Przejdź do głównej treści

Choroby odkleszczowe - jak się przed nimi chronić?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Każdego roku odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy zachorowań na choroby odkleszczowe. Niebezpieczne pajęczaki atakują coraz śmielej nie tylko zbieraczy jagód i grzybów, a także osoby wypoczywające na nadmorskich wydmach. Coraz częściej choroby przenoszone przez kleszcze dotykają mieszkańców miast, którzy jedynie spacerowali po parkach. Dowiedz się, ja uchronić się przed groźnymi wirusami i bakteriami przenoszonymi przez drobne pajęczaki.

  1. Choroby odkleszczowe - jakie choroby wywołują kleszcze?
  2. Dlaczego choroby przenoszone przez kleszcze są niebezpieczne?
  3. Jak zmniejszyć ryzyko złapania choroby od kleszcza?

Choroby odkleszczowe są przenoszone nawet przez połowę wszystkich kleszczy na terenie Polski. W zależności od patogenu do zakażenia dochodzi zarówno tuż po ugryzieniu, jak i po dłuższej obecności kleszcza w skórze człowieka lub zwierzęcia. Poznaj choroby przenoszone przez kleszcze i sprawdź, jak się przed nimi chronić.

Choroby odkleszczowe - jakie choroby wywołują kleszcze?

Najczęściej omawianą chorobą odkleszczową jest borelioza, jednak znacznie niebezpieczniejszym schorzeniem jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Choroba może doprowadzić do trwałego uszkodzenia układu nerwowego, a nawet do śmierci. Ponadto choroby odkleszczowe obejmują anaplazmozę granulacytarną, tularemię, babeszjozę, hepatozoonozę, porażenie pokleszczowę, erlichiozę. Udowodniono, że pajęczaki występujące w lasach w wielu zakątkach świata przenoszą również dur powrotny, gorączkę krymsko-kongijską, gorączkę plamistą Gór Skalistych i wirus Powassan.

Dlaczego choroby przenoszone przez kleszcze są niebezpieczne?

Choroby odkleszczowe są niebezpieczne dla organizmu człowieka z wielu powodów. Pajęczaki przenoszą nawet 130 różnych wirusów, 20 riteksji, 200 rodzajów piroplazmi i filarii, a także liczne bakterie. Zarażenie nimi wywołuje schorzenia przewlekłe, niosące szereg groźnych powikłań i trwale odbijających się na kondycji organizmu. Choroby od kleszcza oddziałują negatywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, atakują płuca, stawy i różne organy, dlatego ważne jest minimalizowanie ryzyka zachorowania.

Jak zmniejszyć ryzyko złapania choroby od kleszcza?

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi, powinno się unikać przebywania na terenach leśnych, w parkach i sadach w odzieży odsłaniającej ciało. Skóra powinna być zakryta, by utrudnić pajęczakom ugryzienie. Dodatkowo powinno się stosować na skórę środki odstraszające owady, a po powrocie z lasu lub sadu obejrzeć dokładnie całe ciało. Jeżeli zauważy się kleszcza, który wgryzł się w skórę, należy go jak najszybciej usunąć za pomocą pęsety i odkazić miejsce wkłucia pajęczaka.

 

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu.
Z niedawno opublikowanego badania opinii publicznej wynika, że czterech na pięciu respondentów w wieku 18-25 lat spożywa alkohol. 28% robi to tylko przy konkretnej okazji.
Na terenie szpitala w Obornikach rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze związane z budową nowego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Obecnie na placu budowy pojawiła się tablica informacyjna przedstawiająca orientacyjny plan inwestycji.
Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko potrzebuje odrobaczania. Temat ten budzi niepokój, zwłaszcza gdy maluch zaczyna uczęszczać do żłobka lub przedszkola.
Współczesny styl życia często prowadzi do zaniedbywania podstawowej potrzeby, jaką jest sen. Ile więc godzin powinieneś spać, aby czuć się wypoczętym i funkcjonować optymalnie? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…