fbpx

Kiedy będzie pierwsza komunia święta?

Stan epidemiologiczny spowodował konieczność odłożenia w czasie przyjęcia sakramentu pierwszej komunii świętej.

Maj to dla wielu tysięcy młodych ludzi wyjątkowy okres. Wiąże się z przyjęciem sakramentu pierwszej komunii świętej. W tym roku w związku z panującą epidemią koronawirusa wiele parafii przekłada termin na jesień/wrzesień. Władze kościoła katolickiego w zakresie terminu I komunii świętej są elastyczne. Pozwalają decydować o tym samym parafiom. Największym wyzwaniem w tej chwili jest niemożliwość przeprowadzenia przygotowań do sakramentu. Dopóki dzieci nie powrócą do szkół będzie to zapewne trudne. Część parafii już podjęła decyzję o przesunięciu terminu na miesiące po wakacjach. Rozważane są także takie scenariusze, jak przystąpienie do komunii w mniejszych grupach, czy nawet pojedynczo. W tych trudnych czasach nie musi to być też niedziela.

Informację o planowanym terminie pierwszej komuni świętej opublikowała Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Obornikach. 

W związku z zapytaniami, czy będzie u nas I Komunia św. w planowanym terminie, a jeśli nie, to kiedy?

Ze słów Księdza Arcybiskupa wynika, że parafie mają wykazać w tej sprawie dużą elastyczność.

W praktyce oznacza to dla naszej parafii, że aby 17 maja był możliwy, niezbędne jest odwołanie epidemii i powrót dzieci do szkoły w okolicach 17 kwietnia, gdyż na miesiąc przed I Komunią św. dzieci przystępują do I Spowiedzi św.

Przy tej okazji proszę Was Kochani Rodzice o to byście wspólnie z dziećmi uczestniczyli we Mszy św. za pośrednictwem mediów, modlili się z Nimi i pomogli Im przygotować się do spotkania i przyjaźni z Jezusem.

Jeśli więc 17 maja byłaby możliwość, to nie wszyscy muszą skorzystać z tej możliwości, by zachować właściwe środki ostrożności.

Dla tych, którzy z tej możliwości nie będą chcieli skorzystać wypracujemy wraz z Wami Drodzy Rodzice, tak, jak pisze Ksiądz Arcybiskup, to by dzieci mogły przystąpić do I Komunii św. w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.

Natomiast jeśli 17 maja okaże się niemożliwy, to wsłuchując się w Wasz głos Drodzy Rodzice ustalimy wraz z Wami nowy termin, ustalimy go wtedy, gdy będzie już pewna data powrotu dzieci do szkół.

Także ten nowy termin nie musi obowiązywać wszystkich i możemy wspólnie z Wami ustalić termin, w którym Wasze dzieci przystąpią do I Komunii św., w małych grupach lub pojedynczo.

Polecam Was w moich modlitwach Bogu,

ks. Rafał Banaszak.