fbpx

Jak się bronić przed niechcianymi połączeniami telefonicznymi?

Telefony są dziś jednym z podstawowych narzędzi do komunikacji na odległość. Ich rolę coraz bardziej przejmuje internet - wciąż jednak służą one milionom użytkowników. Technologie żyją ze sobą zresztą w symbiozie - świetnym dowodem na potwierdzenie tej tezy mogą być smartfony, którymi dziś posługuje się znaczna część społeczeństwa. Wiąże się to jednak z pewnymi zagrożeniami i polem do działania dla różnego rodzaju oszustów czy naciągaczy. Jak się przed nimi ustrzec? Czy da się uchronić przed niechcianymi połączeniami telefonicznymi?

Kto dzwoni? 

Komórkę dziś posiada niemal każdy - rewolucja nastąpiła już wiele lat temu, ale dopiero w erze smartfonów nowoczesne urządzenia trafiły do milionów użytkowników w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że nowe technologie przyniosły ze sobą oszustów, naciągaczy i złodziei, którzy do dziś starają się wykorzystać naszą niewiedzę lub lekkomyślność. Powszechne stało się także zjawisko telemarketerów, którzy wydzwaniają do nas nawet w weekendy i święta. Zazwyczaj mają nam oni do zaoferowania promocje, oferty i przedmioty, którymi raczej nie jesteśmy zainteresowani. Zdarza się również, że wydzwaniają do nas przedstawiciele naszego operatora komórkowego, którzy za wszelką cenę chcą namówić nas do przedłużenia obecnej umowy. Konsumenci i usługobiorcy są jednak coraz bardziej świadomi - doskonale zdają sobie sprawę czego potrzebują i jakie usługi są dla nich niezbędne. Telefony przedstawicieli handlowych w takim przypadku są co najmniej irytujące. Okazuje się jednak, że i w tym przypadku internet przychodzi nam z pomocą - jesteśmy bowiem w stanie "obronić się" przed częścią niechcianych telefonów i połączeń. Jak tego dokonać?

Sprawdzaj nieznane numery!

Słyszysz dzwonek lub wibracje. Na ekranie telefonu pojawia się numer, którego nie masz w książce swoich kontaktów. Czy da się sprawdzić kto do Ciebie dzwonił? Na to pytanie internauci szukają odpowiedzi wyjątkowo często. Okazuje się, że w niektórych przypadkach jest to możliwe i wskazane. W sieci istnieją bowiem serwisy, w których internauci dzielą się chociażby opiniami dotyczącymi danych właściciela telefonu - możemy więc bez problemu ustalić, że dzwonił do nas chociażby telemarketer lub przedstawiciel komórkowego operatora. Często numery telefonów firm podane są również na ich stronach internetowych - pozwala to nam na ustalenie, czy dzwoniący do nas numer jest powiązany z jakimś przedsiębiorstwem. Co nam daje taka wiedza? Niektóre połączenia mogą okazać się istotne i ważne - z nieznanego numeru może dzwonić chociażby sklep, w którym robiliśmy zakupy lub bliska nam osoba, która utraciła dostęp do swojego wcześniejszego numeru. Niechciane połączenia i telefony, które nam się naprzykrzają możemy zaś dodać na listę blokowanych - właściciele numerów z czarnej listy nie będą nas wówczas niepokoić.