fbpx

Jakość, materiał i wykonanie – 3 cechy dobrej odzieży roboczej

Na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej. Jest ona niezbędna, by uniknąć szkód związanych z niekorzystnymi warunkami, w jakich praca jest wykonywana.

Na postawie artykułu 237 kodeksu pracy pracodawca pozostaje jednak jej właścicielem, dlatego jest odpowiedzialny za utrzymanie jej w czystości oraz pełnej funkcjonalności. Odzież robocza musi również spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa, dlatego należy zaopatrywać się w nią w takich miejscach, jak sklep bhp. Jakie są cechy dobrej odzieży roboczej?

  1. Jak dobrać odpowiednią odzież roboczą?
  2. Co wchodzi w skład odzieży roboczej?
  3. Odzież robocza -wykonanie

Jak dobrać odpowiednią odzież roboczą?

Odzież, jaką ma w ofercie każdy sklep z ubraniami roboczymi, powinna być dopasowana do charakteru wykonywanej pracy. Istotne są również jej własności użytkowe oraz takie cechy, jak rodzaj wykonania oraz materiał. Wiele zawodów wymaga częstej zmiany pozycji, niewskazane jest, aby odzież ulegała przetarciu, tracąc właściwości ochronne lub uciskała ciało, wpływając negatywnie na komfort pracy. Ubranie robocze powinno być także wykonane z materiału, pozwalającego na swobodny przepływ wilgotnego powietrza, czyli na przykład bawełny.

Co wchodzi w skład odzieży roboczej?

Sklep z odzieżą roboczą oferuje standardowe wyposażenie pracownika, przydatne na zdecydowanej większości stanowisk. W jego skład wchodzą spodnie robocze (ogrodniczki lub do pasa), koszulka z długim lub krótkim rękawem, koszula albo bluza, wykonane najczęściej z bawełny lub flaneli, której zadaniem jest ochrona korpusu przed zabrudzeniami oraz obuwie robocze. Robotnicy pracujący na świeżym powietrzu mogą liczyć również na odzież, pozwalającą na zapobieganie negatywnym wpływom środowiska. Sklep z odzieżą bhp umożliwia zaopatrzenie się w nim w płaszcze przeciwdeszczowe, kurtki ocieplane na wypadek niskich temperatur czy tez kamizelki.

Odzież robocza -wykonanie

Produkty, oferowane przez sklep z artykułami bhp, powinny być wykonane z materiałów, które najlepiej sprawdzą się na danym stanowisku. Każdy z nich ma bowiem wady i zalety, które predysponują je do określonych zawodów. Najbardziej rozpowszechniona bawełna nie nadaje się do prac w środowisku wilgotnym, z kolei poliester, mimo gorszych własności izolacyjnych, jest znacznie bardziej odporny na zniszczenie, przydatny jest więc na przykład podczas prac murarskich. Obecnie często stosowane są materiały, będące połączeniem bawełny z innym materiałem (poliester, poliamid), co pozwala na stosowanie jej niemal we wszystkich przypadkach. W odpowiednie do stanowiska ubrania robocze można zaopatrzyć się w sklepie: https://balticbhp.pl/