Skip to main content

Pokój sensoryczny – bezpieczna przestrzeń dla dziecka o specjalnych potrzebach

Urządzanie pokoju dziecięcego to nie tylko wspaniały czas, lecz również nie lada wyzwanie; należy zadbać o to, by przestrzeń przeznaczona dla malucha była funkcjonalna, bezpieczna i estetyczna. Wnętrza dla dzieci zazwyczaj są bardzo kolorowe i ciekawe, przez co pobudzają ich wyobraźnię i kreatywność. To, w jakim otoczeniu funkcjonuje dziecko ma bowiem ogromny wpływ na jego rozwój. Pomieszczenie dla dziecka powinno obejmować kącik do wypoczynku, miejsce do zabawy oraz przestrzeń do nauki. W przypadku maluchów z zaburzeniami integracji sensorycznej bardzo ważne jest, by pokój był zaplanowany bardzo szczegółowo, w zależności od objawów, jakie wykazuje dziecko; może ono na przykład być szczególnie nadwrażliwe na bodźce lub wręcz przeciwnie, a także mieć problemy z prawidłowym zachowaniem równowagi ruchowej. We wnętrzu sensorycznym powinny znaleźć się więc elementy, które będą stymulowały zmysły, wpływając na dobre samopoczucie dziecka i przyjemne doznania.

Przygotowujesz pokój sensoryczny dla dziecka? Koniecznie zwróć uwagę na te elementy!

Aranżując pokój dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej należy bardzo ostrożnie dobierać każdy dodatek; wszystko powinno dobrze ze sobą współgrać, by maluch mógł chętnie spędzać czas w swoim małym królestwie, nie będąc przy tym rozpraszanym przez zbyt jaskrawe ściany czy masę zbędnych dodatków. Pierwszym krok zazwyczaj stanowi dobór barw panujących w pomieszczeniu; kolory nie powinny być ostre czy jaskrawe. Eksperci zalecają aranżację wnętrz w spokojnych, stonowanych kolorach, bez krzykliwych wzorów. Świetnym rozwiązaniem do pokoju sensorycznego dziecka może być pokrycie jednej ze ścian tapetą czy naklejkami. Na stronie https://eudajmonia.eu/ rodzice dzieci z zaburzeniami sensorycznymi mogą odnaleźć wiele ciekawych dodatków naściennych, które mogą doskonale wpisać się w aranżację wnętrza. Produkty tworzone są z pasją przez właścicieli firmy EUDAJMONIA, którzy wykorzystują swoje talenty po to, by dostarczać dekoracje do pokojów dzieci, jak i dorosłych. Akwarelowy styl, w jakim zostały stworzone tapety i naklejki nie odwraca uwagi, komponując się z jasnymi ścianami niczym z płótnem. Urządzając pokój sensoryczny dla dziecka warto zwrócić też uwagę na meble; powinny być one trwałe, bezpieczne i dopasowane do wieku dziecka. Ważne, by krzesła i biurka były ergonomiczne, wspierając utrzymanie prawidłowej postawy przez malucha. Eksperci polecają często meble wykonane z drewna, gdyż dodatkowo wspierają one zmysł dotyku. Trzecią kwestią jest oświetlenie – pokój sensoryczny powinien być pozbawiony źródeł ostrego światła; małemu dziecku w zupełności wystarczy światło punktowe. Świetnym dodatkiem są też lampy o różnych kształtach, które dodatkowo emitują przyjemne dźwięki (np. szum fal, odgłosy lasu czy kołysanki).

Jak pobudzić rozwój zmysłów dziecka poprzez dodatki?

Pokój sensoryczny musi być odpowiednio zagospodarowany; przy jego urządzaniu należy kierować się między innymi minimalizmem, a jednocześnie pamiętać o tym, by znalazło się w nim wszystko, czego dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Zwróć uwagę na zapewnienie dodatków pobudzających zmysły.

  • Wzrok → właściwe operowanie kolorami nie będzie rozpraszało dziecka podczas codziennego funkcjonowania. Zadbaj nie tylko o kolory ścian, lecz również mebli i dodatków. Paletę barw warto oprzeć na trzech głównych kolorach, które będą stosowane w pomieszczeniu.
  • Dotyk → do pobudzenia zmysłu dotyku doskonale sprawdzą się akcesoria takie jak miękkie dywany, różnokolorowe piłki, piórka czy miękkie przedmioty, które dziecko będzie mogło dowolnie gnieść. Zabawki powinny być dostosowane do wieku.
  • Słuch → zamiast telewizora, w pokoju dziecka mogą znaleźć się głośniki, z których będzie można puszczać przyjemną muzykę.
  • Węch → dzieci z zaburzeniami sensorycznymi potrafią być szczególnie wyczulone na zapachy; pozbądź się długotrwałych odświeżaczy powietrza czy pałeczek zapachowych.
  • Równowaga → by dać dziecku możliwość aktywności fizycznej, dobrym pomysłem jest zamontowanie hamaku, huśtawki lub podwieszenie worka. Świetnie sprawdzą się też drabinki.

Dodatki odgrywają bardzo ważną rolę w procesie rozwoju dziecka, lecz ich ilość powinna być umiarkowana. Stworzenie przestrzeni przeznaczonej dla dziecka z zaburzeniami sensorycznymi to wyzwanie, jednak efekt jest warty prac.

Z najnowszych danych rynkowych wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni interesują się kosztami rozwodu. W I półroczu ub.r. panie stanowiły blisko 60% zainteresowanych tym tematem. Z kolei w analogicznym okresie br. ich udział w ogólnym zestawieniu był tylko w niewielkim stopniu mniejszy.
Dysleksja to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które dotyka zdolności czytania i pisania. Może mieć znaczący wpływ na rozwój edukacyjny i emocjonalny dziecka. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, jest diagnozowana coraz częściej. 
Jak wynika z raportu pt. „Czego boją się młodzi Polacy?”, rodacy w wieku 18-35 lat obecnie najbardziej obawiają się braku pieniędzy, wzrostu kosztów życia oraz utraty pracy.
Decyzja o zaaranżowaniu pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. Każdy rodzic chce stworzyć przestrzeń, która będzie bezpieczna, funkcjonalna i jednocześnie pełna uroku.
Rozwód jest jednym z najbardziej stresujących sytuacji życiowych, z którym można się zmierzyć. Oprócz emocjonalnych wyzwań, proces ten wiąże się również z szeregiem wymagań formalnych i finansowych, które mogą stanowić dodatkowe obciążenie dla osób już i tak znajdujących się w trudnym położeniu. ...
Organizacja imprezy rodzinnej to nie lada wyzwanie. Wymaga wielu przygotowań, przemyśleń i koordynacji, szczególnie gdy decydujemy się na organizację takiej uroczystości poza domem, na przykład w hotelu. Jednak z odpowiednimi narzędziami i strategią, proces ten może stać się znacznie prostszy i b...
Zabawki Montessori to narzędzia edukacyjne, które wywodzą się z pedagogiki Marii Montessori. Są one starannie zaprojektowane, aby wspierać wszechstronny rozwój dzieci.