fbpx

Poznaj tajniki tego zawodu, jakim jest przedstawiciel handlowy

 

Zaproponowano ci zatrudnienie jako przedstawiciel handlowy. Fantastycznie! Ale czym on właściwie się zajmuje? Jakie są jego obowiązki?

 

Szukałaś pracy w różnych ogłoszeniach, wśród znajomych na portalach, m.in. Pracuj.pl. W końcu się udało! Oto kilka wskazówek.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Do głównych jego zadań należy przede wszystkim pozyskiwanie nowych klientów dla firmy, której jest przedstawicielem. Co więcej, w jego obowiązkach znajduje się również: obsługa klienta, zawieranie umów oraz utrzymywanie kontaktów z pozyskanymi już klientami. Przedstawiciel handlowy stara się pozyskać jak najwięcej informacji o każdym kliencie, aby w ten sposób mógł przekonać ich i zachęcić do danej oferty. Praca przedstawiciela handlowego odbywa się głównie w trasie, ciągłym biegu, nie należy ona do siedzących. To jeden z najpopularniejszych mobilnych zawodów na rynku, dlatego też bardzo często przedsiębiorstwa oferują służbowe samochody w ramach świadczenia pracownika.

Jakimi cechami musi się odznaczać przedstawiciel handlowy?

 • Przede wszystkim musi być to osoba lubiąca kontakt z drugim człowiekiem; bardzo otwarta i kontaktowa;
 • Taka, która wzbudza zaufanie innych, ale też wykazuje się znajomością różnych technik negocjacji i sprzedaży;
 • Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się wiedzą z tej branży;
 • Ważna jest również taka cecha jak cierpliwość do ludzi. Istnieją sytuacje, w których często musimy coś komuś tłumaczyć po kilka razy, na spokojnie. W tym zawodzie, w obcowaniu z klientem nie wolno nam się denerwować i okazywać naszych negatywnych emocji. Zniechęci to tylko naszego klienta.
 • Konsekwencja dążenia do celu – to cecha bardzo pożądana w tym zawodzie. Należy znać swój cel i konsekwentnie do niego dążyć.
 • Dobra prezentacja to podstawa, dlatego odpowiedni ubiór jest wymagany, gdyż w tym zawodzie pierwsze wrażenie jest najważniejsze!
 • Co więcej, osoba zajmująca takie stanowisko powinna być: sumienna, odpowiedzialna i punktualna, a także odporna na stres.
 • Ze względu na fakt, że przedstawiciel pracuje sam musi zdyscyplinowany, dobrze zorganizowany i samodzielny w podejmowaniu kluczowych decyzji.

Zarobki pod lupą. Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Przyjmuje się, że średnie wynagrodzenie przedstawiciela handlowego wynosi ok. 2 400 zł netto. Istnieje również grupa, której zarobki przekraczają 3 000 zł. Według portalu Pracuj.pl osoba wykonująca ten zawód najwięcej zarobi w województwach: mazowieckim, małopolskim oraz wielkopolskim. Najmniej zaś na terenach województw: opolskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Jakie wymagania stawiają pracodawcy?

Przyglądając się ofertom pracy, można dostrzec, że pracodawcy cenią sobie takich przedstawicieli, którzy są przede wszystkim otwarci na ludzi, na komunikację z nimi, a przy tym są pewni siebie i dobrze czują się w tej branży. Od kandydatów oczekuje się także:

 • wiedzy z zakresu technik negocjacji, technik sprzedaży,
 • samodzielności w podejmowanych działaniach,
 • Zaangażowania,
 • Dobrej organizacji pracy.