Przejdź do głównej treści

Choroby odkleszczowe - jak się przed nimi chronić?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Każdego roku odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy zachorowań na choroby odkleszczowe. Niebezpieczne pajęczaki atakują coraz śmielej nie tylko zbieraczy jagód i grzybów, a także osoby wypoczywające na nadmorskich wydmach. Coraz częściej choroby przenoszone przez kleszcze dotykają mieszkańców miast, którzy jedynie spacerowali po parkach. Dowiedz się, ja uchronić się przed groźnymi wirusami i bakteriami przenoszonymi przez drobne pajęczaki.

  1. Choroby odkleszczowe - jakie choroby wywołują kleszcze?
  2. Dlaczego choroby przenoszone przez kleszcze są niebezpieczne?
  3. Jak zmniejszyć ryzyko złapania choroby od kleszcza?

Choroby odkleszczowe są przenoszone nawet przez połowę wszystkich kleszczy na terenie Polski. W zależności od patogenu do zakażenia dochodzi zarówno tuż po ugryzieniu, jak i po dłuższej obecności kleszcza w skórze człowieka lub zwierzęcia. Poznaj choroby przenoszone przez kleszcze i sprawdź, jak się przed nimi chronić.

Choroby odkleszczowe - jakie choroby wywołują kleszcze?

Najczęściej omawianą chorobą odkleszczową jest borelioza, jednak znacznie niebezpieczniejszym schorzeniem jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Choroba może doprowadzić do trwałego uszkodzenia układu nerwowego, a nawet do śmierci. Ponadto choroby odkleszczowe obejmują anaplazmozę granulacytarną, tularemię, babeszjozę, hepatozoonozę, porażenie pokleszczowę, erlichiozę. Udowodniono, że pajęczaki występujące w lasach w wielu zakątkach świata przenoszą również dur powrotny, gorączkę krymsko-kongijską, gorączkę plamistą Gór Skalistych i wirus Powassan.

Dlaczego choroby przenoszone przez kleszcze są niebezpieczne?

Choroby odkleszczowe są niebezpieczne dla organizmu człowieka z wielu powodów. Pajęczaki przenoszą nawet 130 różnych wirusów, 20 riteksji, 200 rodzajów piroplazmi i filarii, a także liczne bakterie. Zarażenie nimi wywołuje schorzenia przewlekłe, niosące szereg groźnych powikłań i trwale odbijających się na kondycji organizmu. Choroby od kleszcza oddziałują negatywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, atakują płuca, stawy i różne organy, dlatego ważne jest minimalizowanie ryzyka zachorowania.

Jak zmniejszyć ryzyko złapania choroby od kleszcza?

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi, powinno się unikać przebywania na terenach leśnych, w parkach i sadach w odzieży odsłaniającej ciało. Skóra powinna być zakryta, by utrudnić pajęczakom ugryzienie. Dodatkowo powinno się stosować na skórę środki odstraszające owady, a po powrocie z lasu lub sadu obejrzeć dokładnie całe ciało. Jeżeli zauważy się kleszcza, który wgryzł się w skórę, należy go jak najszybciej usunąć za pomocą pęsety i odkazić miejsce wkłucia pajęczaka.

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…