fbpx

Jak karmić kota? Ile razy dziennie powinien jeść mruczek?

Jeśli właśnie przygarnąłeś do swojego domu kota, to na pewno zastanawiasz się, ile razy dziennie powinieneś go karmić, by cieszył się dobrym zdrowiem? W końcu każdy opiekun chce, aby jego mruczek żył długo i szczęśliwie. By tak było koniecznie trzeba zadbać o prawidłową dietę futrzaka. Podpowiemy Ci, jak często powinieneś karmić swojego czworonożnego przyjaciela!

Jak często karmić kota - od czego zależy częstotliwość?

To, jak często powinniśmy karmić kota, zależy przede wszystkim od wieku mruczka. Młode kocięta potrzebują więcej pokarmu, bowiem ich organizmy dopiero się rozwijają. Mają one jednak malutkie żołądki, wobec tego musimy pamiętać o odpowiednim porcjowaniu karmy. Zdaniem hodowców najlepiej karmić kota co około 4 godziny, lecz porcje jedzenia nie powinny być zbyt duże. 

Istotnym czynnikiem, od którego zależy to, jak często powinniśmy karmić kota, jest także jego wielkość. Koty mogą być różnych rozmiarów - są i takie, które ważą jedynie 2 kg (np. kot singapurski), jak i duże i puszyste futrzaki (np. main coon’y), które ważą nawet 10 kg! Jak widać, waga kota może być różna, zatem ilość pożywienia koniecznie powinna być dostosowana do jego masy ciała. 

Ile razy w ciągu dnia karmić kota?

Mruczki pobierają pokarm w niewielkich porcjach, dlatego, aby zapewnić prawidłowe trawienie, jak i utrzymać poziom składników odżywczych na odpowiednim poziomie w kocim organizmie, należy pamiętać o częstotliwości podawanej karmy. 

Opiekunowie mruczków powinni karmić swoich czworonożnych przyjaciół tak często, jak to tylko możliwe. Nie od dziś wiadomo, że koty to drapieżniki, więc kochają zdobywać pożywienie. W naturze pobierają pokarm nawet 20 razy w ciągu doby! Ważne jest stałe uzupełnianie wartości odżywczych, bowiem stabilizuje to efektywność przemian metabolicznych. Nie doprowadza także do sytuacji niedoboru pewnych składników odżywczych. Zaś ich długotrwałe niedobory mogą prowadzić do ,,spichrzania” i braku homeostazy w organizmie. To natomiast objawia się nadwagą i otyłością u kotów. 

Częste karmienie kota jest bardzo ważne, ponieważ zbyt długie przerwy między posiłkami powodują, że koty pobierają ponadmiarowe porcje karmy. Niewskazany jest jednak stały dostęp do karmy suchej, bowiem wtedy nie mamy żadnej kontroli nad częstotliwością pobierania karmy przez mruczka. 

Czy warto podawać kotu karmę mokrą?

Większość kotów niechętnie podchodzi do picia wody. Rozwiązaniem jednak nie jest tutaj podawanie kotu mleka - a niestety wiele osób tak uważa. Najlepiej wprowadzić do diety mruczka mokrą karmę, która stanowi świetną alternatywę dla suchych pokarmów dla kota. Pyszne i zdrowe mokre karmy dla kotów znajdziemy np. w ofercie sklepu zoologicznego Karmy Wataha pod adresem https://karmawataha.pl.

Karmy mokre dla kotów są dużo bardziej aromatyczne. Często mają także rozmaite formy - m.in. pasztetu czy filetów, więc smakują każdemu, nawet wybrednemu kociakowi. Najistotniejsze jest jednak to, że zawierają one więcej wody niż karma sucha, co przekłada się na to, że koci organizm jest lepiej nawodniony. Warto zatem ją podawać zwłaszcza tym zwierzakom, które rzadko piją wodę. Podając mokrą karmę dla kota, zapobiegamy odwodnieniu, które mogłoby prowadzić do wielu chorób. 

Bardzo ważne jest też to, że dobre jakościowo karmy mokre dla kotów zawierają wszelkie niezbędne składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania kocich organizmów. Wybierając jednak taki pokarm, pamiętajmy, aby sprawdzić jego skład - absolutnie nie mogą znajdować się w nim żadne sztuczne składniki, polepszacze smaku czy konserwanty.