W jakim celu powinniśmy zlecać badania zabawek?

Każdy człowiek chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Współcześnie mamy więcej niż kiedykolwiek wcześniej wiedzy na temat odpowiednich metod wychowania, wpływu różnych czynników na dziecko, ale i więcej przeróżnych artykułów i akcesoriów przeznaczonych dla dzieci.

Więcej niestety nie zawsze oznacza lepiej – stąd też nie wszystkie rzeczy przeznaczone dla dziecka rzeczywiście się dla niego nadają. I nie chodzi tutaj na przykład o mebelki, które nie powinny mieć kantów, czy też o ubranka, które powinny mieć odpowiedni skład, albo być prane w odpowiedni sposób, by nie podrażnić wrażliwej skóry malucha – mowa o tym, co dzieci lubią najbardziej, a więc o zabawkach! Czy one także mogą stanowić dla dzieci jakieś zagrożenie? Jeśli tak, to jakie? Dlaczego warto zlecać badania zabawek?

Badanie zabawek – czyli co?

Zabawki to rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie dobrego dzieciństwa. Dzieci mają wiele zabawek i bardzo chętnie się nimi bawią. Co jakiś czas na topie są inne, ale są i takie rzeczy, które uznajemy za ponadczasowe. W tej chwili jednak w sprzedaży jest taki ogrom różnych produktów, że rodzice czy bliskie dziecku osoby mają często dylemat co wybrać. Koncentrują się zawsze na jakości, wyglądzie czy funkcjonalności danej zabawki, jak też na jej bezpieczeństwie. I dobrze – ponieważ dzieci to szczególna grupa odbiorców, która sama nie jest w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwa. Muszą o to zadbać dorośli! Badanie zabawek polega na ich sprawdzeniu zarówno pod kątem mechanicznym, jak i pod kątem chemicznym. Należy sprawdzić czy dane zabawki oraz akcesoria dziecięce nie zagrażają w jakiś sposób dziecku.

Badanie zabawek w laboratorium

Istnieją specjalne miejsca, które kompleksowo i fachowo sprawdzą bezpieczeństwo danego produktu dla dzieci. Badanie zabawek pod kątem chemicznym sprawdza zgodność danych artykułów dziecięcych z wymaganiami różnych, ustalonych norm, w tym z Dyrektywą 2009/48/WE (Toys Safety Directive), PN-EN 71-3+A1, czy też PN-EN 71-8:2012. Ważne jest, by zabawki nie posiadały substancji niebezpiecznych, albo by były one stosownie oznaczone. Wykonywane w fachowym laboratorium badania pozwalają również na profesjonalną ocenę zabawek pod względem mechanicznych zagrożeń jakie stwarzają (lub nie), jak też pod kątem ich palności. Fizyczne i mechaniczne właściwości zabawek odpowiadają za ich bezpieczeństwo dla dziecka. Wiadomo, że żaden rodzic nie chciałby ofiarować swojemu maluchowi czegoś, co mogłoby mu zagrażać! Stąd też przeprowadzenie stosownych badań powoduje, że każdy dobrze wie, co daje dziecku. Oznaczenia dla dzieci w jakim wieku przeznaczona jest dana zabawka nie biorą się znikąd. W laboratoriach sprawdza się, czy i pod tym względem zabawki spełniają obowiązujące normy. Sprawdza się je pod kątem następujących norm:
- PN-EN 71-1 (Część 1: Właściwości mechaniczne i fizyczne)
- PN-EN 71-2 (Część 2: Palność).
Laboratorium, które prowadzi podobne badania i do którego można się zgłosić, by je wykonać, jest J.S. Hamilton Poland S.A. Doskonali fachowcy, pracujący na najlepszych sprzętach.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież