to jednak wiele osób wolałaby korygować wzrok bez ich użyc...

Pozostałe - zdrowie ...