fbpx

Ile kosztuje prąd w Polsce i czy panele fotowoltaiczne to dobra inwestycja?

Ceny za energię elektryczną nieustannie rosną, a do tego dochodzi szalejąca inflacja. Nic więc dziwnego, że każdy szuka oszczędności, gdzie może. Mając duże gospodarstwo domowe, które zużywa sporo prądu w ciągu miesiąca, z pewnością nieraz nachodzi myśl, żeby zainwestować w panele fotowoltaiczne. Jednak jak z tym jest naprawdę?

Ile faktycznie wynoszą koszty energii elektrycznej?

Jak sami możemy zauważyć po naszych rachunkach, ceny za prąd nieustannie rosną, drenując nasze portfele. Nic w tym dziwnego – stawki za prąd rosną dzięki inflacji i różnym dodatkowym opłatom. Ile kosztuje 1 kWh obecnie? Jego cena to zbiór energii oraz licznych opłat, których większość konsumentów nie jest nawet świadoma. Cena za 1 kWh to kwestia od 69 gr do 78 gr. Te dane pochodzą z 2021 roku, dlatego śmiało można sądzić, że obecnie ceny zostały zwiększone na tyle, że na miesięcznym rachunku możemy zobaczyć o kilkadziesiąt złotych więcej.

Instalacja fotowoltaiczna – ile kW trzeba dla domu jednorodzinnego?

Przerażają Cię ceny za prąd i coraz częściej zastanawiasz się, czy nie zainwestować własnych pieniędzy i nie zamontować instalacji fotowoltaicznej? Jest to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, jeśli zużywacie w gospodarstwie dość dużo energii w różnych celach.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu elementów. Głównym komponentem są same panele fotowoltaiczne, które zbudowane zostały z ogniw krzemowych. W skład zespołu wchodzi także falownik inaczej nazywany inwerterem, optymalizatory, liczniki, zabezpieczenia AC-DC oraz system okablowania i montażu.

Na jeden dom jednorodzinny, który może pochwalić się dość standardowym zużyciem kWh w ciągu roku nie trzeba wcale dużo paneli fotowoltaicznych. Jednak dokładna liczba wymaga obliczenia. Nie wolno na chybił trafił określać, ile paneli zostanie zamontowanych, ponieważ takie działanie jest w ogóle nieekonomiczne. Konkretne obliczenia, konkretne liczby pozwolą na zaplanowanie, ile kW paneli trzeba oraz ile miejsca zajmą, a także czy zmieszczą się wszystkie na dachu, czy może jednak lepszym wyborem będzie znalezienie innego miejsca.

Czy panele fotowoltaiczne to opłacalna inwestycja?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, czyli rosnące ceny prądu, nieustannie dokładane podatki, a także większą popularność paneli, co automatycznie daje nieco niższą cenę – warto zdecydować się na taką inwestycję. Choć panele wymagają większej kwoty na samym początku, później nic nie trzeba robić dodatkowego. Wystarczy od czasu do czasu ocenić ich stan, a poza tym korzystać z wytwarzanego przez nie prądu. Dobrze zamontowana instalacja da naprawdę świetne wyniki głównie w miesiącach wiosennych, letnich i jesiennych. Zimą może być nieco gorzej, jednak i tak zdołają wyprodukować nieco energii. Resztę można śmiało pobrać z sieci i zapłacić niedużą kwotę.

Panele fotowoltaiczne to świetna inwestycja, która może przynieść wiele korzyści nie tylko Tobie, jako konsumentowi, ale także środowisku naturalnemu, które wymaga teraz od nas jeszcze większej troski, niż parę lat temu.