fbpx

Kordonek a włóczka - czym się od siebie różnią

Odwiedzając sklep z włóczkami oprócz rozmaitych szpulek, włóczek wełny i nici z pewnością natkniemy się też na kordonek. Ta jedwabna bądź bawełniana nić ozdobna wykorzystywana jest w szydełkowaniu i innych robótkach ręcznych. Z powodzeniem może być używana również do haftowania lub wyszywania.

Zasadnicza różnica

Podstawową różnicą pomiędzy kordonkiem a włóczką jest moc ich skręcenia. Silny splot kordonka sprawia, że jest on znacznie wytrzymalszy. Klasyczna włóczka, to przędza o większych grubościach. Przykładem tego może być produkowana w Turcji włóczka Mimoza. Charakteryzują ją luźny splot oraz średnia grubość. Wydajna włóczka akrylowa bardzo dobrze nadaje się na wyroby całoroczne, ale najlepiej spełni swoje zadanie jako materiał na wiosenno-jesienne szale i chusty. 

Co z nimi zrobić?

Świetnie nadaje się do dziergania swetrów i szalików, ale gorzej sprawdzi się w przypadku wyszywania aplikacjach takich jak np. frywolitkowanie w hafcie koralikowymi. W tej dziedzinie prym wieść będzie cienko skręcony kordonek. Nierzadko jest on poddawany procesowi działania ługowego, wskutek czego nabiera on połysku.

Włóczka i kordonek w wielu odsłonach

Sam kordonek to wyjątkowy materiał świetnie nadający się do wszelkich hobby związanych z DIY. Najczęściej wykonany jest z nici wyrabianej z bawełny merceryzowanej. Musi ona być gładka i przyjemna w dotyku, w przeciwnym razie szydełkowanie nie będzie już tak przyjemne. Dla osób zaczynających swoją przygodę z szydełkowaniem dobrym wyborem będzie dowolna włóczka Opus. Wśród produktów tej firmy szczególną popularnością cieszy się kordonek Opus Maximum. Nowa odsłona cenionego oraz znanego kordonka MAXI dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych. Aktualną ofertę znanych producentów włóczek i kordonków oraz adresy sklepów znajdziesz na stronie https://centrumwloczek.pl.

Jeśli planujemy wyjść poza powszechne ramy szydełka, koniecznie należy sprawdzić włóczki z serii Alize. Niegryząca mieszanka bawełny i akrylu to świetna baza do wszelkich zabawek. Z przyjemnej w dotyku włóczki powstać mogą niepowtarzalne wyroby dla dzieci. Zawartość bambusa sprawia, że włóczka nie będzie się mechacić. Dzięki użytemu do jej produkcji bambusowi jest ona jeszcze bardziej miękka i delikatna. Włóczka Alize Puffy w połączeniu z nicią Jeans Yarn Art pozwolą na stworzenie prawdziwych szydełkowych arcydzieł! Tych, którzy są na bakier z szydełkiem, z pewnością zadowoli fakt, że seria ta nadaje się do dziergania rękoma.

A więc szydełka w dłoń! Znając różnicą między włóczką, kordonkiem możemy z powodzeniem korzystać z tych dwóch rodzajów nici i dziergać niesamowite sploty. Wykonane z pomocą szydełka własnoręczne prezenty dla najbliższych z pewnością będą cieszyć jeszcze bardziej.