fbpx

Dlaczego chrzest dzisiaj to tak duży wydatek?

Organizacja chrztu dziecka niesie ze sobą mnóstwo kosztów. Każdy najmniejszy drobiazg pochłania nasze finanse, stawiając nas przed wyzwaniem podołania wszelkim wymaganiom. Chrzest to nie tylko impreza w kościele, ale również rodzinna uroczystość. Jak zaplanować chrzest, aby nie przepłacić, a zarazem mieć pewność, że zorganizujemy imprezę z klasą, która będzie przez długi czas mile wspominana?

Chrzest dziecka nie musi być wystawny

Pierwszym poważnym wydatkiem a propos chrztu będzie zakup stroju dla dziecka. Na rynku znajdziemy wiele propozycji, jeśli chodzi o stroje do chrztu. Jedne są bardziej klasyczne, inne nowoczesne w formie, nieco ekstrawaganckie. Dziś rzadko już stosuje się beciki. Większość rodziców decyduje się kupić sukienki dla dziewczynek, garnitury dla chłopców lub specjalne kombinezony odpowiednie dla obu płci. Najtańsze stroje do chrztu można kupić w granicach 100 - 300 złotych. Wszystko zależy od tego, czy zwracamy uwagę na markę, czy też nie przywiązujemy do tego większej wagi. Sam strój dla dziecka na ważną uroczystość to jeszcze nie wszystko. Rodzice przecież też muszą zaprezentować się elegancko i wytwornie. Sukienka dla mamy, garnitur dla taty to wydatki z rzędu 300 - 500 złotych, chyba że rodzice nie chcą kupować zupełnie nowej odzieży i postanawiają wykorzystać to, co aktualnie znajduje się w domowych szafach.

Impreza z okazji chrztu

To najbardziej kosztowna część całego przedsięwzięcia. Organizowanie tego typu imprez w domu stało się już przeżytkiem i jest w niektórych kręgach uznawane wręcz za nietakt. Wynajem sali restauracyjnej na imprezę z okazji chrztu nieco kosztuje, a nie wszystkich młodych rodziców na dorobku stać na tego typu rozwiązanie. Na szczęście na mapach polskich miast funkcjonuje wiele obiektów, które wynajmują sale na okazjonalne imprezy, szukać ich należy przede wszystkim w szkołach, hostelach oraz domach kultury. Ceny zależą od wielkości miasta oraz jego rangi na skalę lokalną lub ogólnokrajową. Za wynajem sali na imprezę z okazji chrztu zapłacimy około 500 zł, jeśli chodzi o cały dzień. Jeżeli chodzi tylko o symboliczny obiad, po którym wszyscy goście rozejdą się do domu, zapłacimy o wiele mniej. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę cenę za menu przeliczane na liczbę zaproszonych gości. Większość firm cateringowych za obiad dla jednej osoby pobiera opłatę około 25 - 40 zł. Łatwo więc wcześniej oszacować nasz budżet i określić, ilu dokładnie gości zaprosimy na obiad po uroczystości w kościele.