fbpx

Legalny pobyt w Polsce – garść niezbędnych informacji

Dzisiejszy świat stoi otworem dla wszystkich. Aktualnie wyjazdy do innych krajów nie są już tak skomplikowane jak kiedyś. Dziennie setki osób zmienia swoje miejsce zamieszkanie przemieszczając się do innych państw.

Wyjazdy czasowe z reguły nie stanowią większych problemów. Co jednak w sytuacji kiedy wybrana osoba myśli o zamieszkaniu na stałe w innym kraju? Aby mieć pewność, że pobyt jest legalny należy spełnić kilka ważnych aspektów prawnych. W dalszej części artykuły dowiesz się jak należycie zrealizować wszystkie wymagania!

 

Karta stałego pobytu – klucz do rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu

Karta stałego pobytu to niezbędny dokument zezwalający na legalny pobyt w Polsce. W związku z tym, osoba z zagranicy może podjąć nową pracę lub swobodnie korzystać z placówek oświatowych. Dokumentem jasno określającym wszystkie sprawy związane z migracjami cudzoziemców na teren Polski jest ustawa z dnia 12 grudnia 2013 o cudzoziemcach. To właśnie na jej podstawie regulowane są wszystkie aspekty prawne związane ze stałym pobytem. O kartę stałego pobytu może starać się:

  • osoba posiadająca korzenie polskie i zamierza na stałe zamieszkać w Polsce,
  • osoba będąca w związku małżeńskim z obywatelem Polski przez minimum 3 lata oraz przebywającej przed złożeniem wniosku na terenie Polski przez co najmniej 2 lata,
  • osoba mieszkająca w Polsce minimum 5 lat posiadając status uchodźcy
  • osoba, która padła ofiarą handlu ludźmi, po spełnieniu określonych warunków.

Co najważniejsze karta pobytu stałego może również zostać wydana osobie pełniącej przez co najmniej 4 lata określony zawód, posiadając zezwolenie na pobyt czasowy. W związku z tym każdy obcokrajowiec w takiej sytuacji musi uzyskiwać regularne przychody, co należy udowodnić.

Kolejny krok – sprawdź jak uzyskać polskie obywatelstwo

Wiele osób po pewnym czasie decyduje się na uzyskanie polskiego obywatelstwa. W końcu niektóre osoby bardziej identyfikują się z narodem polskim niż ze swoim rodowitym. Zarówno załatwianie karty stałego pobytu jak i obywatelstwa polskiego wiąże się ze spełnienie określonych wymagań przyprawiających o zawrót głowy. Jeśli szukasz pomocy profesjonalistów w tym zakresie zajrzyj na stronę https://www.i-kancelaria.pl/. Doświadczeni adwokaci z kancelarii Ptak & Wspólnicy specjalizują się w prawie związanym z pobytem cudzoziemców na terenie Polski. To właśnie oni pomogą Ci w załatwieniu niezbędnych dokumentów. Musisz mieć świadomość, że aby Twoje wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone niezbędne jest dostarczenie prawidłowo wypełnionych dokumentów. Dodatkowo ceniona pomoc profesjonalistów to świetne rozwiązanie dla osób nie do końca znających prawny język polski. To właśnie tutaj dowiesz się jak uzyskać stały pobyt w Polsce, legalnie podjąć pracę oraz jak stać się prawowitym obywatelem Polski. Nie musisz borykać się z tym sam! Oddaj swoją sprawę w dobre ręce!