Choroby odkleszczowe - jak się przed nimi chronić?

Każdego roku odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy zachorowań na choroby odkleszczowe. Niebezpieczne pajęczaki atakują coraz śmielej nie tylko zbieraczy jagód i grzybów, a także osoby wypoczywające na nadmorskich wydmach. Coraz częściej choroby przenoszone przez kleszcze dotykają mieszkańców miast, którzy jedynie spacerowali po parkach. Dowiedz się, ja uchronić się przed groźnymi wirusami i bakteriami przenoszonymi przez drobne pajęczaki.
- Choroby odkleszczowe - jakie choroby wywołują kleszcze?
- Dlaczego choroby przenoszone przez kleszcze są niebezpieczne?
- Jak zmniejszyć ryzyko złapania choroby od kleszcza?
Choroby odkleszczowe są przenoszone nawet przez połowę wszystkich kleszczy na terenie Polski. W zależności od patogenu do zakażenia dochodzi zarówno tuż po ugryzieniu, jak i po dłuższej obecności kleszcza w skórze człowieka lub zwierzęcia. Poznaj choroby przenoszone przez kleszcze i sprawdź, jak się przed nimi chronić.
Choroby odkleszczowe - jakie choroby wywołują kleszcze?
Najczęściej omawianą chorobą odkleszczową jest borelioza, jednak znacznie niebezpieczniejszym schorzeniem jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Choroba może doprowadzić do trwałego uszkodzenia układu nerwowego, a nawet do śmierci. Ponadto choroby odkleszczowe obejmują anaplazmozę granulacytarną, tularemię, babeszjozę, hepatozoonozę, porażenie pokleszczowę, erlichiozę. Udowodniono, że pajęczaki występujące w lasach w wielu zakątkach świata przenoszą również dur powrotny, gorączkę krymsko-kongijską, gorączkę plamistą Gór Skalistych i wirus Powassan.
Dlaczego choroby przenoszone przez kleszcze są niebezpieczne?
Choroby odkleszczowe są niebezpieczne dla organizmu człowieka z wielu powodów. Pajęczaki przenoszą nawet 130 różnych wirusów, 20 riteksji, 200 rodzajów piroplazmi i filarii, a także liczne bakterie. Zarażenie nimi wywołuje schorzenia przewlekłe, niosące szereg groźnych powikłań i trwale odbijających się na kondycji organizmu. Choroby od kleszcza oddziałują negatywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, atakują płuca, stawy i różne organy, dlatego ważne jest minimalizowanie ryzyka zachorowania.
Jak zmniejszyć ryzyko złapania choroby od kleszcza?
Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi, powinno się unikać przebywania na terenach leśnych, w parkach i sadach w odzieży odsłaniającej ciało. Skóra powinna być zakryta, by utrudnić pajęczakom ugryzienie. Dodatkowo powinno się stosować na skórę środki odstraszające owady, a po powrocie z lasu lub sadu obejrzeć dokładnie całe ciało. Jeżeli zauważy się kleszcza, który wgryzł się w skórę, należy go jak najszybciej usunąć za pomocą pęsety i odkazić miejsce wkłucia pajęczaka.