fbpx

Długopisy czy pióra – co wybrać?

Każdy z nas, gdy wkraczał w progi szkoły podstawowej, miał ze sobą oprócz podręczników przybory do pisania, rysowania i malowania.

W piórniku znajdowały się dobrze zaostrzone ołówki, kredki i gumka do ścierania oraz długopis lub wieczne pióro, dzięki któremu uczyliśmy się ładnie pisać. Dziś pióro uważane jest za przeżytek, ponieważ w każdym sklepie z przyborami do pisania prym wiodą długopisy. Czy jednak stawianie wyżej długopisu nad piórem jest prawidłowym posunięciem? Sprawdźmy to, porównując zalety i wady tych dwóch produktów do pisania.

Długopisy

Długopis to dość młode narzędzie do pisania, ponieważ zostało ono wynalezione dopiero tuż przed II wojną światową. Wynalazcą tego przydatnego produktu był węgierski artysta i dziennikarz Laszlo Biro. Od momentu produkcji długopisów na skalę światową, ten przyrząd do pisania stał się nieodzowny zarówno w szkołach, zakładach pracy oraz domach. Z pewnością każdy z nas ma kilka różnych rodzajów długopisów w swoim biurku i używa ich na co dzień w koniecznych sytuacjach. Warto dodać, że dziś nie musimy już szukać sklepu papierniczego, by nabyć tego rodzaju artykuły. Bogatą ofertę akcesoriów biurowych znajdziemy bowiem w sklepach z szerokim asortymentem, takich jak https://www.action.com/pl-pl/

Długopis to bardzo prosty przyrząd. Składa się z obsadki (najczęściej wykonanej z tworzywa sztucznego) oraz cienkiej rurki z tuszem. Rurka zakończona jest końcówką z maleńką kuleczką, umożliwiającą przenoszenie tuszu na podłoże. Dzięki możliwości swobodnego obracania się kuleczki, pisanie długopisem jest bardzo łatwe i szybkie.

Główną zaletą długopisu jest fakt, że tusz jest wodoodporny, nie robi kleksów oraz bardzo szybko schnie.

Niestety, długopisy mają także poważną wadę – ze względu na wywieranie nacisku na papier lub inne podłoże może zniekształcać charakter pisma. Z tego powodu litery mogą stać się koślawe i nierówne.

 

2

Jak wykorzystujemy długopisy na co dzień?

Tego rodzaju materiały piśmiennicze kupowane są jako element wyprawki szkolnej oraz do użytku na co dzień.  Zaopatrują się w nie także wszelkiego typu biura, gdzie długopis służy obecnie przede wszystkim do odręcznego podpisywania dokumentów, ale także robienia odręcznych notatek czy poprawiania wersji roboczych dokumentów (następnie te poprawki nanoszone są do wersji elektronicznej). Długopisy, zszywacze, notesy, kartki do ksero, dziurkacze czy spinacze - tego rodzaju tradycyjne artykuły biurowe są wciąż niezbędne w miejscu pracy mimo postępującej cyfryzacji.

Jak wykorzystujemy długopisy na co dzień?

Tego rodzaju materiały piśmiennicze kupowane są jako element wyprawki szkolnej oraz do użytku na co dzień.  Zaopatrują się w nie także wszelkiego typu biura, gdzie długopis służy obecnie przede wszystkim do odręcznego podpisywania dokumentów, ale także robienia odręcznych notatek czy poprawiania wersji roboczych dokumentów (następnie te poprawki nanoszone są do wersji elektronicznej). Długopisy, zszywacze, notesy, kartki do ksero, dziurkacze czy spinacze - tego rodzaju tradycyjne artykuły biurowe są wciąż niezbędne w miejscu pracy mimo postępującej cyfryzacji.

Pióra atramentowe

W dobie komputeryzacji ręczne pisanie listu wydaje się być staromodnym pomysłem. Jednak wyniki badań naukowych udowadniają, że pisanie ręczne ma niezwykle dobry wpływ na mózg, stymuluje kojarzenie, poprawia pamięć i pobudza kreatywność. Z tego powodu warto częściej chwytać za pióro i doskonalić nabyte umiejętności pisarskie.

Pióra możemy podzielić na kilka rodzajów, a należą do nich:

・ pióra wieczne – atrament wlewa się bezpośrednio do zbiorniczka w obsadce przyrządu,

・ pióra kulkowe — zasada działania tego produktu opiera się na technice pisania długopisem. W piórach kulkowych maleńka kuleczka obraca się wewnątrz końcówki piszącej i wyprowadza atrament tocząc się po papierze,

・ pióra na naboje — to produkt wyjątkowo lubiany przez uczniów. Uzupełnienie atramentu jest bardzo proste i sprowadza się do umieszczenia niewielkiego naboju z atramentem wewnątrz obsadki pióra. Gdy to uczynimy, możemy natychmiast przystąpić do pisania.

Główną zaletą pisania piórem jest możliwość uzyskania większej estetyki pisma i stawiania bardziej kształtnych liter.