fbpx

Elektryczne wiertnice do betonu – którą wybrać?

Przy zakupie elektrycznej wiertnicy do betonu warto kierować się kilkoma ważnymi kryteriami. Pomogą one wybrać najlepszą maszynę, która sprawdzi się nawet przy najbardziej wymagających pracach.

Wiertnice do betonu – zastosowanie 

Elektryczne wiertnice do betonu są powszechnie stosowane w pracach budowlanych i remontowych. To narzędzia nieodzowne w wierceniu otworów w betonie, murowanych ścianach, posadzkach czy gresowych płytach. Różnią się między sobą specyfikacją, dlatego warto odpowiedzieć na następujące pytanie: jaką wiertnicę do betonu wybrać? 

Czym kierować się w wyborze najlepszej wiertnicy do betonu? 

Pierwszym kryterium decydującym o wyborze konkretnej wiertnicy do betonu jest średnica otworu, który chcemy z jej pomocą wywiercić. W przypadku kiedy zależy nam na tym, aby narzędzie wykonywało otwory o różnych średnicach, musimy wybrać spośród wiertnic, których silnik ma różne tryby prędkości obrotów. Warto przy tym pamiętać, że zakresy średnic możliwych do wywiercenia przez daną maszynę są zależne od prędkości obrotowej – mniejsze wiertła powinny pracować w szybszym trybie, te większe natomiast są dostosowane do prędkości wolniejszych. To istotna zasada, której warto przestrzegać, żeby zachować dłuższą żywotność wiertła oraz skuteczniejszą pracę wiertnicy i lepszy efekt wiercenia. 

Kolejne kryterium, które pomoże dokonać wyboru najlepszej wiertnicy do betonu to przeznaczenie maszyny do konkretnego materiału, w którym wiercone będą otwory. W tym wypadku kluczowe są również parametry silnika. W materiałach o dużym stopniu twardości – na przykład w betonie – konieczne jest użycie silników o dużej mocy. Wiercenie w powierzchniach miękkich może być natomiast przeprowadzane wiertnicami wyposażonymi w silniki o mocy niższej.   

Dokonując zakupu dobrej wiertnicy do betonu, trzeba również wziąć pod uwagę ewentualne użycie wody podczas wiercenia. Wiertnice przeznaczone do twardego podłoża, na przykład zbrojonego betonu, są w większym stopniu przystosowane do pracy na mokro. Inaczej wygląda to przy pracy między innymi z gazobetonem czy cegłą – tutaj użycie wody nie jest wskazane, ponieważ materiały te cechują się wysoką absorbcją cieczy. 

Jednak ostatecznym i kluczowym kryterium, którym powinno kierować się przy wyborze dobrych wiertnic do betonu jest stosunek jakości do ceny maszyny. Najlepiej wypada pod tym względem oferta ugruntowanych na rynku producentów narzędzi takich jak Husqvarna. Kupno maszyn z odpowiedniego źródła gwarantuje udaną pracę i dobre efekty.