Skip to main content

Choroby odkleszczowe - jak się przed nimi chronić?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Każdego roku odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy zachorowań na choroby odkleszczowe. Niebezpieczne pajęczaki atakują coraz śmielej nie tylko zbieraczy jagód i grzybów, a także osoby wypoczywające na nadmorskich wydmach. Coraz częściej choroby przenoszone przez kleszcze dotykają mieszkańców miast, którzy jedynie spacerowali po parkach. Dowiedz się, ja uchronić się przed groźnymi wirusami i bakteriami przenoszonymi przez drobne pajęczaki.

  1. Choroby odkleszczowe - jakie choroby wywołują kleszcze?
  2. Dlaczego choroby przenoszone przez kleszcze są niebezpieczne?
  3. Jak zmniejszyć ryzyko złapania choroby od kleszcza?

Choroby odkleszczowe są przenoszone nawet przez połowę wszystkich kleszczy na terenie Polski. W zależności od patogenu do zakażenia dochodzi zarówno tuż po ugryzieniu, jak i po dłuższej obecności kleszcza w skórze człowieka lub zwierzęcia. Poznaj choroby przenoszone przez kleszcze i sprawdź, jak się przed nimi chronić.

Choroby odkleszczowe - jakie choroby wywołują kleszcze?

Najczęściej omawianą chorobą odkleszczową jest borelioza, jednak znacznie niebezpieczniejszym schorzeniem jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Choroba może doprowadzić do trwałego uszkodzenia układu nerwowego, a nawet do śmierci. Ponadto choroby odkleszczowe obejmują anaplazmozę granulacytarną, tularemię, babeszjozę, hepatozoonozę, porażenie pokleszczowę, erlichiozę. Udowodniono, że pajęczaki występujące w lasach w wielu zakątkach świata przenoszą również dur powrotny, gorączkę krymsko-kongijską, gorączkę plamistą Gór Skalistych i wirus Powassan.

Dlaczego choroby przenoszone przez kleszcze są niebezpieczne?

Choroby odkleszczowe są niebezpieczne dla organizmu człowieka z wielu powodów. Pajęczaki przenoszą nawet 130 różnych wirusów, 20 riteksji, 200 rodzajów piroplazmi i filarii, a także liczne bakterie. Zarażenie nimi wywołuje schorzenia przewlekłe, niosące szereg groźnych powikłań i trwale odbijających się na kondycji organizmu. Choroby od kleszcza oddziałują negatywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, atakują płuca, stawy i różne organy, dlatego ważne jest minimalizowanie ryzyka zachorowania.

Jak zmniejszyć ryzyko złapania choroby od kleszcza?

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi, powinno się unikać przebywania na terenach leśnych, w parkach i sadach w odzieży odsłaniającej ciało. Skóra powinna być zakryta, by utrudnić pajęczakom ugryzienie. Dodatkowo powinno się stosować na skórę środki odstraszające owady, a po powrocie z lasu lub sadu obejrzeć dokładnie całe ciało. Jeżeli zauważy się kleszcza, który wgryzł się w skórę, należy go jak najszybciej usunąć za pomocą pęsety i odkazić miejsce wkłucia pajęczaka.

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...